Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Slaglåsrevolver, så kallad "Pepperbox", stål och vitmetall med valnötskolv, E(dward M(ichael) Reilly & Co, omkring 1860, signerad "Reilly 302 Oxford St London, J R Cooper's Patent", _17968a_8da1650756a4785_lg.jpeg
1
Slaglåsrevolver, så kallad "Pepperbox", stål och vitmetall med valnötskolv, E(dward M(ichael) Reilly & Co, omkring 1860, signerad "Reilly 302 Oxford St London, J R Cooper's Patent",
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17974b_8da1652520b3da1_lg.jpeg
6
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17973a_8da16523d6f2fe6_lg.jpeg
7
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17972a_8da16522a49116b_lg.jpeg
8
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17971a_8da165219178fa9_lg.jpeg
9
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17970a_8da165208955161_lg.jpeg
10
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _17975a_8da16f2675caa8f_lg.jpeg
20
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, cirka 150 st, Riga, _18010a_lg.jpeg
52
Parti silvermynt, cirka 150 st, Riga,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina, _18022a_8da17c26590db43_lg.jpeg
63
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina,
Slutpris5 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Myntalbum med mynt, 2 st, hela världen, _18030a_8da17c84ab46013_lg.jpeg
71
Myntalbum med mynt, 2 st, hela världen,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1/5 Specie Daler Christian VII Norge 1801, _18031a_8da17c85adaefdb_lg.jpeg
72
Silvermynt, 1/5 Specie Daler Christian VII Norge 1801,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Myntalbum med mynt, hela världen, delvis silver. _18032a_8da17c86cbcdc34_lg.jpeg
73
Myntalbum med mynt, hela världen, delvis silver.
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort, _18037a_8da17cf7bccf680_lg.jpeg
78
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Medaljsamling, 24 st, 925/1000 silver, Sveriges regenter, total vikt 648 gr, _18047a_8da17dbb90b2909_lg.jpeg
89
Medaljsamling, 24 st, 925/1000 silver, Sveriges regenter, total vikt 648 gr,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Thaler, Gustav II Adolf Augsburg 1632, _18049a_lg.jpeg
91
Silvermynt, 1 Thaler, Gustav II Adolf Augsburg 1632,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen, _18051a_lg.jpeg
93
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627, _18052a_lg.jpeg
94
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plåtmynt, 1 Daler Silf:Mynt, Fredrik I1746, _18059a_8da188b2b7b6c61_lg.jpeg
101
Plåtmynt, 1 Daler Silf:Mynt, Fredrik I1746,
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld, _18060a_8da189835099d26_lg.jpeg
102
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Frederik VIII 1908, vikt 4,48 gr 900/1000 guld, _18061a_8da1898510558c7_lg.jpeg
103
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Frederik VIII 1908, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld, _18062a_8da18986746a0aa_lg.jpeg
104
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr, _18063a_8da1898844d4300_lg.jpeg
105
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld, _18064a_8da189899ee636e_lg.jpeg
106
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr, _18065a_8da1898b52a2213_lg.jpeg
107
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Frederik VIII 1910, vikt 8,96 gr 900/1000 guld, _18066a_8da189a04fa8440_lg.jpeg
108
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Frederik VIII 1910, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld, _18067a_8da189a1ca875a3_lg.jpeg
109
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _18068a_8da189b26f495b9_lg.jpeg
110
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _18069a_8da189b3947832f_lg.jpeg
111
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 Mark, Tyska Nya Guinea Wilhelm II 1895, 01+, _18070a_8da1bcab4c88925_lg.jpeg
112
Guldmynt, 10 Mark, Tyska Nya Guinea Wilhelm II 1895, 01+,
Slutpris260 000 SEK
Värdering110 000 - 120 000 SEK
Avslutad
Myntskålar, 1 par, silver, total vikt 80 gram, _18101a_8da1968d80b143d_lg.jpeg
143
Myntskålar, 1 par, silver, total vikt 80 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft, _18144a_lg.jpeg
186
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842, _18153a_lg.jpeg
195
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899, _18154a_lg.jpeg
196
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram_18188a_lg.jpeg
230
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Myntalbum med äldre mynt och sedlar, Ryssland, Estland, Tyskland mm, _18225a_8da1d424679d830_lg.jpeg
266
Myntalbum med äldre mynt och sedlar, Ryssland, Estland, Tyskland mm,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 1 Öre Silvermynt, Karl XI 1673, _18229a_lg.jpeg
271
Kopparmynt, 1 Öre Silvermynt, Karl XI 1673,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 1 Öre, Kristina 1652, _18230a_lg.jpeg
272
Kopparmynt, 1 Öre, Kristina 1652,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Silvermynt, 4 Öre Sölfwer Mynt, Karl XII 1716_18231a_lg.jpeg
273
Silvermynt, 4 Öre Sölfwer Mynt, Karl XII 1716
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, hela världen, 16-1800-tal, _18232a_lg.jpeg
274
Parti silvermynt, hela världen, 16-1800-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Salutkanon, svärtat gjutjärn, Hellefors Bruk, 1900-talets 2 hälft, _18280a_8da1e0d98c2a26d_lg.jpeg
322
Salutkanon, svärtat gjutjärn, Hellefors Bruk, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Silvermynt, 2/3 Specie Daler,  Danmark, Christian 7 1787,_18349a_lg.jpeg
391
Silvermynt, 2/3 Specie Daler, Danmark, Christian 7 1787,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mynt, 1 Thaler 1763 Friedrich August II(1733-1763) Kurfurstendömet Sachsen, _18351a_lg.jpeg
393
Mynt, 1 Thaler 1763 Friedrich August II(1733-1763) Kurfurstendömet Sachsen,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,_18352a_lg.jpeg
394
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, Danmark, 2 skilling 1861. FELPUNSAT, skall vara 1681_18353a_lg.jpeg
395
Silvermynt, Danmark, 2 skilling 1861. FELPUNSAT, skall vara 1681
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Säkerhetsskåp, FG modell HP05, _18362a_lg.jpeg
404
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kortsvärd i balja, smide, ebenholz och läder, _18465a_8da22bfb11cc4de_lg.jpeg
477
Kortsvärd i balja, smide, ebenholz och läder,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti mynt, 16-1800-tal, _18472a_lg.jpeg
481
Parti mynt, 16-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti märken, pins, knappar mm, _18500a_lg.jpeg
526
Parti märken, pins, knappar mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.