Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft, _17969a_8da164a5209b458_lg.jpeg
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477, _17991a_8da1716ed482f77_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal, _18005a_8da17bac61df387_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing_18087a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar, _18094a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika, _18168a_8da1c7c60b51139_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer, _18194a_8da1d3bd6546bab_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe, _18217a_8da1d429b39d91d_lg.jpeg
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal, _18219a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing, _18221a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing, _18224a_lg.jpeg
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
F A Porsche design för Italiana Luce, bordslampa, plast, "Jazz", _18246a_8da1d5bf0111574_lg.jpeg
F A Porsche design för Italiana Luce, bordslampa, plast, "Jazz",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing, _18270a_8da1e0537e93ca4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _18274a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal, _18281a_8da1e0e1b60f93a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för svenska EVB, bordslampa, gulmetall_18317a_8da21257266d9a5_lg.jpeg
Okänd designer för svenska EVB, bordslampa, gulmetall
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi, _18334a_8da2129a1c7622f_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordslampa, skuret, förgyllt och svärtat trä_18319a_8da2125934b662f_lg.jpeg
Bordslampa, skuret, förgyllt och svärtat trä
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, blyglas, modern tillverkning, _18356a_8da2137888386cf_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, blyglas, modern tillverkning,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis", _18360a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer i Le Klints art, taklampa, plast, _18425a_8da22a5c93a422d_lg.jpeg
Okänd designer i Le Klints art, taklampa, plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, vägglampa, delvis lackerad metall, _18426a_8da22a5bb5b6006_lg.jpeg
Okänd designer, vägglampa, delvis lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, brännlackerad metall och mässing med textilskärm, modell 4250, _18432a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing, _18435a_8da22a7953bfc8f_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, mässing, 1900-talets mitt, 8 ljusarmar, _18436a_8da22a8aab637e4_lg.jpeg
Takkrona, mässing, 1900-talets mitt, 8 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5, _18437a_8da22ae338e29f4_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool", _18439a_lg.jpeg
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, glas och teak, _18469a_8da22bab81eaf07_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, glas och teak,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _18490a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Okänd designer, golvlampa, stål och gjutjärn, 1910-20-tal, _18384a_8da21de5a390214_lg.jpeg
Okänd designer, golvlampa, stål och gjutjärn, 1910-20-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, glas och bakelit (?), _18509a_8da22d67d44ed92_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, gult glas och brun plast, _18540a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Arbetsbelysning,  vitlackerad metall, Luxo L-1, _18589a_8da2370f4c8cce0_lg.jpeg
Arbetsbelysning, vitlackerad metall, Luxo L-1,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt, _18588a_8da2370fefa401e_lg.jpeg
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900, _18602a_8da237c45324fb5_lg.jpeg
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, bordslampa, grönmålad keramik, art-déco, 1920-tal, _18606a_8da237c56ffbc41_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK