Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Statyett, skuren sten, Egypten, sittande skrivare (?), _18802a_8da3413b3e0b2c5_lg.jpeg
Statyett, skuren sten, Egypten, sittande skrivare (?),
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hängsmycke, jade med montage i 14 karat rödguld, Kina, 1900-tal, _19503a_8da4948938f5fb4_lg.jpeg
Hängsmycke, jade med montage i 14 karat rödguld, Kina, 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, glaserat flintgods, Japan Meiji, 1800-talets 2 hälft, sittande Fo-hund (Shishi), _19573a_8da4a2a41e4e7c7_lg.jpeg
Skulptur, glaserat flintgods, Japan Meiji, 1800-talets 2 hälft, sittande Fo-hund (Shishi),
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, _19583a_8da4e0e5fb44d73_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd kinesisks konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao, _19610a_8da4f78974d2225_lg.jpeg
Okänd kinesisks konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, Yogambara på lotustron med eldmandorla, Tibet eller Nepal, 1900-tal, _19613a_8da4f78d96f5f42_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19743a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19742a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19741a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19744a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19745a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm, _19764a_8da51371e814383_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud, _19794a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040, _19872a_8da529a09b343e5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge, _19909a_lg.jpeg
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret och patinerat trä, Punu, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _19954a_8da52dc0909d22b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Figuriner, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _19955a_8da52dc14eaa324_lg.jpeg
Figuriner, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,_19993a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom av hästar i landskap respektive fåglar på klippa, _20058a_8da539eb9596e07_lg.jpeg
Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom av hästar i landskap respektive fåglar på klippa,
Slutpris22 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av heliga föremål, _20069a_8da53a2ae1f8722_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av heliga föremål,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft, _20074a_8da53a7603550a4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Assietter, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _20198a_8da54701be29a01_lg.jpeg
Assietter, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvvas, Kina, modern tillverkning_20209a_8da54effb8fe895_lg.jpeg
Golvvas, Kina, modern tillverkning
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK