Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Mathsson, Bruno för firma Karl Mathsson, signerat soffbord, alm (?) på björkunderrede, "Annika" _16436a_8d9e65865bbea4e_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för firma Karl Mathsson, signerat soffbord, alm (?) på björkunderrede, "Annika"
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood, _16464a_lg.jpeg
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel, _16466a_lg.jpeg
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal fåtölj, team, _16468a_8d9ea4056e33e30_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal fåtölj, team,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sideboard, mahogny med intarsia, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft, _16488a_8d9eb1eba76ce6e_lg.jpeg
Sideboard, mahogny med intarsia, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _16490a_8d9eb1ecdd8b619_lg.jpeg
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Taburett, skuret, bemålat och bronserat trä, ny-Louis XVI, sekelskiftet 1900, _16491a_8d9eb1e97daa744_lg.jpeg
Taburett, skuret, bemålat och bronserat trä, ny-Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor_16544a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot. _16545a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, soffbord, teak (?),_16547a_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, teak (?),
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland, _16557a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _16593a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel, _16790a_8d9f7b3a5842f47_lg.jpeg
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj med fotpall, Burhéns, modell Oxford, _16626a_8d9f0876a375358_lg.jpeg
Fåtölj med fotpall, Burhéns, modell Oxford,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot, _16673a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel, _16677a_lg.jpeg
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Myntkabinett, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, England, sekelskiftet 1900, _16705a_8d9f14bfb232a2d_lg.jpeg
Myntkabinett, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, England, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England, _16730a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur, _16745a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,_16748a_lg.jpeg
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut, _16753a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Armstolar, 1 par, skuren och bonad rödbok med rottingklädsel, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900, _16625a_8d9f087484f8ecf_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren och bonad rödbok med rottingklädsel, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kristiansen, Kai för IKEA, stolar, 4 st, massiv, ek och teak, modell T-21, _16793a_8d9f2f8d2fd3cf6_lg.jpeg
Kristiansen, Kai för IKEA, stolar, 4 st, massiv, ek och teak, modell T-21,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Fåtöljer, 1 par, helstoppad och djuphäftad plysch, så kallade Emmafåtöljer, _16809a_8d9f51d495cbb6d_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, helstoppad och djuphäftad plysch, så kallade Emmafåtöljer,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rökbord, fruktträ med högglanspolerad skiva i serpentinsten, jugend, sekelskiftet 1900,_16810a_8d9f51d54d50326_lg.jpeg
Rökbord, fruktträ med högglanspolerad skiva i serpentinsten, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge'_16826a_8d9f52a90339adc_lg.jpeg
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge'
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, _16833a_8d9f52aba30e7b2_lg.jpeg
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel, _16838a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal, _16842a_lg.jpeg
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil, _16843a_8d9f52d7161d37c_lg.jpeg
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _16845a_lg.jpeg
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fållbänk, avlutad fur, _16853a_lg.jpeg
Fållbänk, avlutad fur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vitrinskåp, valnöt, Rowico, modern tillverkning_16778a_8d9f52adf487602_lg.jpeg
Vitrinskåp, valnöt, Rowico, modern tillverkning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, _16777a_8d9f52acdab938e_lg.jpeg
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Salongsmöbel, 3 + 1 del, barockstil, 1900-talets 1 hälft, soffa samt 2 bergèrer i bonat trä med ljusbrun sammetsklädsel, _16760a_8d9f542d2141c82_lg.jpeg
Salongsmöbel, 3 + 1 del, barockstil, 1900-talets 1 hälft, soffa samt 2 bergèrer i bonat trä med ljusbrun sammetsklädsel,
Slutpris1 700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Salongsstolar, 6 st, skuren och delvis svärtad valnöt, nyrokoko, _16759a_8d9f52f8c2b3123_lg.jpeg
Salongsstolar, 6 st, skuren och delvis svärtad valnöt, nyrokoko,
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, sängbord, mahogny, "Birgitta",_16882a_8d9f60aa4e64d50_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, sängbord, mahogny, "Birgitta",
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, teak med kakelplattor,_16885a_8d9f5ef5a7b6e63_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, teak med kakelplattor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Byrå, valnöt med mässingsbeslag, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _16903a_8d9f612c1d5ddf5_lg.jpeg
Byrå, valnöt med mässingsbeslag, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä, _16914a_8d9f61343e0a630_lg.jpeg
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön, _16922a_8d9f61dd214ce09_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Opsvik, Peter för HÅG, kontorsstol, vit plast och metall, Capisco Puls, _16884a_8d9f5ee866d77ac_lg.jpeg
Opsvik, Peter för HÅG, kontorsstol, vit plast och metall, Capisco Puls,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Snurrfåtölj, mahogny med brun, djuphäftad läderklädsel, _16886a_8d9f5ef7e357315_lg.jpeg
Snurrfåtölj, mahogny med brun, djuphäftad läderklädsel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mat/salongsbord, skuren mahogny, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren, fyrdelad fot, _16758a_8d9f5e8fb8f50a9_lg.jpeg
Mat/salongsbord, skuren mahogny, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren, fyrdelad fot,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat, _16949a_8d9f62d7be77e48_lg.jpeg
Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900, _16950a_8d9f62db7382098_lg.jpeg
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bockbord, avlutad fur, 18-1900-tal, _16951a_8d9f62e1b9d72ba_lg.jpeg
Bockbord, avlutad fur, 18-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kontorsmöbel, ek med mässingsbeslag, 1900-talets mitt, _16952a_8d9f62eb5ac098c_lg.jpeg
Kontorsmöbel, ek med mässingsbeslag, 1900-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK