Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Barometer, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900, _18167a_8da1c7c248d593c_lg.jpeg
Barometer, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika, _18168a_8da1c7c60b51139_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900, _18170a_lg.jpeg
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna, _18179a_lg.jpeg
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _18184a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer, _18194a_8da1d3bd6546bab_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900, _18215a_8da1d428a09efb8_lg.jpeg
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900, _18216a_8da1d4292bb3c7a_lg.jpeg
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mortel med pistill, barock, 16-1700-tal, _18218a_8da1d42a34e85ba_lg.jpeg
Mortel med pistill, barock, 16-1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm, _18223a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _18239a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _18240a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Konsolur, bronserat och förgyllt trä och metall, Zenith Le Locle, _18249a_8da1d5dbe1ffb55_lg.jpeg
Konsolur, bronserat och förgyllt trä och metall, Zenith Le Locle,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jordglob med invändig belysning, _18271a_8da1e0515855b91_lg.jpeg
Jordglob med invändig belysning,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Salutkanon, svärtat gjutjärn, Hellefors Bruk, 1900-talets 2 hälft, _18280a_8da1e0d98c2a26d_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget, _18285a_lg.jpeg
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken, _18288a_8da1e0ddcea475c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _18307a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _18312a_lg.jpeg
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil, _18333a_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal, _18337a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900, _18339a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, _18357a_8da21379839cb97_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm, _18361a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Säkerhetsskåp, FG modell HP05, _18362a_lg.jpeg
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, sängbord/bricka, bambu och rotting, _18381a_8da21de87eb6a70_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kista ek på kulfötter, skuren och bonad ek, delvis 1700-tal, _18366a_8da21deb322ed70_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru, _18402a_lg.jpeg
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft, _18373a_8da21f5b4c6cd16_lg.jpeg
Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kista, ek med smidda beslag, barock, 1700-tal, _18374a_8da21f5c39f1e67_lg.jpeg
Kista, ek med smidda beslag, barock, 1700-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen,  medföljer originalask_18415a_lg.jpeg
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, medföljer originalask
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, _18417a_lg.jpeg
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000 C, _18418a_lg.jpeg
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000 C,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,_18420a_lg.jpeg
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, _18419a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä, _18428a_lg.jpeg
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matbestick, nysilver, modell Olga, _18433a_lg.jpeg
Matbestick, nysilver, modell Olga,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti coasters, nysilver, Atla, 1900-talets mitt, _18464a_8da22b915527661_lg.jpeg
Parti coasters, nysilver, Atla, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, hinterglasmalereier, 1 par, sekelskiftet 1900, _18473a_lg.jpeg
Okänd konstnär, hinterglasmalereier, 1 par, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr, _18478a_lg.jpeg
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stumpastakar, två st, smide och trä, "Koberstastakar", _18470a_8da22b95ef8d446_lg.jpeg
Stumpastakar, två st, smide och trä, "Koberstastakar",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _18482a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
2 delar tenn; 1 tallrik Burford & Green, Poultry Street London 1700-talets mitt, _18483a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft, _18487a_8da22c957b37284_lg.jpeg
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons, _18492a_lg.jpeg
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cykel, Husqvarna, 28", 1900-talets början, belysning ASEA_18494a_8da22c9210d7f6b_lg.jpeg
Cykel, Husqvarna, 28", 1900-talets början, belysning ASEA
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Gung/rullhäst, bemålat trä och metall, Brio, _18498a_lg.jpeg
Gung/rullhäst, bemålat trä och metall, Brio,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti märken, pins, knappar mm, _18500a_lg.jpeg
Parti märken, pins, knappar mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK