Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Wärff, Göran för Pukeberg, glasservisdelar, "Rustica", design cirka 1960, _18527a_8da22e764e36267_lg.jpeg
Wärff, Göran för Pukeberg, glasservisdelar, "Rustica", design cirka 1960,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fisktallrikar, 6 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare, _18528a_8da22e754aded47_lg.jpeg
Fisktallrikar, 6 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin, _18531a_8da22eb3162b738_lg.jpeg
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst, _18532a_8da22f4177ecebf_lg.jpeg
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820), _18533a_8da22ef9d6ddc64_lg.jpeg
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början, _18534a_8da22efb69b57bd_lg.jpeg
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Servisdelar, flintgods, Rörstrand Stambul, 1800-talets 2 hälft, _18541a_8da22f017ce1da3_lg.jpeg
Servisdelar, flintgods, Rörstrand Stambul, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal, _18542a_8da22efc9ffb278_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut, _18543a_8da22efdd906d31_lg.jpeg
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire, _18544a_8da22f02b0be8c2_lg.jpeg
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900, _18545a_8da22eff40a17cb_lg.jpeg
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, lekande isbjörnar, _18546a_8da22f429349835_lg.jpeg
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, lekande isbjörnar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat, _18550a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, thekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå, _18555a_8da22f43f73794e_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4 delar porslin; 2 fågelungar B&G samt rödhake och lockask Royal Copenhagen, _18556a_8da22f44c62947d_lg.jpeg
4 delar porslin; 2 fågelungar B&G samt rödhake och lockask Royal Copenhagen,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Karaff, kristall med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 2 hälft, _18559a_8da22f469b36726_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salomon, Harald för Rörstrand, skålfat, stengods, _18560a_8da22f477d4d313_lg.jpeg
Salomon, Harald för Rörstrand, skålfat, stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Koppel, Henning för B&G, terrin med lock, blanc-de-chine, _18591a_8da2376737e29d7_lg.jpeg
Koppel, Henning för B&G, terrin med lock, blanc-de-chine,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane, _18595a_8da2376a080935d_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, bordslampa, grönmålad keramik, art-déco, 1920-tal, _18606a_8da237c56ffbc41_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kamp Jensen, Else för B&G, skål, stengods, _18607a_8da237fd8b09271_lg.jpeg
Kamp Jensen, Else för B&G, skål, stengods,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, 1800-tal, askfat, glaserat flintgods, i form av vikt exemplar av Aftonbladet 1884, medföljer_18616a_8da238d825087af_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, 1800-tal, askfat, glaserat flintgods, i form av vikt exemplar av Aftonbladet 1884, medföljer
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 10 st, "Strikt, _18644a_8da23a76c9aad6b_lg.jpeg
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 10 st, "Strikt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 2 st, handmålade, _18638a_8da239f99abe51c_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 2 st, handmålade,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, blå glasmassa, Fuga, _18637a_8da239fa7556ef0_lg.jpeg
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, blå glasmassa, Fuga,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Coctailglas, 12 st, olikfärgade cuppor, framstår oanvända i originalförpackning, _18654a_8da23b38eafab9e_lg.jpeg
Coctailglas, 12 st, olikfärgade cuppor, framstår oanvända i originalförpackning,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Champagneglas, 6 st, koboltglas, förgylld och polykrom emaljdekor, _18655a_8da23b3a52d7dd5_lg.jpeg
Champagneglas, 6 st, koboltglas, förgylld och polykrom emaljdekor,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK