Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt, _17225a_8da01dc06112b84_lg.jpeg
Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt,
Slutpris16 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Asker, Curt, objekt/mobil, bemålat fjäderstål, _17208a_8da01cb97cece0c_lg.jpeg
Asker, Curt, objekt/mobil, bemålat fjäderstål,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Alexandersson, Maja Lisa, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Storkatta", _17172a_8da011cd0910a77_lg.jpeg
Alexandersson, Maja Lisa, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Storkatta",
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale", _17196a_8da01bf3a0e7a13_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Åberg, Jan, skulptur, koppar, "Radioaktivt moln", _17227a_8da01e07e70eedd_lg.jpeg
Åberg, Jan, skulptur, koppar, "Radioaktivt moln",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar, _17193a_8da011d176ef768_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan", _17189a_8da011bf0b8aefd_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria", _17190a_8da011c32fb95b4_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst", _17191a_8da011ce9735c21_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd", _17192a_8da011ccb094ecb_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", _17306a_8da05b42d666521_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, pojke och flicka. _17328a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi, _17329a_lg.jpeg
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _17345a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', _17356a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna, _17396a_8da069dd8a7f8f5_lg.jpeg
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"_17400a_lg.jpeg
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Hörnlund, Kerstin för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, äpple, _17158a_8d9fcfdb2da701c_lg.jpeg
Hörnlund, Kerstin för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, äpple,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods, Kålhuvud',_17423a_lg.jpeg
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods, Kålhuvud',
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll, _17188a_8da01bf4761c9eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _17426a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, _17432a_8da07619fd63e1e_lg.jpeg
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _17465a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bengtsson, Walter, skulptur, patinerad aluminium, förlaga till "Laxen går upp", i folkmun kallad "Tre piss i Nissan", vilken står längs Slottsbron i centrala Halmstad, _17485a_8da08f67c8b3dcb_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, skulptur, patinerad aluminium, förlaga till "Laxen går upp", i folkmun kallad "Tre piss i Nissan", vilken står längs Slottsbron i centrala Halmstad,
Slutpris15 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition, _17580a_lg.jpeg
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900, _17591a_8da0b60caa0c67c_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"_17632a_lg.jpeg
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, _17634a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel, _17636a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta, _17666a_lg.jpeg
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,_17674a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn, _17685a_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor, _17690a_lg.jpeg
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Figuriner, 3 st, porslin,  gråsparv Royal Copenhagen samt blåmesar (optimisten och pessimisten) B&G, _17691a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru, _17698a_8da0cb4d749eaba_lg.jpeg
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _17724a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Henning, Gerhard, skulptur, brons, cire-perdueteknik, "Vilande flicka", _17746a_lg.jpeg
Henning, Gerhard, skulptur, brons, cire-perdueteknik, "Vilande flicka",
Slutpris36 000 SEK
Värdering38 000 - 40 000 SEK
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll, _17769a_8da0cd7c9e493e8_lg.jpeg
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _17791a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Skulptur, bronserad metall, Kina, modern tillverkning, _17842a_8da0d98ec4847bb_lg.jpeg
Skulptur, bronserad metall, Kina, modern tillverkning,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, försilvrad brons, Kina, modern tillverkning, _17843a_8da0d9901da9392_lg.jpeg
Skulptur, försilvrad brons, Kina, modern tillverkning,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturer, 2 st, terrakotta, orientaliska arbeten, 1900-talets slut, _17849a_8da0da0b27ed348_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, försilvrad brons, orientaliskt arbete, 1900-talets 2 hälft, _17851a_8da0da5f4e7ea7f_lg.jpeg
Skulptur, försilvrad brons, orientaliskt arbete, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Figuriner, 6 st, porslin, 1900-tal, Napoleon I med marskalkar, _17855a_8da0d92a6c2cf53_lg.jpeg
Figuriner, 6 st, porslin, 1900-tal, Napoleon I med marskalkar,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, keramik, 1900-talets slut, sittande Cavalier King Charles spaniel, _17861a_8da0d9940aeaa31_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, bemålad gips, 1910-20-tal, pojke med fotboll, _17913a_8da0db5d6d42707_lg.jpeg
Skulptur, bemålad gips, 1910-20-tal, pojke med fotboll,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, bemålad gips, 1900-talets mitt, kurtiserande par, _17915a_8da0dba7eeef70e_lg.jpeg
Skulptur, bemålad gips, 1900-talets mitt, kurtiserande par,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, medföljer 2 ägg Royal Copenhagen, _17592a_8da0dc2c4111f51_lg.jpeg
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, medföljer 2 ägg Royal Copenhagen,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK