Laddar...
Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
![Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa", _19922a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19922-itemimages/19922a_med.jpeg)
454
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Erik, färglito, "Den vackra TV-reportern", _19923a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19923-itemimages/19923a_med.jpeg)
455
Olson, Erik, färglito, "Den vackra TV-reportern",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Olson, Erik, färglito, "Procession", _19924a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19924-itemimages/19924a_med.jpeg)
456
Olson, Erik, färglito, "Procession",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Thorén, Esaias, färglito, komposition med Janusansikte och duva, _19925a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19925-itemimages/19925a_med.jpeg)
457
Thorén, Esaias, färglito, komposition med Janusansikte och duva,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Valentinusen, Christian, olja, fiskare på strand, _19494a_8da4947a5ce6ccf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19494-itemimages/19494a_8da4947a5ce6ccf_med.jpeg)
459
Valentinusen, Christian, olja, fiskare på strand,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten, _19926a_8da52cdcdfb6ce0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19926-itemimages/19926a_8da52cdcdfb6ce0_med.jpeg)
461
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Nanteuil, Robert efter Duchâtel, Francois, kopparstick, porträtt av Jean-Baptiste van Steenberghen, 1668, _19927a_8da52cdf70d697b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19927-itemimages/19927a_8da52cdf70d697b_med.jpeg)
462
Nanteuil, Robert efter Duchâtel, Francois, kopparstick, porträtt av Jean-Baptiste van Steenberghen, 1668,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, sydländsk stadsbid, _19928a_8da52cefa05072a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19928-itemimages/19928a_8da52cefa05072a_med.jpeg)
463
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, sydländsk stadsbid,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Green, Valentin efter Cosway, Maria, Självporträtt av konstnärinnan 1787, _19929a_8da52cf74cf43e5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19929-itemimages/19929a_8da52cf74cf43e5_med.jpeg)
464
Green, Valentin efter Cosway, Maria, Självporträtt av konstnärinnan 1787,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Lorentzon, Waldemar, färgserigrafi, motiv från Bretagne, _19937a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19937-itemimages/19937a_med.jpeg)
473
Lorentzon, Waldemar, färgserigrafi, motiv från Bretagne,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa", _19938a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19938-itemimages/19938a_med.jpeg)
474
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Erik, färglito, "Oberoende", _19940a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19940-itemimages/19940a_med.jpeg)
476
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor, _19941a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19941-itemimages/19941a_med.jpeg)
477
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör, _19943a_8da52da3baeeec7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19943-itemimages/19943a_8da52da3baeeec7_med.jpeg)
479
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor, _19944a_8da52da51910bc3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19944-itemimages/19944a_8da52da51910bc3_med.jpeg)
480
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa", _19948a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19948-itemimages/19948a_med.jpeg)
484
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor, _19949a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19949-itemimages/19949a_med.jpeg)
485
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Lorentzon, Waldemar, färgserigrafi, motiv från Bretagne, _19950a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19950-itemimages/19950a_med.jpeg)
486
Lorentzon, Waldemar, färgserigrafi, motiv från Bretagne,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Axel, färglito, "Strandfynd", _19952a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19952-itemimages/19952a_med.jpeg)
487
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa", _19951a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19951-itemimages/19951a_med.jpeg)
488
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Erik, färglito, "Det stora gästabudet 2", _19953a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19953-itemimages/19953a_med.jpeg)
489
Olson, Erik, färglito, "Det stora gästabudet 2",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,_19961a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19961-itemimages/19961a_med.jpeg)
496
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar, _19964a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19964-itemimages/19964a_med.jpeg)
499
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Andersson, Olof, olja, Halmstad slott_19974a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19974-itemimages/19974a_med.jpeg)
505
Andersson, Olof, olja, Halmstad slott
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa", _19975a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19975-itemimages/19975a_med.jpeg)
506
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen", _19977a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19977-itemimages/19977a_med.jpeg)
508
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö_19978a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19978-itemimages/19978a_med.jpeg)
509
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Friis, Achton, olja, landskap vid å, _19987a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19987-itemimages/19987a_med.jpeg)
518
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bang, Jette, 1800-talets mitt, olja, berglandskap, _19989a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19989-itemimages/19989a_med.jpeg)
520
Bang, Jette, 1800-talets mitt, olja, berglandskap,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster, _19990a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19990-itemimages/19990a_med.jpeg)
521
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Essen, Nils von, olja, Husen vid berget, _20020a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20020-itemimages/20020a_med.jpeg)
551
Essen, Nils von, olja, Husen vid berget,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Erik, färglito, "Valdemosa", _20064a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20064-itemimages/20064a_med.jpeg)
595
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomsterstilleben, _20067a_8da53a190a41d0a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20067-itemimages/20067a_8da53a190a41d0a_med.jpeg)
598
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Carlsson, Jan Sigfrid Alfons , olja, surrealistiskt landskap, _20068a_8da53a19b8b8288_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20068-itemimages/20068a_8da53a19b8b8288_med.jpeg)
599
Carlsson, Jan Sigfrid Alfons , olja, surrealistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Olson, Axel, färglito, En fågel i handen_20089a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20089-itemimages/20089a_med.jpeg)
617
Olson, Axel, färglito, En fågel i handen
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition, _20090a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20090-itemimages/20090a_med.jpeg)
618
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse, _20228a_8da54fd7495b733_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20228-itemimages/20228a_8da54fd7495b733_med.jpeg)
751
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap, _20229a_8da54fd82110cbb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20229-itemimages/20229a_8da54fd82110cbb_med.jpeg)
752
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Taipaleenmäki, Jussi, olja, "Målare i landskap", _20230a_8da54fd8e08b4b5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20230-itemimages/20230a_8da54fd8e08b4b5_med.jpeg)
753
Taipaleenmäki, Jussi, olja, "Målare i landskap",
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Gustafsson, Barbro, färglito, "Du och jag", _20231a_8da54fd9a34ed7a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20231-itemimages/20231a_8da54fd9a34ed7a_med.jpeg)
754
Gustafsson, Barbro, färglito, "Du och jag",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter, _20234a_8da550c5adab237_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20234-itemimages/20234a_8da550c5adab237_med.jpeg)
757
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Erixon, Sven X:et, färglito, "Rum 409", _20208a_8da54ea94c3ab99_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20208-itemimages/20208a_8da54ea94c3ab99_med.jpeg)
775
Erixon, Sven X:et, färglito, "Rum 409",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument', _20254a_8da5523ea6d8809_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20254-itemimages/20254a_8da5523ea6d8809_med.jpeg)
791
Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument',
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Hübner, Jens, gicléetryck, "New Screen Please", _20255a_8da552400938f5b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20255-itemimages/20255a_8da552400938f5b_med.jpeg)
792
Hübner, Jens, gicléetryck, "New Screen Please",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.