Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17974b_8da1652520b3da1_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17973a_8da16523d6f2fe6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17972a_8da16522a49116b_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17971a_8da165219178fa9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17970a_8da165208955161_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad Åhus/Markaryd, lampbord, teak och svartlackerad metall, _17962a_8da16ef320d64dd_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Bordsjordglob, Frankrike, sekelskiftet 1900, svart träsockel, _17982a_8da16f249115ce5_lg.jpeg
Bordsjordglob, Frankrike, sekelskiftet 1900, svart träsockel,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _17975a_8da16f2675caa8f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _17989a_lg.jpeg
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spegellampett, skuret och förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i rokoko, 1760-70-tal, _17961a_8da161c53cbb90e_lg.jpeg
Spegellampett, skuret och förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i rokoko, 1760-70-tal,
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt  Stockholmsarbete, _17992a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', _17997a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _17999a_8da171851278574_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy_18008a_lg.jpeg
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, valnöt med intarsia, England, George III, sekelskiftet 1800, _18009a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Leksak, litograferad plåt, Wilhelm Krauss, 1920-tal, karusell, _18011a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort, _18013a_8da17baf9923911_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor, _18019a_lg.jpeg
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900, _18020a_lg.jpeg
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7", _18021a_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina, _18022a_8da17c26590db43_lg.jpeg
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina,
Slutpris5 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal, _18034a_lg.jpeg
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer (Kai Kristiansen?), 1950-60-tal, bokstöd, 16 st, teak och lackerad metall, _18035a_8da17cf60b85293_lg.jpeg
Okänd designer (Kai Kristiansen?), 1950-60-tal, bokstöd, 16 st, teak och lackerad metall,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti äldre stereoskopbilder, _18036a_8da17cf6e09928d_lg.jpeg
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort, _18037a_8da17cf7bccf680_lg.jpeg
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dragspel i låda, Frontalini, Castalfidardo, _18014a_8da17bb080e9de7_lg.jpeg
Dragspel i låda, Frontalini, Castalfidardo,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal, _18043a_lg.jpeg
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen, _18051a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal, _18053a_lg.jpeg
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,_18078a_lg.jpeg
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Quaich, sterlingsilver och förgylld mässing, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,_18081a_8da195c9bc0e8f7_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal, _18086a_lg.jpeg
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _18089a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bölling, Hans, egen verkstad, Risskov, skulptur, teak, ankunge, _18090a_8da195cd9dc3079_lg.jpeg
Bölling, Hans, egen verkstad, Risskov, skulptur, teak, ankunge,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, tändsticksaskfodral, silver, _18091a_8da195ce9d43cf5_lg.jpeg
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, tändsticksaskfodral, silver,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft, _18103a_lg.jpeg
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk, _18106a_lg.jpeg
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen, _18110a_8da1d4bca7b8070_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _18126a_8da1bbfe2417a38_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel, _18139a_lg.jpeg
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Piphuvud, skuret sjöskum, 1800-talets mitt, i form av manshuvud med pälsmössa, _18141a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft, _18144a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal, _18145a_8da1bc7de8dc75b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft, _18147a_8da1bc7f1eedba4_lg.jpeg
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaminur, förgylld brons och sköldpaddsimitation i André Charles Boulles manér, Tyskland, Louis XV-stil, 1800-talets mitt, _18162a_8da1c7ade55a2f3_lg.jpeg
Kaminur, förgylld brons och sköldpaddsimitation i André Charles Boulles manér, Tyskland, Louis XV-stil, 1800-talets mitt,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början, _18163a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut, _18164a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa, mässing, 1700-tal, _18166a_lg.jpeg
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK