Sundstedt, Per, för Atelje Lyktan, taklampa, brunlackerad plåt, "Hinken", _17141a_8d9fd00e0dc4367_lg.jpeg
Sundstedt, Per, för Atelje Lyktan, taklampa, brunlackerad plåt, "Hinken",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takampel mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel, _17290a_8da043f6c96c4cc_lg.jpeg
Takampel mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takampel mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel, _17291a_8da043fd9423d1f_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordsfotogenlampa, mässing med emaljerad glaskupa, _17296a_8da05b9a5035964_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, mässing med emaljerad glaskupa,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, patinerad metall med emaljerad och förgylld glaskupa, _17298a_8da05bd22a31025_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, patinerad metall med emaljerad och förgylld glaskupa,
Slutpris2 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, majolika och metall med delvis frostad glaskupa, _17295a_8da05b994523a53_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, majolika och metall med delvis frostad glaskupa,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, majolika och metall med emaljerad och förgylld glaskupa, _17294a_8da05b96c4430da_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, majolika och metall med emaljerad och förgylld glaskupa,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvlampa, svärtat smide med hexagonal textilskärm, _17300a_8da05aabbb7a83c_lg.jpeg
Golvlampa, svärtat smide med hexagonal textilskärm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvlampa med 3 ljuspunkter, mässing, 1900-talets början,_17299a_8da05c73606f168_lg.jpeg
Golvlampa med 3 ljuspunkter, mässing, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal, _17441a_8da08cfac22bf95_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,_17440a_8da08cf707e9185_lg.jpeg
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _17525a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot, _17551a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel, _17582a_lg.jpeg
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi, _17587a_8da0b609aad1d22_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, aluminium, modell BN 25, _17586a_8da0b6088aa3dd6_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, aluminium, modell BN 25,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis", _17654a_8da0d7a6e4b51b6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar, _17289a_8da0c09a885cae9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing_17272a_8da0363e66eae8c_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, vit plast och krom, modell B 194_17747a_8da0cc043ab523c_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, vit plast och krom, modell B 194
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, brännlackerad metall och mässing med textilskärm, modell 4250, _17751a_8da0cc122ae5591_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, krom med veckad, vit plastskärm, _17748a_8da0cc07dab816d_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, krom med veckad, vit plastskärm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool", _17776a_lg.jpeg
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampett, mässing med fransar, _17799a_8da0cf240e62d6b_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampett, mässing med fransar,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässing med fransar, _17800a_8da0cf259b7b092_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässing med fransar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _17812a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer, bordslampa, smide med röd glaskupa, Strindbergsmodell, _17451a_8da08da5c960e46_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, smide med röd glaskupa, Strindbergsmodell,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing, _17452a_8da08da69acad3b_lg.jpeg
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing, _17453a_8da08da74573516_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Nordlux, fasadbelysningar, 1 par, koppar_17476a_8da08f7df2aa4a4_lg.jpeg
Okänd designer för Nordlux, fasadbelysningar, 1 par, koppar
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Lampekonsulenten, fasadbelysningar, 1 par, plast och metall, Delta, svart_17477a_8da08f7eac28b69_lg.jpeg
Okänd designer för Lampekonsulenten, fasadbelysningar, 1 par, plast och metall, Delta, svart
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för EWÅ, golvlampa, delvis svartlackerad metall, 1900-talets mitt, _17478a_8da08f7cac536b6_lg.jpeg
Okänd designer för EWÅ, golvlampa, delvis svartlackerad metall, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, bordslampa, aluminium, _17590a_8da0be03d0d0941_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, aluminium,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, Titanus, _17881a_8da0da598923c99_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, Titanus,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, gult glas och brun plast, _17921a_8da0dbe3bda411d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, _17925a_8da0dc2f677cb09_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Höglund, Erik för Boda/Boda Smide, takkrona till 6 ljus, _17926a_8da0dc2ae937a50_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda/Boda Smide, takkrona till 6 ljus,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ytterbelysningar, 1 par, Nordlux Tin, _17951a_8da0dcdf2fa6d00_lg.jpeg
810
Ytterbelysningar, 1 par, Nordlux Tin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK