Söndagen den 29/5 klockan 16.

Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön, _18733a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu, _18757a_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band, _18759a_8da31ccf9225b8c_lg.jpeg
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair", _18764a_8da31cd31e0a2ba_lg.jpeg
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair",
Slutpris1 800 SEK
Utropspris1 900  - 2 000 SEK
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm", _18768a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris700  - 800 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, tidningsställ, palisander med (senare) grön sidenklädsel,_18720a_8da2c43d9c9340c_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, tidningsställ, palisander med (senare) grön sidenklädsel,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _18781a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
Andersen, Johannes för CFC Silkeborg, satsbord, 3 st, teak, 1950-tal, _18782a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, _18783a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris700  - 800 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början, _18808a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _18809a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968, _18818a_8da34d58198e58f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920, _18828a_8da34e235094c13_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Rosén, David för Nordiska Kompaniet (NK), skåp, mahogny med mässingshandtag, ur Futuraserien, _18851a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Altanmöbel, bambu och rotting, soffa, 2 fåtöljer samt bord med glasskiva_18866a_lg.jpeg
Altanmöbel, bambu och rotting, soffa, 2 fåtöljer samt bord med glasskiva
Slutpris1 500 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _18902a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur, _18903a_lg.jpeg
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot, _18904a_lg.jpeg
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal, _18906a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris700  - 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander, _18997a_8da3a5fcebd16d6_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
Slutpris5 000 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke", _19001a_8da3a68ff73ec6e_lg.jpeg
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början, _19006a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris700  - 800 SEK
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor, _19009a_8da3a6918dc7456_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1", _19010a_8da3a69237c9c97_lg.jpeg
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
Slutpris2 000 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _19011a_8da3a68e1e8ea88_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva, _19017a_lg.jpeg
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva, _19041a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel, _19042a_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, _19047a_8da3b1694bd8da4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett", _19060a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen", _19109a_8da3cd151b97b58_lg.jpeg
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Slutpris5 000 SEK
Utropspris6 000  - 8 000 SEK
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",  _19110a_8da3cd1640b5130_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris6 000  - 8 000 SEK
Acking, Carl Axel för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, skrivbord med klaffar,  teak och ek, _19153a_8da54439d7f34e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor, _19200a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, _19201a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,_19203a_lg.jpeg
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
Slutpris250 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, 1950-60-tal, soffa samt fåtölj, _19259a_8da3d9e5a701348_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, 1950-60-tal, soffa samt fåtölj,
Slutpris4 000 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _19262a_lg.jpeg
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft, _19264a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900, _19077a_8da3cb0689ef6ad_lg.jpeg
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"_19269a_lg.jpeg
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
SlutprisInga bud
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _19070a_8da3ca8366eda9d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel, _19280a_lg.jpeg
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Okänd designer för NK, soffbord, mahogny med utdragbara skivor, engelsk stil, 1900-talets mitt, profilerad sarg, _19282a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd dansk designer, möjligen Kai Kristiansen, armstol, bonad bok med svart skaiklädsel, _19287a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Byrå, pyramidmahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, _19064a_8da3ca6acc503b7_lg.jpeg
Byrå, pyramidmahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva, _19063a_8da3ca6981472dc_lg.jpeg
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva,
Slutpris250 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900, _19069a_8da3ca80f37e8cd_lg.jpeg
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK