89 Skulptur, glaserat flintgods, Japan Meiji, 1800-talets 2 hälft, sittande Fo-hund (Shishi),
hane, polykrom och förgylld dekor, h 17 cm, proveniens: adliga ätten von Möller, Skottorps Slott, inventarienummer 73 (?), inköpt på auktion där 1978
Värdering | 2 200 - 2 400 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |