Laddar...
Februariauktion
Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.
Visning:
Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
![Mathsson, Bruno för firma Karl Mathsson, signerat soffbord, alm (?) på björkunderrede, "Annika" _16436a_8d9e65865bbea4e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16436-itemimages/16436a_8d9e65865bbea4e_med.jpeg)
23
Mathsson, Bruno för firma Karl Mathsson, signerat soffbord, alm (?) på björkunderrede, "Annika"
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood, _16464a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16464-itemimages/16464a_med.jpeg)
52
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel, _16466a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16466-itemimages/16466a_med.jpeg)
54
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal fåtölj, team, _16468a_8d9ea4056e33e30_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16468-itemimages/16468a_8d9ea4056e33e30_med.jpeg)
57
Okänd designer, 1950-60-tal fåtölj, team,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Sideboard, mahogny med intarsia, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft, _16488a_8d9eb1eba76ce6e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16488-itemimages/16488a_8d9eb1eba76ce6e_med.jpeg)
77
Sideboard, mahogny med intarsia, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _16490a_8d9eb1ecdd8b619_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16490-itemimages/16490a_8d9eb1ecdd8b619_med.jpeg)
79
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Taburett, skuret, bemålat och bronserat trä, ny-Louis XVI, sekelskiftet 1900, _16491a_8d9eb1e97daa744_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16491-itemimages/16491a_8d9eb1e97daa744_med.jpeg)
80
Taburett, skuret, bemålat och bronserat trä, ny-Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor_16544a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16544-itemimages/16544a_med.jpeg)
125
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot. _16545a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16545-itemimages/16545a_med.jpeg)
126
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
![Okänd designer, soffbord, teak (?),_16547a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16547-itemimages/16547a_med.jpeg)
128
Okänd designer, soffbord, teak (?),
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland, _16557a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16557-itemimages/16557a_med.jpeg)
138
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _16593a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16593-itemimages/16593a_med.jpeg)
174
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel, _16790a_8d9f7b3a5842f47_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16790-itemimages/16790a_8d9f7b3a5842f47_med.jpeg)
206
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Fåtölj med fotpall, Burhéns, modell Oxford, _16626a_8d9f0876a375358_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16626-itemimages/16626a_8d9f0876a375358_med.jpeg)
207
Fåtölj med fotpall, Burhéns, modell Oxford,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot, _16673a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16673-itemimages/16673a_med.jpeg)
256
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel, _16677a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16677-itemimages/16677a_med.jpeg)
259
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Myntkabinett, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, England, sekelskiftet 1900, _16705a_8d9f14bfb232a2d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16705-itemimages/16705a_8d9f14bfb232a2d_med.jpeg)
287
Myntkabinett, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, England, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _16730a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16730-itemimages/16730a_med.jpeg)
306
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur, _16745a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16745-itemimages/16745a_med.jpeg)
324
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,_16748a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16748-itemimages/16748a_med.jpeg)
327
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut, _16753a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16753-itemimages/16753a_med.jpeg)
332
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Armstolar, 1 par, skuren och bonad rödbok med rottingklädsel, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900, _16625a_8d9f087484f8ecf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16625-itemimages/16625a_8d9f087484f8ecf_med.jpeg)
358
Armstolar, 1 par, skuren och bonad rödbok med rottingklädsel, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Kristiansen, Kai för IKEA, stolar, 4 st, massiv, ek och teak, modell T-21, _16793a_8d9f2f8d2fd3cf6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16793-itemimages/16793a_8d9f2f8d2fd3cf6_med.jpeg)
361
Kristiansen, Kai för IKEA, stolar, 4 st, massiv, ek och teak, modell T-21,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Fåtöljer, 1 par, helstoppad och djuphäftad plysch, så kallade Emmafåtöljer, _16809a_8d9f51d495cbb6d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16809-itemimages/16809a_8d9f51d495cbb6d_med.jpeg)
371
Fåtöljer, 1 par, helstoppad och djuphäftad plysch, så kallade Emmafåtöljer,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Rökbord, fruktträ med högglanspolerad skiva i serpentinsten, jugend, sekelskiftet 1900,_16810a_8d9f51d54d50326_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16810-itemimages/16810a_8d9f51d54d50326_med.jpeg)
372
Rökbord, fruktträ med högglanspolerad skiva i serpentinsten, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge'_16826a_8d9f52a90339adc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16826-itemimages/16826a_8d9f52a90339adc_med.jpeg)
375
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge'
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Hurtsskrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, _16833a_8d9f52aba30e7b2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16833-itemimages/16833a_8d9f52aba30e7b2_med.jpeg)
382
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel, _16838a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16838-itemimages/16838a_med.jpeg)
389
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal, _16842a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16842-itemimages/16842a_med.jpeg)
393
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil, _16843a_8d9f52d7161d37c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16843-itemimages/16843a_8d9f52d7161d37c_med.jpeg)
399
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _16845a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16845-itemimages/16845a_med.jpeg)
410
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Fållbänk, avlutad fur, _16853a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16853-itemimages/16853a_med.jpeg)
422
Fållbänk, avlutad fur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Vitrinskåp, valnöt, Rowico, modern tillverkning_16778a_8d9f52adf487602_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16778-itemimages/16778a_8d9f52adf487602_med.jpeg)
429
Vitrinskåp, valnöt, Rowico, modern tillverkning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, _16777a_8d9f52acdab938e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16777-itemimages/16777a_8d9f52acdab938e_med.jpeg)
431
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Salongsmöbel, 3 + 1 del, barockstil, 1900-talets 1 hälft, soffa samt 2 bergèrer i bonat trä med ljusbrun sammetsklädsel, _16760a_8d9f542d2141c82_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16760-itemimages/16760a_8d9f542d2141c82_med.jpeg)
459
Salongsmöbel, 3 + 1 del, barockstil, 1900-talets 1 hälft, soffa samt 2 bergèrer i bonat trä med ljusbrun sammetsklädsel,
Slutpris1 700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Salongsstolar, 6 st, skuren och delvis svärtad valnöt, nyrokoko, _16759a_8d9f52f8c2b3123_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16759-itemimages/16759a_8d9f52f8c2b3123_med.jpeg)
460
Salongsstolar, 6 st, skuren och delvis svärtad valnöt, nyrokoko,
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Malmsten, Carl för Bodafors, sängbord, mahogny, "Birgitta",_16882a_8d9f60aa4e64d50_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16882-itemimages/16882a_8d9f60aa4e64d50_med.jpeg)
461
Malmsten, Carl för Bodafors, sängbord, mahogny, "Birgitta",
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, teak med kakelplattor,_16885a_8d9f5ef5a7b6e63_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16885-itemimages/16885a_8d9f5ef5a7b6e63_med.jpeg)
462
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, teak med kakelplattor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
![Byrå, valnöt med mässingsbeslag, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _16903a_8d9f612c1d5ddf5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16903-itemimages/16903a_8d9f612c1d5ddf5_med.jpeg)
474
Byrå, valnöt med mässingsbeslag, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä, _16914a_8d9f61343e0a630_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16914-itemimages/16914a_8d9f61343e0a630_med.jpeg)
487
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön, _16922a_8d9f61dd214ce09_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16922-itemimages/16922a_8d9f61dd214ce09_med.jpeg)
497
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Opsvik, Peter för HÅG, kontorsstol, vit plast och metall, Capisco Puls, _16884a_8d9f5ee866d77ac_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16884-itemimages/16884a_8d9f5ee866d77ac_med.jpeg)
501
Opsvik, Peter för HÅG, kontorsstol, vit plast och metall, Capisco Puls,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Snurrfåtölj, mahogny med brun, djuphäftad läderklädsel, _16886a_8d9f5ef7e357315_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16886-itemimages/16886a_8d9f5ef7e357315_med.jpeg)
502
Snurrfåtölj, mahogny med brun, djuphäftad läderklädsel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Mat/salongsbord, skuren mahogny, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren, fyrdelad fot, _16758a_8d9f5e8fb8f50a9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16758-itemimages/16758a_8d9f5e8fb8f50a9_med.jpeg)
513
Mat/salongsbord, skuren mahogny, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren, fyrdelad fot,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat, _16949a_8d9f62d7be77e48_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16949-itemimages/16949a_8d9f62d7be77e48_med.jpeg)
540
Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900, _16950a_8d9f62db7382098_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16950-itemimages/16950a_8d9f62db7382098_med.jpeg)
541
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bockbord, avlutad fur, 18-1900-tal, _16951a_8d9f62e1b9d72ba_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16951-itemimages/16951a_8d9f62e1b9d72ba_med.jpeg)
542
Bockbord, avlutad fur, 18-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Kontorsmöbel, ek med mässingsbeslag, 1900-talets mitt, _16952a_8d9f62eb5ac098c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16952-itemimages/16952a_8d9f62eb5ac098c_med.jpeg)
543
Kontorsmöbel, ek med mässingsbeslag, 1900-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.