Söndagen den 29/5 klockan 16.

5d 23h
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön, _18733a_lg.jpeg
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
5d 23h
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu, _18757a_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
5d 23h
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band, _18759a_8da31ccf9225b8c_lg.jpeg
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
5d 23h
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair", _18764a_8da31cd31e0a2ba_lg.jpeg
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair",
Startbud1 600 SEK
Utropspris1 900  - 2 000 SEK
5d 23h
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm", _18768a_lg.jpeg
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
5d 23h
Okänd dansk designer, 1960-tal, tidningsställ, palisander med (senare) grön sidenklädsel,_18720a_8da2c43d9c9340c_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, tidningsställ, palisander med (senare) grön sidenklädsel,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
5d 23h
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _18781a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Startbud1 000 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
5d 23h
Andersen, Johannes för CFC Silkeborg, satsbord, 3 st, teak, 1950-tal, _18782a_lg.jpeg
Andersen, Johannes för CFC Silkeborg, satsbord, 3 st, teak, 1950-tal,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
5d 23h
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, _18783a_lg.jpeg
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
5d 23h
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början, _18808a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
5d 23h
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _18809a_lg.jpeg
Startbud1 400 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
5d 23h
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968, _18818a_8da34d58198e58f_lg.jpeg
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
5d 23h
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920, _18828a_8da34e235094c13_lg.jpeg
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
5d 23h
Rosén, David för Nordiska Kompaniet (NK), skåp, mahogny med mässingshandtag, ur Futuraserien, _18851a_lg.jpeg
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
5d 23h
Altanmöbel, bambu och rotting, soffa, 2 fåtöljer samt bord med glasskiva_18866a_lg.jpeg
Altanmöbel, bambu och rotting, soffa, 2 fåtöljer samt bord med glasskiva
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
5d 23h
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _18902a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
5d 23h
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur, _18903a_lg.jpeg
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
Startbud100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
5d 23h
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot, _18904a_lg.jpeg
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
5d 23h
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal, _18906a_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
5d 23h
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander, _18997a_8da3a5fcebd16d6_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
5d 23h
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke", _19001a_8da3a68ff73ec6e_lg.jpeg
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
5d 23h
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början, _19006a_lg.jpeg
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
5d 23h
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor, _19009a_8da3a6918dc7456_lg.jpeg
Aktuellt bud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
5d 23h
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1", _19010a_8da3a69237c9c97_lg.jpeg
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
5d 23h
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _19011a_8da3a68e1e8ea88_lg.jpeg
Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
5d 23h
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva, _19017a_lg.jpeg
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
5d 23h
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva, _19041a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva,
Startbud100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
5d 23h
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel, _19042a_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
5d 23h
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, _19047a_8da3b1694bd8da4_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
5d 23h
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett", _19060a_lg.jpeg
Startbud1 400 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK