Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal, _15717a_lg.jpeg
12
Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _15720a_lg.jpeg
15
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, _15725a_lg.jpeg
23
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot, _15730a_8d9d51e14266081_lg.jpeg
31
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram, _15731a_8d9d51e2540f67e_lg.jpeg
32
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram,
Slutpris8 500 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Slipsnål, 18 karat rödguld, vikt 5,6 gram, _15733a_8d9d51e4d5de75b_lg.jpeg
34
Slipsnål, 18 karat rödguld, vikt 5,6 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 3,4 gram, _15734a_8d9d51e5bdbaa51_lg.jpeg
35
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 3,4 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 8,8 gram, _15735a_8d9d51e69d20e8d_lg.jpeg
36
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 8,8 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage, _15740a_lg.jpeg
41
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant samt vardera 1 facettslipad smaragd, safir och rubin, vikt 4,6 gram, _15743a_8d9d51e79425cd8_lg.jpeg
44
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant samt vardera 1 facettslipad smaragd, safir och rubin, vikt 4,6 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, vikt 5,8 gram, _15744a_8d9d51e55d136b5_lg.jpeg
45
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, vikt 5,8 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 7,2 gram_15746a_8d9d51e5eadebb3_lg.jpeg
46
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 7,2 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram, _15747a_8d9d51e6720fd4a_lg.jpeg
47
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 14,2 gram, _15748a_8d9d51e73e64c63_lg.jpeg
48
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 14,2 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,3 gram, _15749a_8d9d51e7bd7c5e0_lg.jpeg
49
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,3 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Ringar, 2 st; 1 14 karat rödguld vikt 2,7 gram samt 1 9 karat rödguld med diamant vikt 1 gram, _15750a_8d9d51e84f1c8bf_lg.jpeg
50
Ringar, 2 st; 1 14 karat rödguld vikt 2,7 gram samt 1 9 karat rödguld med diamant vikt 1 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut, _15783a_lg.jpeg
59
Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla, _15810a_lg.jpeg
91
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sked, silver, så kallad råttsvanssked, 1700-talets 1 hälft, _15677a_8d9cecaaffbf3b6_lg.jpeg
100
Sked, silver, så kallad råttsvanssked, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrsavonett, 18 karat rödguld, total vikt 89 gram,_15872a_8d9d9c3524d23f1_lg.jpeg
167
Herrsavonett, 18 karat rödguld, total vikt 89 gram,
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Camoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, , vikt 3,7 gram_15875a_8d9d9d5602e93b4_lg.jpeg
168
Camoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, , vikt 3,7 gram
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram, _15876a_8d9d9d58d5c18cf_lg.jpeg
169
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Saltkar, silver med dubbla, blå glasinsatser, Louis XVI-stil, Hanau, sekelskiftet 1900, _15882a_8d9da7ab4a22d15_lg.jpeg
177
Saltkar, silver med dubbla, blå glasinsatser, Louis XVI-stil, Hanau, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram, _15907a_lg.jpeg
205
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla, _15908a_lg.jpeg
206
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, _15915a_lg.jpeg
217
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, _15916a_lg.jpeg
218
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, silver, 12 st, Norge, total vikt 90 gram, _15816a_8d9d75b4f00fd25_lg.jpeg
225
Kaffeskedar, silver, 12 st, Norge, total vikt 90 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat, _15927a_8d9dcf7623019fd_lg.jpeg
231
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat,
Slutpris24 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Avslutad
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft, _15934a_lg.jpeg
238
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram, _16014a_8d9df407d4b98a9_lg.jpeg
318
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Theskedar, 12 st, silver, Olga, total vikt 175 gram, _16047b_8d9df5ff90cec80_lg.jpeg
358
Theskedar, 12 st, silver, Olga, total vikt 175 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _16083a_lg.jpeg
394
Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, 16 st, silver, total vikt 105 gr, _15716a_8d9d4492a6de2c0_lg.jpeg
494
Kaffeskedar, 16 st, silver, total vikt 105 gr,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mugg, sterlingsilver, vikt 55 gram, _16215a_8d9e0c47999dc33_lg.jpeg
545
Mugg, sterlingsilver, vikt 55 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
4 delar matbestick, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, _16221a_8d9e0c727f74f11_lg.jpeg
551
4 delar matbestick, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti armbandsur, modern tillverkning_16245a_lg.jpeg
577
Parti armbandsur, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti smycken mm, _16262a_8d9e0ded9a5613f_lg.jpeg
592
Parti smycken mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti smycken, _16263a_8d9e0deeea060bc_lg.jpeg
593
Parti smycken,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche, _16290a_lg.jpeg
620
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bägare, silver, gustaviansk, svagt trumpetformad på låg fot, skrodad dekor av festoner mm, delvis förgylld dekor, _16323a_8d9e0ef6f3c1d35_lg.jpeg
653
Bägare, silver, gustaviansk, svagt trumpetformad på låg fot, skrodad dekor av festoner mm, delvis förgylld dekor,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Halslås, försilvrad och förgylld metall, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft, _16335a_8d9e0f198eb7112_lg.jpeg
665
Halslås, försilvrad och förgylld metall, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Medalj, silver, Sporrongs, Författningsreforman 1974, _16336a_8d9e0f1a71a1479_lg.jpeg
666
Medalj, silver, Sporrongs, Författningsreforman 1974,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft, _16360a_lg.jpeg
690
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bricka, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 1300 gram_16363a_8d9e26b67e2f62e_lg.jpeg
693
Bricka, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 1300 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Stort parti smycken och bijouterier mm, _16370a_lg.jpeg
700
Stort parti smycken och bijouterier mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.