Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.
Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45
- DiverseRensa filter
Leksak, litograferad plåt, Siegfried Gunthermann, Nürnberg, 1920-tal, flygplan,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Limousine, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i empire av Johan Martin Berg, spegelmakare i Göteborg 1803-37,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Leksakståg, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Askkopp, flintgods, Rörstrand 1884, reklamtext för Josef Leja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 6 st, tenn,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trofé, skinn med monterat huvud av svartbjörn,
Slutpris8 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Orvola, Heikki för Marimekko/Iittala, ljuslyktor, 2 st, rubin- respektive koboltglas, "Kivi",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kniv i balja, halvhorn, smide och renläder, samearbete, 1900-talets 1 hälft, skuren dekor av samer, renar mm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Orivit, kaffeservis, nysilver, jugend, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv, halvhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armbandsur, 4 st, manuella; Drotten, MOD, L-U-C- samt Navir,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krön, 3 st, skuret och bronserat trä,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Modellskepp, mahogny och textil,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, relief, lackerad koppar, "Le Festin",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Trofé, skinn med monterat huvud av isbjörn,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cakestand, mahogny, smide och bonat trä,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Medaljer, 4 st, brännförgylld brons, antagligen Tyskland/Polen, 15-1600-tal;
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Myntkabinett, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, England, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, pressad dekor av putti med frukter,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK