Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft, _17969a_8da164a5209b458_lg.jpeg
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas, _17960a_8da16ef5172cb9d_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma, _17981a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet", _17984a_lg.jpeg
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",_17985a_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas, _17986a_8da16fe5f4341c3_lg.jpeg
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods, _17987a_8da16fe50ce0cb8_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477, _17991a_8da1716ed482f77_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,_17996a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', _17997a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste_18001a_lg.jpeg
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa, _18006a_8da17bada4de194_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell", _18007a_8da17bae8d9a0bd_lg.jpeg
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,_18018a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7", _18021a_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll, _18028a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd", _18027a_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _18038a_lg.jpeg
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft, _18042a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal, _18053a_lg.jpeg
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale", _18076a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods, _18077a_lg.jpeg
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 , _18095a_lg.jpeg
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona", _18109a_8da196cbc40dcce_lg.jpeg
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen, _18110a_8da1d4bca7b8070_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",_18114a_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, _18116a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, _18123a_lg.jpeg
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali, _18134a_lg.jpeg
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas,  6 st, ljusblå glasmassa, Kartio, i originalförpackning, _18135a_8da1bc4ccc86532_lg.jpeg
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, 6 st, ljusblå glasmassa, Kartio, i originalförpackning,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal, _18138a_8da1bc4fdff3c78_lg.jpeg
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor, _18142a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814), _18143a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', _18149a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods, _18152a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut, _18164a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna, _18179a_lg.jpeg
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, vas/flaska, glas, _18192a_lg.jpeg
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, vas/flaska, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal, _18208a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods, _18211a_lg.jpeg
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods,
Slutpris8 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo, _18220a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar, _18222a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, muggar, 9 st, glas, _18233a_lg.jpeg
Okänd designer, muggar, 9 st, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods, _18236a_8da1d549eaa764f_lg.jpeg
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal, _18241a_lg.jpeg
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk, _18242a_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor, _18247a_8da1d5bfaaa867d_lg.jpeg
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla, _18248a_8da1d5bda133b67_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK