Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _16433a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Hedberg, Hans, egen verkstad Biot, skulptur, stengods, äpple, _16435a_8d9e658871cdf6a_lg.jpeg
Hedberg, Hans, egen verkstad Biot, skulptur, stengods, äpple,
Slutpris50 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Henning, Gerhard, skulptur, brons, cire-perdueteknik, "Vilande flicka", _16449a_8d9e7fb7719e4ce_lg.jpeg
Henning, Gerhard, skulptur, brons, cire-perdueteknik, "Vilande flicka",
Slutpris38 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _16465a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', _16478a_8d9eb012024851f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, faun på get, _16525a_8d9ed6a2ef87016_lg.jpeg
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, faun på get,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Figurin, Porslin, Tyskland, 1900-tal, tre flickor, _16526a_8d9ed6b2e3086ab_lg.jpeg
Figurin, Porslin, Tyskland, 1900-tal, tre flickor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"_16546a_lg.jpeg
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_16549a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, chamotterat och delvis glaserat lergods, Näcken, _16585a_lg.jpeg
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, chamotterat och delvis glaserat lergods, Näcken,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods, Kålhuvud',_16600a_lg.jpeg
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods, Kålhuvud',
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, relief, lackerad koppar, "Le Festin", _16605a_8d9f072ce88fac7_lg.jpeg
Okänd konstnär, 18-1900-tal, relief, lackerad koppar, "Le Festin",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _16609a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _16678a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition, _16792a_lg.jpeg
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel, _16798a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, _16799a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"_16802a_8d9f2f767607702_lg.jpeg
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin", _16840a_lg.jpeg
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78_16849a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta, _16875a_lg.jpeg
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,_16887a_8d9f5f83013218c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn, _16910a_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, _16908a_lg.jpeg
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, "I'm coming now" _16909a_lg.jpeg
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, "I'm coming now"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor, _16915a_8d9f61de83cf1ab_lg.jpeg
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, hornuggla, _16921a_8d9f621e8adcf2a_lg.jpeg
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, hornuggla,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Sitzendorff, 1900-talets 1 hälft, figurin, porslin, stående kvinna med blomster, _16923a_8d9f61dfb835444_lg.jpeg
Okänd designer för Sitzendorff, 1900-talets 1 hälft, figurin, porslin, stående kvinna med blomster,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Sächsicher Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, figurgrupp, porslin, _16924a_8d9f61e270c5e05_lg.jpeg
Okänd designer för Sächsicher Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, figurgrupp, porslin,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 3 st, porslin,  gråsparv Royal Copenhagen samt blåmesar (optimisten och pessimisten) B&G, _16932a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Figurin, porslin, Karl Ens, fjäril,_16967a_8d9f6b699228206_lg.jpeg
Figurin, porslin, Karl Ens, fjäril,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Figuriner, 1 par, porslin,  Herend, _16966a_8d9f6b611e7c1b4_lg.jpeg
Figuriner, 1 par, porslin, Herend,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _17046a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Morten, Oscar för The Mortens Studio, USA, figurin, porslin, häst, 1900-talets mitt, _17105a_lg.jpeg
Morten, Oscar för The Mortens Studio, USA, figurin, porslin, häst, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hydman-Vallien för Kosta Boda Artist Collection, vas samt skulptur, glas, _17122a_8d9f7a6e53d0177_lg.jpeg
Hydman-Vallien för Kosta Boda Artist Collection, vas samt skulptur, glas,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi, _17125a_8d9f7b364169505_lg.jpeg
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, pojke och flicka. _17126a_8d9f7b36ed1fc63_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK