Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,_17235a_8da029a7f3a930f_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _17345a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti porslin, Kina, Qing 1800-tal; 2 fat, 1 kaffekopp samt 8 vinkoppar, _17359a_8da0671adc5c5c1_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _17384a_lg.jpeg
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss, _17413a_lg.jpeg
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache, _17417a_lg.jpeg
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm, _17449a_8da08cfd653578f_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Koson, Ohara, färgträsnitt, "Two geese", _17488a_8da08f9bab24406_lg.jpeg
Koson, Ohara, färgträsnitt, "Two geese",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 40 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,_17589a_8da0b6155fd58f8_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål, porslin, Kina Qing (1800-tal), _17660a_8da0c0646babebe_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina Qing (1800-tal),
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrin (?), skuret, lackerat och förgyllt trä, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, _17365a_8da0675ffd35725_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,_17674a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _17695a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden, _17703a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _17724a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95), _17775a_lg.jpeg
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _17778a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skrin, lackerat trä med bronsbeslag, Japan, Meiji, 1800-talets slut, invändigt med 5 lådor, _17785a_8da0cd8340eedff_lg.jpeg
Skrin, lackerat trä med bronsbeslag, Japan, Meiji, 1800-talets slut, invändigt med 5 lådor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Broderi, siden, Kina Qing/republik, 1900-talets början, _17786a_8da0cde6d9799c6_lg.jpeg
Broderi, siden, Kina Qing/republik, 1900-talets början,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _17787a_8da0ce141d183c9_lg.jpeg
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, _17788a_8da0ce14f69cb66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _17825a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
RUrna, delvis grönglaserat lergods, Kina (?), 1800-tal, _17471a_8da08e8f66f03fb_lg.jpeg
RUrna, delvis grönglaserat lergods, Kina (?), 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma, _17834a_8da0d911d1d71c6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thekanna samt skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor, _17835a_8da0dabb78188ec_lg.jpeg
Thekanna samt skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _17840a_8da0d989db7139c_lg.jpeg
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Golvvaser, 1 par, keramik, Kina, 1900-talets 2 hälft, _17841a_8da0d98d3c9b2ff_lg.jpeg
Golvvaser, 1 par, keramik, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform, _17846a_8da0da1a429c9af_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulpturer, 2 st, terrakotta, orientaliska arbeten, 1900-talets slut, _17849a_8da0da0b27ed348_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur/flasköppnare, metall och pärlemor, _17858a_8da0d91ae7c9560_lg.jpeg
Skulptur/flasköppnare, metall och pärlemor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _17860a_8da0d995e4a444f_lg.jpeg
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Golvurna, porslin, Kina, modern tillverkning, _17928a_8da0dc2a0c6f59f_lg.jpeg
Golvurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stort parti porslin, så kallat äggskalsporslin, 4 lådor, _17930a_8da0dc4011fc530_lg.jpeg
Stort parti porslin, så kallat äggskalsporslin, 4 lådor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti porslin, Kina och Japan, 1900-tal, _17931a_8da0dc481e6e2d0_lg.jpeg
Stort parti porslin, Kina och Japan, 1900-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti porslin, Kina, 1900-tal, _17932a_8da0dc3b24c3148_lg.jpeg
789
Stort parti porslin, Kina, 1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti figuriner, porslin, keramik, metall mm, _17933a_8da0dc32123b4b2_lg.jpeg
Parti figuriner, porslin, keramik, metall mm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sigillstampar, 4 st, skuren nefrit, Kina, 1900-tal, _17934a_8da0dc309d3e928_lg.jpeg
Sigillstampar, 4 st, skuren nefrit, Kina, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat, _17935a_8da0dc354e69e5a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal, _17937a_8da0dc7060656bf_lg.jpeg
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK