Laddar...
![Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,_18739a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18739-itemimages/18739a_med.jpeg)
18
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Skulptur, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, stående kvinna med lotus, _18858a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18858-itemimages/18858a_med.jpeg)
131
Skulptur, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, stående kvinna med lotus,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd kinesisk konstnär, akvarell med täckvitt, mandarinänder, _18859a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18859-itemimages/18859a_med.jpeg)
132
Okänd kinesisk konstnär, akvarell med täckvitt, mandarinänder,
Slutpris1 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18919a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18919-itemimages/18919a_med.jpeg)
191
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18920a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18920-itemimages/18920a_med.jpeg)
192
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18922a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18922-itemimages/18922a_med.jpeg)
193
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18923a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18923-itemimages/18923a_med.jpeg)
194
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18921a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18921-itemimages/18921a_med.jpeg)
195
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud, _19034a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19034-itemimages/19034a_med.jpeg)
290
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Vas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, Kangxi-stil, _19046a_8da3b1481b829ac_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19046-itemimages/19046a_8da3b1481b829ac_med.jpeg)
309
Vas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, Kangxi-stil,
Slutpris3 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache, _19112a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19112-itemimages/19112a_med.jpeg)
365
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss, _19114a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19114-itemimages/19114a_med.jpeg)
367
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm, _19177a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19177-itemimages/19177a_med.jpeg)
431
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge, _19195a_8da3d8737100dc0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19195-itemimages/19195a_8da3d8737100dc0_med.jpeg)
446
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,_19290a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19290-itemimages/19290a_med.jpeg)
576
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden, _19339a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19339-itemimages/19339a_med.jpeg)
626
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Knivbalja, skinn med broderad dekor, inuitarbete, _18716a_8da2c3509395a54_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18716-itemimages/18716a_8da2c3509395a54_med.jpeg)
638
Knivbalja, skinn med broderad dekor, inuitarbete,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Parti spjut lösa spetsar samt kastkniv/knife currency, denna Azande Kongo_19146a_8da3d66eee6aa6d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19146-itemimages/19146a_8da3d66eee6aa6d_med.jpeg)
665
Parti spjut lösa spetsar samt kastkniv/knife currency, denna Azande Kongo
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, _19372a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19372-itemimages/19372a_med.jpeg)
682
Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Parti porslin, så kallat äggskalsporslin, _19389a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19389-itemimages/19389a_med.jpeg)
700
Parti porslin, så kallat äggskalsporslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _19391a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19391-itemimages/19391a_med.jpeg)
702
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel, _19408a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19408-itemimages/19408a_med.jpeg)
719
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, akvarell på papper, flodlandskap, _19410a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19410-itemimages/19410a_med.jpeg)
721
Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, akvarell på papper, flodlandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat, _19421a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19421-itemimages/19421a_med.jpeg)
732
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal, _19422a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19422-itemimages/19422a_med.jpeg)
733
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900, _19446a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19446-itemimages/19446a_med.jpeg)
757
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal, _19450a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19450-itemimages/19450a_med.jpeg)
761
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.