Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Högtalare, ett par, teak, så kallade "Carlssonhögtalare", Sonab OA-5, Stig Carlsson, design 1966, _15690a_8d9d053eb30bf32_lg.jpeg
Högtalare, ett par, teak, så kallade "Carlssonhögtalare", Sonab OA-5, Stig Carlsson, design 1966,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra, _15711a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff, _15710a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_15712a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing, _15723a_lg.jpeg
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95), _15728a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _15738a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage, _15740a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofé, älghorn, 26-taggare (!)_15758a_8d9d5c30f5faae4_lg.jpeg
Trofé, älghorn, 26-taggare (!)
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,_15786a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak, _15790a_lg.jpeg
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _15795a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800, _15796a_lg.jpeg
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 4 st, mässing, modell L 125, h 4,5 cm, _15801a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _15806a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal, _15835a_lg.jpeg
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindberg, Thomas, egen smedja, Dannike, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide, "Folkdansare", _15672a_8d9c39cf12cbd1d_lg.jpeg
Lindberg, Thomas, egen smedja, Dannike, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide, "Folkdansare",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Dragspel, Traviata, _15670a_8d9c39ccc0ebd87_lg.jpeg
Dragspel, Traviata,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
 Barograf i vitrin, 1900-talets 1 hälft, _15676a_8d9ceb678fed58c_lg.jpeg
Barograf i vitrin, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dragspel, elektriskt, Midi Super Wox_15671a_8d9c39cdf07b86f_lg.jpeg
Dragspel, elektriskt, Midi Super Wox
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt, _15854a_lg.jpeg
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt, _15859a_lg.jpeg
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _15860a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _15861a_lg.jpeg
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, pressglas med prismor, 1800-talets 2 hälft, _15870a_8d9d9bebaa908a7_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, pressglas med prismor, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut, _15881a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt, _15887a_lg.jpeg
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaminur med slag, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut, _15889a_8d9da7a9ba9edd9_lg.jpeg
Kaminur med slag, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kniv i balja, så kallad Gauchokniv, nysilver och stål, 1900-talets 2 hälft, _15891a_8d9da7a90a6869b_lg.jpeg
Kniv i balja, så kallad Gauchokniv, nysilver och stål, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),_15909a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel, _15919a_8d9dc0fef70b5ae_lg.jpeg
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900, _15932a_lg.jpeg
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft, _15934a_lg.jpeg
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut, _15936a_lg.jpeg
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing, _15942a_8d9dcf7c41423a1_lg.jpeg
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _15968a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn, _15970a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, _15971a_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide, _15965a_8d9de795c7f3a67_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets slut, Gusum nr 84, _15972a_8d9de795146b051_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets slut, Gusum nr 84,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, mahogny och bonat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,  _15948a_8d9df1fc01c3376_lg.jpeg
Spegel, mahogny och bonat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, mahogny, Danmark (?) Louis XVI-empire, 1800-talets början, _15955a_8d9df1f80fe23da_lg.jpeg
Spegel, mahogny, Danmark (?) Louis XVI-empire, 1800-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Örebro Glasindustri, spegel, teak, _15988a_8d9df2190324e14_lg.jpeg
Okänd designer för Örebro Glasindustri, spegel, teak,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för J L Hultman, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, art-déco/funkis, _15998a_8d9df3bd5f3d07f_lg.jpeg
Okänd designer för J L Hultman, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, art-déco/funkis,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Forssell, Pierre för Gense, salt-, socker- och pepparströare, rostfritt stål och bakelit, "Shakers", _16006a_8d9df3c787075c0_lg.jpeg
Forssell, Pierre för Gense, salt-, socker- och pepparströare, rostfritt stål och bakelit, "Shakers",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft, _16008a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt, _16013a_lg.jpeg
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, _16019a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK