Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas, _17986a_8da16fe5f4341c3_lg.jpeg
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods, _17987a_8da16fe50ce0cb8_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort, _18013a_8da17baf9923911_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll, _18028a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd", _18027a_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll, _18058a_lg.jpeg
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale", _18076a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bölling, Hans, egen verkstad, Risskov, skulptur, teak, ankunge, _18090a_8da195cd9dc3079_lg.jpeg
Bölling, Hans, egen verkstad, Risskov, skulptur, teak, ankunge,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft, _18111a_8da196cfa95ff88_lg.jpeg
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _18140a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal, _18145a_8da1bc7de8dc75b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud, _18148a_8da1bc805e21662_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', _18149a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"_18177a_lg.jpeg
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna, _18179a_lg.jpeg
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, _18209a_lg.jpeg
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _18240a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla, _18248a_8da1d5bda133b67_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas, _18279a_8da1e0d84a4ed84_lg.jpeg
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900, _18339a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, _18354a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,_18364a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor, _18376a_lg.jpeg
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru, _18402a_lg.jpeg
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande Grand Danois, _18466a_8da22ba99f5495b_lg.jpeg
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande Grand Danois,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas/skulptur, glaserat stengods, _18479a_8da22baaa8ad602_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas/skulptur, glaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 2 st, glaserad keramik, afrikanska kvinnor, _18463a_8da22b2c39bf3cd_lg.jpeg
Figuriner, 2 st, glaserad keramik, afrikanska kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _18482a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Skulptur, keramik, 1900-talets slut, sittande Cavalier King Charles spaniel, _18503a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1950-tal, byst, svartlackerad gips och växtfiber, _18462a_8da22b2953beae7_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1950-tal, byst, svartlackerad gips och växtfiber,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin, _18531a_8da22eb3162b738_lg.jpeg
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, lekande isbjörnar, _18546a_8da22f429349835_lg.jpeg
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, lekande isbjörnar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane, _18595a_8da2376a080935d_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel, _18596a_8da2376914f2dc1_lg.jpeg
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd, _18610a_8da23800b7d6362_lg.jpeg
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, stående kvinna med lotus, _18656a_8da23c041ae15a4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK