Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Snusdosa, mässing, 17-1800-tal, _16997a_lg.jpeg
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy_17002a_8d9f6c088a6e737_lg.jpeg
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä, _17003a_8d9f6c0e24e6cd7_lg.jpeg
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Militär låda för läkemedel_17004a_8d9f6c1892b74c9_lg.jpeg
Militär låda för läkemedel
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti modell/samlarbilar, modern tillverkning, _17011a_8d9f6d8425173fc_lg.jpeg
Parti modell/samlarbilar, modern tillverkning,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för ATLA, jardinière, nysilver med glasinsats, _17019a_8d9f6d94903b8a8_lg.jpeg
Okänd designer för ATLA, jardinière, nysilver med glasinsats,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jardinière, nysilver med glasinsats, sekelskiftet 1900, _17022a_8d9f6d97c163901_lg.jpeg
Jardinière, nysilver med glasinsats, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide, _17024a_lg.jpeg
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr, _17028a_lg.jpeg
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _17035a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vattentunna, koppar med smidesbeslag, 1900-talets 1 hälft, _17041a_8d9f6e630fb70f8_lg.jpeg
Vattentunna, koppar med smidesbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _17046a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Vettar, 2 st, bemålad konstmassa, 1900-tal, _17049a_8d9f6ec7c3a0e8c_lg.jpeg
Vettar, 2 st, bemålad konstmassa, 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aladåbformar, 2 st, saltglaserat lergods, sekelskiftet 1900, _17050a_8d9f6ec888b8cbe_lg.jpeg
Aladåbformar, 2 st, saltglaserat lergods, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Besman, ek och metall, 1700-talets mitt, _17052a_8d9f6ecba824d47_lg.jpeg
Besman, ek och metall, 1700-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ostformar, 2 st, skuret trä, 1800-tal, skuren geometrisk dekor, _17058a_8d9f6ecca761869_lg.jpeg
Ostformar, 2 st, skuret trä, 1800-tal, skuren geometrisk dekor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Modellskepp, trä, 1900-talets 2 hälft, _17063a_8d9f79dfa6954a9_lg.jpeg
Modellskepp, trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lådspegel, ljus ek och valnöt, nyrokoko, _17067a_8d9f7a839b42a2e_lg.jpeg
Lådspegel, ljus ek och valnöt, nyrokoko,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal, _17072a_lg.jpeg
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,  _17073a_lg.jpeg
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons, _17074a_lg.jpeg
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti bärnsten, _17079a_8d9f79e454e3ea8_lg.jpeg
Parti bärnsten,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vattenkrus med lock och tappkran, saltglaserat stengods, 5 liter, Höganäs, 1900-talets mitt, _17081a_8d9f78eb247a01e_lg.jpeg
Vattenkrus med lock och tappkran, saltglaserat stengods, 5 liter, Höganäs, 1900-talets mitt,
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Signallykta/lanterna, svartlackerad plåt och glas, 1900-talets 1 hälft, _17082a_8d9f78eaaa276c0_lg.jpeg
Signallykta/lanterna, svartlackerad plåt och glas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golfbag, Callaway, medföljer vagn Titleist samt 3 klubbor, _17084a_lg.jpeg
Golfbag, Callaway, medföljer vagn Titleist samt 3 klubbor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Golfbag, Tommy Armour, medföljer 6 klubbor, _17087a_lg.jpeg
Golfbag, Tommy Armour, medföljer 6 klubbor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Golfbag Jones Sports & Co, medföljer 14 klubbor, _17088a_lg.jpeg
Golfbag Jones Sports & Co, medföljer 14 klubbor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik, _17089a_lg.jpeg
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggur, förgylt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt  Stockholmsarbete, _17092a_8d9f78cf6b34ae0_lg.jpeg
Väggur, förgylt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt Stockholmsarbete,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _17094a_lg.jpeg
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage, _17097a_lg.jpeg
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _17098a_lg.jpeg
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gung/rullhäst, bemålat trä och metall, Brio, _17101a_8d9f7a008a6689d_lg.jpeg
Gung/rullhäst, bemålat trä och metall, Brio,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _17102a_8d9f7a77021ca13_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Spegelteleskop, Lotus, EQ-114, _17103a_8d9f7a80ea5b903_lg.jpeg
Spegelteleskop, Lotus, EQ-114,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Krus, saltglaserat stengods med tennlock, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av personer, vinrankor mm, _17106a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Grundell, Jonas för Stockholm Design House, kandelaber till 4 ljus, utfällbar, trä och metall, "Nordic Light 4", _17123a_8d9f7a6a658a3e7_lg.jpeg
Grundell, Jonas för Stockholm Design House, kandelaber till 4 ljus, utfällbar, trä och metall, "Nordic Light 4",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Märklin, lok med 2 vagnar, Olio Fiat, modellnummer 2842, _17109a_8d9f79f4608a8cc_lg.jpeg
Märklin, lok med 2 vagnar, Olio Fiat, modellnummer 2842,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Modellok, Märklin, modellnummer 3629, _17110a_8d9f79f895642df_lg.jpeg
Modellok, Märklin, modellnummer 3629,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Modellok, Märklin modellnummer 3768, _17111a_8d9f79fb64f0cef_lg.jpeg
Modellok, Märklin modellnummer 3768,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Modellok, Märklin, modellnummer 3748, _17104a_8d9f79f17bde4d7_lg.jpeg
Modellok, Märklin, modellnummer 3748,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golfbag, Kinbag, medföljer, 14 golfklubbor, _17130a_8d9f7b348374f2e_lg.jpeg
Golfbag, Kinbag, medföljer, 14 golfklubbor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Oljetunna, Pennalub, h 57 cm, _17131a_8d9f7b33a527714_lg.jpeg
Oljetunna, Pennalub, h 57 cm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti modellbilar, Schuco; Piccolo-set 2001, Charly 2005 samt 1042 Midget, _17134a_8d9f7ba8b2dd1a1_lg.jpeg
Parti modellbilar, Schuco; Piccolo-set 2001, Charly 2005 samt 1042 Midget,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Modellbilar, 4 st, Schuco; 1045/1, 1040, 1001 respektive okänd modell, _17135a_8d9f7baa1eba07a_lg.jpeg
Modellbilar, 4 st, Schuco; 1045/1, 1040, 1001 respektive okänd modell,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Disney; 2 VHS samt CD, Skönheten och odjuret, _17136a_8d9f7b9051e31ba_lg.jpeg
Disney; 2 VHS samt CD, Skönheten och odjuret,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Disney, 2 VHS, Snowwhite, _17137a_8d9f7b9169be11d_lg.jpeg
Disney, 2 VHS, Snowwhite,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK