Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Leksak, litograferad plåt, Siegfried Gunthermann, Nürnberg, 1920-tal, flygplan, _16421a_8d9e5978e5f8256_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, Siegfried Gunthermann, Nürnberg, 1920-tal, flygplan,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Leksak, litograferad plåt, Wilhelm Krauss, 1920-tal, karusell, _16422a_8d9e59781a5cf55_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Limousine, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal, _16423a_8d9e597759e2747_lg.jpeg
Limousine, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i empire av Johan Martin Berg, spegelmakare i Göteborg 1803-37, _16427a_8d9e6589b2783b6_lg.jpeg
Spegel, förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i empire av Johan Martin Berg, spegelmakare i Göteborg 1803-37,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Leksakståg, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal, _16437a_8d9e668619051c1_lg.jpeg
Leksakståg, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Askkopp, flintgods, Rörstrand 1884, reklamtext för Josef Leja, _16439a_8d9e6684e60a3e3_lg.jpeg
Askkopp, flintgods, Rörstrand 1884, reklamtext för Josef Leja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, silver och jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _16444a_8d9e7021a039943_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 6 st, tenn, _16448a_8d9e7fc80903be8_lg.jpeg
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 6 st, tenn,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft, _16456a_8d9ea43c5f95300_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing, _16460a_8d9ea3f557fedae_lg.jpeg
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel, _16466a_lg.jpeg
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-tal, _16471a_8d9ea4401f1cb46_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trofé, skinn med monterat huvud av svartbjörn, _16476a_8d9ea4a1ea2e381_lg.jpeg
Trofé, skinn med monterat huvud av svartbjörn,
Slutpris8 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Orvola, Heikki för Marimekko/Iittala, ljuslyktor, 2 st, rubin- respektive koboltglas, "Kivi", _16484a_8d9eb0e6a86b103_lg.jpeg
Orvola, Heikki för Marimekko/Iittala, ljuslyktor, 2 st, rubin- respektive koboltglas, "Kivi",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, mahogny med intarsia, empire, möjligen Tyskland, 1800-talets 1 hälft, _16489a_8d9eb1ec346dd66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _16490a_8d9eb1ecdd8b619_lg.jpeg
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kniv i balja, halvhorn, smide och renläder, samearbete, 1900-talets 1 hälft, skuren dekor av samer, renar mm, _16515a_8d9ed5617d810ec_lg.jpeg
Kniv i balja, halvhorn, smide och renläder, samearbete, 1900-talets 1 hälft, skuren dekor av samer, renar mm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början, _16516a_8d9ed594c7281e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Prisplakett, silver på valnöt, Djursholms Scouter 1915, gravyr till Ohlin, Tisell, Lundblo, Almquist och Dannfelt, _16522a_8d9ed67c48d8c6b_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Orivit, kaffeservis, nysilver, jugend, 1900-talets början, _16523a_8d9ed6f650a2fb9_lg.jpeg
Okänd designer för Orivit, kaffeservis, nysilver, jugend, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_16549a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar, _16552a_8d9efae34ff72be_lg.jpeg
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv, halvhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _16553a_8d9efae42601e7c_lg.jpeg
Kniv, halvhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armbandsur, 4 st, manuella; Drotten, MOD, L-U-C- samt Navir, _16555a_8d9efbcaf6e3a0e_lg.jpeg
Armbandsur, 4 st, manuella; Drotten, MOD, L-U-C- samt Navir,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing, _16556a_lg.jpeg
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95), _16558a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krön, 3 st, skuret och bronserat trä, _16562a_8d9efbed8eeb77d_lg.jpeg
Krön, 3 st, skuret och bronserat trä,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Modellskepp, mahogny och textil, _16568a_8d9efc452c489c2_lg.jpeg
Modellskepp, mahogny och textil,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _16575a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak, _16602a_lg.jpeg
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, relief, lackerad koppar, "Le Festin", _16605a_8d9f072ce88fac7_lg.jpeg
Okänd konstnär, 18-1900-tal, relief, lackerad koppar, "Le Festin",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide, _16607a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _16608a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _16609a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Trofé, skinn med monterat huvud av isbjörn, _16615a_8d9f07885923148_lg.jpeg
Trofé, skinn med monterat huvud av isbjörn,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz, _16621a_lg.jpeg
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, _16623a_8d9f085e55619dd_lg.jpeg
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, _16624a_8d9f08735e87184_lg.jpeg
Väggspegel, förgyllt trä och stuck,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cakestand, mahogny, smide och bonat trä, _16670a_8d9f15e21852464_lg.jpeg
Cakestand, mahogny, smide och bonat trä,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _16672a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt, _16675a_lg.jpeg
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _16678a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Medaljer, 4 st, brännförgylld brons,  antagligen Tyskland/Polen, 15-1600-tal; _16700a_8d9f136f56deb64_lg.jpeg
Medaljer, 4 st, brännförgylld brons, antagligen Tyskland/Polen, 15-1600-tal;
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Myntkabinett, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, England, sekelskiftet 1900, _16705a_8d9f14bfb232a2d_lg.jpeg
Myntkabinett, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, England, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft, _16728a_lg.jpeg
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900, _16729a_lg.jpeg
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn, _16754a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, pressad dekor av putti med frukter, _16762a_8d9f22080831f17_lg.jpeg
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, pressad dekor av putti med frukter,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK