Laddar...
![Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4, _18736a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18736-itemimages/18736a_med.jpeg)
13
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Vas, silver, trumpetformad på slät sockel, vikt 230 gram, _18755a_8da31ccd49f45de_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18755-itemimages/18755a_8da31ccd49f45de_med.jpeg)
31
Vas, silver, trumpetformad på slät sockel, vikt 230 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy", _18773a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18773-itemimages/18773a_med.jpeg)
58
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Nilsson, Wiwen, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, stående hägrar, modellnummer 1, _18776a_8da335a5674e00b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18776-itemimages/18776a_8da335a5674e00b_med.jpeg)
66
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, stående hägrar, modellnummer 1,
Slutpris15 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
![Brosch, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 2,7 gram, _18777a_8da335ccf8bf24f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18777-itemimages/18777a_8da335ccf8bf24f_med.jpeg)
67
Brosch, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 2,7 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![Brosch, 18 karat rödguld med safirer, vikt 11 gram, _18778a_8da335ce1689c01_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18778-itemimages/18778a_8da335ce1689c01_med.jpeg)
68
Brosch, 18 karat rödguld med safirer, vikt 11 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Brosch, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram, _18779a_8da335de0dd4a12_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18779-itemimages/18779a_8da335de0dd4a12_med.jpeg)
69
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![Parti silversmycken med markasiter och paste, vikt 20 gram, _18780a_8da335a6a9c54a3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18780-itemimages/18780a_8da335a6a9c54a3_med.jpeg)
70
Parti silversmycken med markasiter och paste, vikt 20 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![2 delar silver; thespindel med svärtat träskaft, stämplad Conrad Thulin Landskrona 1845 samt saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen, _18788a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18788-itemimages/18788a_med.jpeg)
78
2 delar silver; thespindel med svärtat träskaft, stämplad Conrad Thulin Landskrona 1845 samt saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900, _18817a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18817-itemimages/18817a_med.jpeg)
100
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Soppslev, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft, _18823a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18823-itemimages/18823a_med.jpeg)
105
Soppslev, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _18824a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18824-itemimages/18824a_med.jpeg)
107
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Parti medaljer mm, silver, total vikt 320 gram, _18857a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18857-itemimages/18857a_med.jpeg)
130
Parti medaljer mm, silver, total vikt 320 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd silversmed, vinprovarkoppar, 6 st, silver, total vikt 250 gr_18877a_8da381593d963db_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18877-itemimages/18877a_8da381593d963db_med.jpeg)
163
Okänd silversmed, vinprovarkoppar, 6 st, silver, total vikt 250 gr
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal, _18918a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18918-itemimages/18918a_med.jpeg)
187
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga, _19022a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19022-itemimages/19022a_med.jpeg)
276
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar", _19031a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19031-itemimages/19031a_med.jpeg)
287
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor, _19051a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19051-itemimages/19051a_med.jpeg)
315
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842, _19054a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19054-itemimages/19054a_med.jpeg)
319
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
376
Kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Punschmuggar, 12 st, silver, tot alvikt 370 g_19078a_8da3cbba8d5cc16_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19078-itemimages/19078a_8da3cbba8d5cc16_med.jpeg)
387
Punschmuggar, 12 st, silver, tot alvikt 370 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
![Skål på fot samt skedar, silver, total vikt 365 gram, _19143a_8da3d6618c66f3d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19143-itemimages/19143a_8da3d6618c66f3d_med.jpeg)
401
Skål på fot samt skedar, silver, total vikt 365 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Matskedar, 6 st, silver, Slottsbarock, total vikt 275 gram_19144a_8da3d662706aca5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19144-itemimages/19144a_8da3d662706aca5_med.jpeg)
402
Matskedar, 6 st, silver, Slottsbarock, total vikt 275 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Begravningssked, silver, gustaviansk, svensk modell, graverad text Bokhandl Swederi K Maka Caisa Lisken Edströmf 4/9 1764 g 25/11 1779 d 19/11 1783, _19145a_8da3d663c0f0edb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19145-itemimages/19145a_8da3d663c0f0edb_med.jpeg)
403
Begravningssked, silver, gustaviansk, svensk modell, graverad text Bokhandl Swederi K Maka Caisa Lisken Edströmf 4/9 1764 g 25/11 1779 d 19/11 1783,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Parti silver, bägare, skedar mm, total vikt 430 gram, _19170a_8da3d768264aecd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19170-itemimages/19170a_8da3d768264aecd_med.jpeg)
424
Parti silver, bägare, skedar mm, total vikt 430 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk, _19260a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19260-itemimages/19260a_med.jpeg)
511
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Salt och pepparkar, 1 par, glas med emaljerade silverlock_18941a_8da3988278d4c57_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18941-itemimages/18941a_8da3988278d4c57_med.jpeg)
559
Salt och pepparkar, 1 par, glas med emaljerade silverlock
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Halsband, 18 karat rödguld, vikt 29 gram_19325a_8da3e61b4d36389_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19325-itemimages/19325a_8da3e61b4d36389_med.jpeg)
612
Halsband, 18 karat rödguld, vikt 29 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 - 11 000 SEK
![Armband, 18 karat rödguld, vikt 29,5 gram, _19326a_8da3e61c5a64f15_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19326-itemimages/19326a_8da3e61c5a64f15_med.jpeg)
613
Armband, 18 karat rödguld, vikt 29,5 gram,
Slutpris10 000 SEK
Värdering10 000 - 11 000 SEK
![Armlänk, 18 karat vitguld, vikt 14,9 gram, _19329a_8da3e61dc40d9ba_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19329-itemimages/19329a_8da3e61dc40d9ba_med.jpeg)
614
Armlänk, 18 karat vitguld, vikt 14,9 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram, _19330a_8da3e66cf33a2df_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19330-itemimages/19330a_8da3e66cf33a2df_med.jpeg)
615
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram, _19331a_8da3e66e6f9eb4a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19331-itemimages/19331a_8da3e66e6f9eb4a_med.jpeg)
616
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
![Ring, 18 karat vitguld, vikt 3,3 gram, _19332a_8da3e675078e7ed_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19332-itemimages/19332a_8da3e675078e7ed_med.jpeg)
617
Ring, 18 karat vitguld, vikt 3,3 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![2 delar skrotguld, 18 karat röd-, respektive vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,12 carat enligt gravyr, total vikt 4,2 gram, _19333a_8da3e673c99bdd2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19333-itemimages/19333a_8da3e673c99bdd2_med.jpeg)
618
2 delar skrotguld, 18 karat röd-, respektive vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,12 carat enligt gravyr, total vikt 4,2 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Blita, 1900-talets mitt, _19334a_8da3e672e69d6f9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19334-itemimages/19334a_8da3e672e69d6f9_med.jpeg)
619
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Blita, 1900-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Fickur, delvis förgyllt silver, Omega, 1900-talets 1 hälft, _19335a_8da3e670799913e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19335-itemimages/19335a_8da3e670799913e_med.jpeg)
620
Fickur, delvis förgyllt silver, Omega, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Ernest Borel, "Cocktail", _19337a_8da3e671ccd3cc6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19337-itemimages/19337a_8da3e671ccd3cc6_med.jpeg)
621
Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Ernest Borel, "Cocktail",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Snusdosa, silver, 1800-talets mitt, vikt 75 gram, _18732a_8da2e80c7fe4942_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18732-itemimages/18732a_8da2e80c7fe4942_med.jpeg)
637
Snusdosa, silver, 1800-talets mitt, vikt 75 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer för Form og Farve, hals- respektive armring, förgylld metall, _19357a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19357-itemimages/19357a_med.jpeg)
657
Okänd designer för Form og Farve, hals- respektive armring, förgylld metall,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Parti smycken och bijouterier, _19412a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19412-itemimages/19412a_med.jpeg)
723
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.