Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17974b_8da1652520b3da1_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17973a_8da16523d6f2fe6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17972a_8da16522a49116b_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17971a_8da165219178fa9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17970a_8da165208955161_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma, _17981a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,_17996a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina, _18022a_8da17c26590db43_lg.jpeg
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina,
Slutpris5 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Collier med hänge, turkos och förgyllt silver, Kina, 18-1900-tal, _18023a_8da17c272716ffc_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _18038a_lg.jpeg
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft, _18111a_8da196cfa95ff88_lg.jpeg
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal, _18138a_8da1bc4fdff3c78_lg.jpeg
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _18140a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud, _18148a_8da1bc805e21662_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss, _18198a_lg.jpeg
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache, _18202a_lg.jpeg
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm, _18223a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,_18364a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden, _18403a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kortsvärd i balja, smide, ebenholz och läder, _18465a_8da22bfb11cc4de_lg.jpeg
Kortsvärd i balja, smide, ebenholz och läder,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Broderi, siden, Kina Qing/republik, 1900-talets början, _18474a_lg.jpeg
Broderi, siden, Kina Qing/republik, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, _18476a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _18502a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti snusflaskor, glas, 14 st, Kina, modern tillverkning, _18507a_8da22db0cb883b0_lg.jpeg
Parti snusflaskor, glas, 14 st, Kina, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti porslin, så kallat äggskalsporslin, _18508a_8da22db32ef65e6_lg.jpeg
Parti porslin, så kallat äggskalsporslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820), _18533a_8da22ef9d6ddc64_lg.jpeg
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal, _18542a_8da22efc9ffb278_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900, _18545a_8da22eff40a17cb_lg.jpeg
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat, _18550a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal, _18552a_lg.jpeg
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel, _18596a_8da2376914f2dc1_lg.jpeg
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, akvarell på papper, flodlandskap, _18597a_8da237c0b484862_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, stående kvinna med lotus, _18656a_8da23c041ae15a4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, akvarell med täckvitt, mandarinänder, _18661a_8da23ba54c15f94_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK