Laddar...

Marsauktion

Marsauktion
Avslutad
Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt, _17225a_8da01dc06112b84_lg.jpeg
1
Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt,
Slutpris16 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,_17166a_8da0047281c07ae_lg.jpeg
12
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Vaser/uppsatser, 1 par, majolika, Rörstrand 1800-talets 2 hälft, _17194a_8da011d3140aaaa_lg.jpeg
15
Vaser/uppsatser, 1 par, majolika, Rörstrand 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7", _17205a_8da01bfded24aa1_lg.jpeg
16
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', _17204a_8da01bfd233771a_lg.jpeg
17
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite, _17150a_8d9fcfe2337addb_lg.jpeg
20
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale", _17196a_8da01bf3a0e7a13_lg.jpeg
21
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar, _17193a_8da011d176ef768_lg.jpeg
30
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan", _17189a_8da011bf0b8aefd_lg.jpeg
32
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria", _17190a_8da011c32fb95b4_lg.jpeg
33
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst", _17191a_8da011ce9735c21_lg.jpeg
34
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd", _17192a_8da011ccb094ecb_lg.jpeg
35
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vinglas, barock, sekelskiftet 1700, sannolikt Tyskland, så kallat sieben perlen glas, _17234a_8da029a7678afd0_lg.jpeg
41
Vinglas, barock, sekelskiftet 1700, sannolikt Tyskland, så kallat sieben perlen glas,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,_17235a_8da029a7f3a930f_lg.jpeg
42
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, lockask, glas, art-déco, 1920-tal, frostad, slipad och förgylld dekor, _17257a_8da02abcbc68231_lg.jpeg
61
Okänd designer, lockask, glas, art-déco, 1920-tal, frostad, slipad och förgylld dekor,
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Vinglas, 5 st, 1700-tal, ben med invändig dekor av tvinnade, vita glastrådar, _17266a_8da03499a6381ee_lg.jpeg
67
Vinglas, 5 st, 1700-tal, ben med invändig dekor av tvinnade, vita glastrådar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",_17311a_8da05b422165927_lg.jpeg
91
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 3 st, porslin,  'Waldemarsudde' _17304a_8da05b41558b1a9_lg.jpeg
92
Ytterkrukor, 3 st, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 , _17301a_8da05c4725fbff1_lg.jpeg
93
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, _17320a_8da05c4db01b7e3_lg.jpeg
96
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", _17306a_8da05b42d666521_lg.jpeg
105
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods, _17195a_8da011c41c0289f_lg.jpeg
113
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, pojke och flicka. _17328a_lg.jpeg
118
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, pojke och flicka.
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi, _17329a_lg.jpeg
119
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, _17330a_lg.jpeg
120
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft, _17221a_8da01e5d318fba9_lg.jpeg
121
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hiller, Max för Kronach, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900, _17339a_8da05d0ac8eb022_lg.jpeg
135
Hiller, Max för Kronach, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _17340a_8da0666287911c4_lg.jpeg
141
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali, _17341a_8da066633abfdf4_lg.jpeg
142
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Persson, Sigurd för Kosta Boda, skål, kristall, _17342a_8da066640fa5152_lg.jpeg
143
Persson, Sigurd för Kosta Boda, skål, kristall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814), _17349a_8da067146b11db3_lg.jpeg
150
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor, _17353a_lg.jpeg
154
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', _17356a_lg.jpeg
157
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrer, 3 st, glas, _17358a_8da06719a220f6e_lg.jpeg
159
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrer, 3 st, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti porslin, Kina, Qing 1800-tal; 2 fat, 1 kaffekopp samt 8 vinkoppar, _17359a_8da0671adc5c5c1_lg.jpeg
160
Parti porslin, Kina, Qing 1800-tal; 2 fat, 1 kaffekopp samt 8 vinkoppar,
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, skålar, 3 st, månstensfärgat glas, "Selena", _17361a_lg.jpeg
162
Palmqvist, Sven för Orrefors, skålar, 3 st, månstensfärgat glas, "Selena",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar_17364a_lg.jpeg
165
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods, _17371a_8da06776c5b360e_lg.jpeg
169
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _17384a_lg.jpeg
176
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut, _17386a_8da06a065b5b2d1_lg.jpeg
178
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna, _17396a_8da069dd8a7f8f5_lg.jpeg
187
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", _17149a_8d9fcfe38faeffe_lg.jpeg
188
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matservisdelar, cirka 30 delar, Portmeirion Pomona, _17169a_8da004862a29d40_lg.jpeg
189
Matservisdelar, cirka 30 delar, Portmeirion Pomona,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal, lockurna , porslin, _17168a_8da004806d0a129_lg.jpeg
190
Wiinblad, Björn för Rosenthal, lockurna , porslin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, gröntonat glas, Satellite, _17151a_8d9fcfe124abe00_lg.jpeg
197
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, gröntonat glas, Satellite,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, _17165a_8da0047150decc8_lg.jpeg
198
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste_17167a_8da0047c7b74a67_lg.jpeg
199
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas, glas, "Volcano", _17160a_8d9fcfd8a52a72d_lg.jpeg
200
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas, glas, "Volcano",
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.