Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _16433a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Spegel, silver och jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _16444a_8d9e7021a039943_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _16465a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _16481a_8d9eb0df5347cdd_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Flaska, porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, _16482a_8d9eb0e03cb8df8_lg.jpeg
Flaska, porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, _16483a_8d9eb0e57593768_lg.jpeg
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _16507a_lg.jpeg
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Lockask, silver med infattad, röd jade, _16572a_8d9efcd49ad390e_lg.jpeg
Lockask, silver med infattad, röd jade,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss, _16584a_lg.jpeg
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache, _16594a_lg.jpeg
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,_16887a_8d9f5f83013218c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kolossalurna, lergods, antagligen 1900-tal, _16888a_8d9f5f83b665c7a_lg.jpeg
Kolossalurna, lergods, antagligen 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, underglasyrdekor av personer mm i famille-rose-färger, _16905a_8d9f612a34fcfd2_lg.jpeg
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, underglasyrdekor av personer mm i famille-rose-färger,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _16916a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _16928a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden, _16936a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95), _17033a_lg.jpeg
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _17035a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _17094a_lg.jpeg
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage, _17097a_lg.jpeg
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _17102a_8d9f7a77021ca13_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK