Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom", _17678a_lg.jpeg
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn, _17685a_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, sherryglas, 8 st, "Tapio", dekor av luftbubbla, medföljer 10 seltersglas, _17686a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, sherryglas, 8 st, "Tapio", dekor av luftbubbla, medföljer 10 seltersglas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa, _17688a_lg.jpeg
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor, _17690a_lg.jpeg
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Figuriner, 3 st, porslin,  gråsparv Royal Copenhagen samt blåmesar (optimisten och pessimisten) B&G, _17691a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tallrikar, 4 st, flintgods, Rörstrand, 1800-talets mitt, blå underglasyrdekor av initialer RH under friherrelig krona, _17697a_8da0cb8b1a35210_lg.jpeg
Tallrikar, 4 st, flintgods, Rörstrand, 1800-talets mitt, blå underglasyrdekor av initialer RH under friherrelig krona,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods, _17705a_lg.jpeg
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, muggar, 9 st, glas, _17459a_8da08dabc4aab40_lg.jpeg
Okänd designer, muggar, 9 st, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti glas och karaffer, 18-1900-tal, _17469a_8da08e8d8480ec0_lg.jpeg
Parti glas och karaffer, 18-1900-tal,
Slutpris1 900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vitvinsglas, 8 st, ljusgrön glasmassa, _17475a_8da08e9332aaad4_lg.jpeg
Vitvinsglas, 8 st, ljusgrön glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Karaffer, 1 par samt ölglas, 4 st, 18-1900-tal, _17474a_8da08e91fa80eb6_lg.jpeg
Karaffer, 1 par samt ölglas, 4 st, 18-1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736.95), dekor i sang-de-boeufglasyr, _17473a_8da08e911f047da_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736.95), dekor i sang-de-boeufglasyr,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Visitkortsfat, fajans, Vecchia Venezia, Italien, 1900-talets mitt, _17719a_lg.jpeg
Visitkortsfat, fajans, Vecchia Venezia, Italien, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Basket", _17768a_lg.jpeg
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Basket",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95), _17775a_lg.jpeg
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Rainbow", _17495a_8da0b22e4cf8dc3_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Rainbow",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Montelin, Eugen för Reijmyre, vas, klarglas, "Gammelbjörk", _17782a_8da0cd7f27d9ba4_lg.jpeg
Montelin, Eugen för Reijmyre, vas, klarglas, "Gammelbjörk",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _17787a_8da0ce141d183c9_lg.jpeg
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, _17788a_8da0ce14f69cb66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Aladåbformar, 2 st, saltglaserat lergods, sekelskiftet 1900, _17792a_lg.jpeg
Aladåbformar, 2 st, saltglaserat lergods, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ytterkrukor, 2 st, porslin, Gustavsberg "Empire", _17369a_8da0676c4306ae2_lg.jpeg
Ytterkrukor, 2 st, porslin, Gustavsberg "Empire",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Filterhållare, 7 st, porslin, Melitta, _17804a_lg.jpeg
Filterhållare, 7 st, porslin, Melitta,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservisdelar, 19 delar, "Merlot", _17805a_lg.jpeg
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservisdelar, 19 delar, "Merlot",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Krus, 3 st, glaserat ler- respektive stengods, 18-1900-tal, _17810a_lg.jpeg
Krus, 3 st, glaserat ler- respektive stengods, 18-1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kolonnkratrar, 1 par, svartlackerat lergods, antagligen Lauritz Hjorth, Bornholm,_17813a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
RUrna, delvis grönglaserat lergods, Kina (?), 1800-tal, _17471a_8da08e8f66f03fb_lg.jpeg
RUrna, delvis grönglaserat lergods, Kina (?), 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal, _17472a_8da08e9034e66f6_lg.jpeg
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma, _17834a_8da0d911d1d71c6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thekanna samt skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor, _17835a_8da0dabb78188ec_lg.jpeg
Thekanna samt skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _17840a_8da0d989db7139c_lg.jpeg
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Golvvaser, 1 par, keramik, Kina, 1900-talets 2 hälft, _17841a_8da0d98d3c9b2ff_lg.jpeg
Golvvaser, 1 par, keramik, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform, _17846a_8da0da1a429c9af_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, _17848a_8da0da183a072d4_lg.jpeg
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulpturer, 2 st, terrakotta, orientaliska arbeten, 1900-talets slut, _17849a_8da0da0b27ed348_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 6 st, porslin, 1900-tal, Napoleon I med marskalkar, _17855a_8da0d92a6c2cf53_lg.jpeg
Figuriner, 6 st, porslin, 1900-tal, Napoleon I med marskalkar,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _17860a_8da0d995e4a444f_lg.jpeg
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skulptur, keramik, 1900-talets slut, sittande Cavalier King Charles spaniel, _17861a_8da0d9940aeaa31_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Björqvist, Karin för Rörstrand, kuverttallrikar, 4 st, porslin, "Nobelservisen", _17894a_8da0dabd1b9f08e_lg.jpeg
Björqvist, Karin för Rörstrand, kuverttallrikar, 4 st, porslin, "Nobelservisen",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Björqvist, Karin för Rörstrand, mattallrikar, 4 st, porslin, "Nobelservisen", _17895a_8da0dabef5618a3_lg.jpeg
Björqvist, Karin för Rörstrand, mattallrikar, 4 st, porslin, "Nobelservisen",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Björqvist, Karin för Rörstrand, förrättstallrikar, 4 st, porslin, "Nobelservisen", _17896a_8da0dabe1e81c84_lg.jpeg
Björqvist, Karin för Rörstrand, förrättstallrikar, 4 st, porslin, "Nobelservisen",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljusstake, sandgjutet glas, _17901a_8da0db064ac19fc_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljusstake, sandgjutet glas,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",_17906a_8da0db375cf9937_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekanna, brunglaserat stengods med rottingflätat handtag, Terma, _17907a_8da0db6c1246646_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekanna, brunglaserat stengods med rottingflätat handtag, Terma,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mannerheim, Lillemor för Gefle, kaffekanna, svartglaserat lergods, "Mangania", _17908a_8da0db6d964de01_lg.jpeg
Mannerheim, Lillemor för Gefle, kaffekanna, svartglaserat lergods, "Mangania",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, nipperfat, porslin, jugend, sekelskiftet 1900, _17909a_8da0db6eed4ef81_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, nipperfat, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti glas, 18-1900-tal; ljusstakar med prismor, _17910a_8da0dc6dbcbc06f_lg.jpeg
Parti glas, 18-1900-tal; ljusstakar med prismor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tallrikar, 3 st djupa samt 2 assietter, flintgods, Rörstrand, 1800-talets 2 hälft, _17914a_8da0db73c3d197a_lg.jpeg
Tallrikar, 3 st djupa samt 2 assietter, flintgods, Rörstrand, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK