Laddar...
Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
![Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter, _19520a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19520-itemimages/19520a_med.jpeg)
22
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen, _19522a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19522-itemimages/19522a_med.jpeg)
24
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Lorentzon, Waldemar, olja, mansporträtt (konstnärens far?), _19523a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19523-itemimages/19523a_med.jpeg)
30
Lorentzon, Waldemar, olja, mansporträtt (konstnärens far?),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Lorentzon, Waldemar, olja, landskap, _19524a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19524-itemimages/19524a_med.jpeg)
31
Lorentzon, Waldemar, olja, landskap,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Lorentzon, Waldemar, olja, figurkomposition, _19525a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19525-itemimages/19525a_med.jpeg)
32
Lorentzon, Waldemar, olja, figurkomposition,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud", _19526a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19526-itemimages/19526a_med.jpeg)
33
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud",
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman, _19527a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19527-itemimages/19527a_med.jpeg)
39
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
40
Utgår
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Lorentzon, Waldemar, olja, komposition, _19530a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19530-itemimages/19530a_med.jpeg)
41
Lorentzon, Waldemar, olja, komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud", _19529a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19529-itemimages/19529a_med.jpeg)
42
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden, _19552a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19552-itemimages/19552a_med.jpeg)
71
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_19569a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19569-itemimages/19569a_med.jpeg)
85
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Jernberg, Olof, olja, skördearbete, _19578a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19578-itemimages/19578a_med.jpeg)
96
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,_19579a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19579-itemimages/19579a_med.jpeg)
97
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft, olja, pastoralt landskap med staffagepersoner, _19584a_8da4e0e77e180c8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19584-itemimages/19584a_8da4e0e77e180c8_med.jpeg)
102
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft, olja, pastoralt landskap med staffagepersoner,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Haage, Sixten, akvatint, husfasad, _19586a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19586-itemimages/19586a_med.jpeg)
103
Haage, Sixten, akvatint, husfasad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder, _19587a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19587-itemimages/19587a_med.jpeg)
105
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn", _19595a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19595-itemimages/19595a_med.jpeg)
113
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder, _19599a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19599-itemimages/19599a_med.jpeg)
114
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden, _19596a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19596-itemimages/19596a_med.jpeg)
115
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
![Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar, _19597a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19597-itemimages/19597a_med.jpeg)
116
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor, _19598a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19598-itemimages/19598a_med.jpeg)
117
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911, _19603a_8da4e1a57f8ad04_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19603-itemimages/19603a_8da4e1a57f8ad04_med.jpeg)
121
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Bjerke Petersen, Vilhelm, olja, landskap från Särdal, _19604a_8da4e1ab7ee4176_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19604-itemimages/19604a_8da4e1ab7ee4176_med.jpeg)
122
Bjerke Petersen, Vilhelm, olja, landskap från Särdal,
Slutpris17 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
![Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia, _19605a_8da4e1aaa0e1c05_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19605-itemimages/19605a_8da4e1aaa0e1c05_med.jpeg)
123
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Cano, Juan, färgserigrafi, järnvägsstation,_19606a_8da4e1a91217518_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19606-itemimages/19606a_8da4e1a91217518_med.jpeg)
124
Cano, Juan, färgserigrafi, järnvägsstation,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, Kristus driver ut månglarna ur templet, 1635, _19608a_8da4e1ad0dfb303_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19608-itemimages/19608a_8da4e1ad0dfb303_med.jpeg)
126
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, Kristus driver ut månglarna ur templet, 1635,
Slutpris24 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, "Bust of a Man Wearing a High Cap, Three-quarters Right ( The Artist's Father?) "1630, _19609a_8da4e1b00ac67c3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19609-itemimages/19609a_8da4e1b00ac67c3_med.jpeg)
127
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, "Bust of a Man Wearing a High Cap, Three-quarters Right ( The Artist's Father?) "1630,
Slutpris13 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Okänd kinesisks konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao, _19610a_8da4f78974d2225_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19610-itemimages/19610a_8da4f78974d2225_med.jpeg)
128
Okänd kinesisks konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _19611a_8da52067eba6386_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19611-itemimages/19611a_8da52067eba6386_med.jpeg)
129
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand, _19614a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19614-itemimages/19614a_med.jpeg)
132
Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973, _19615a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19615-itemimages/19615a_med.jpeg)
133
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blyerts med täckvitt, kvinna vid grind, _19619a_8da4f7e770a8b35_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19619-itemimages/19619a_8da4f7e770a8b35_med.jpeg)
137
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blyerts med täckvitt, kvinna vid grind,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Friis, Achton, olja, skymningslandskap, _19620a_8da4f7e8e62ecf6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19620-itemimages/19620a_8da4f7e8e62ecf6_med.jpeg)
138
Friis, Achton, olja, skymningslandskap,
Slutpris250 SEK
![Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt, _19621a_8da4f7ea5aeb69b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19621-itemimages/19621a_8da4f7ea5aeb69b_med.jpeg)
139
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut, Skagenfiskare på strand, _19622a_8da4f7ebc290647_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19622-itemimages/19622a_8da4f7ebc290647_med.jpeg)
140
Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut, Skagenfiskare på strand,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup, _19623a_8da4f7ed54056c0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19623-itemimages/19623a_8da4f7ed54056c0_med.jpeg)
141
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal, _19624a_8da4f7ee9c4e9cc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19624-itemimages/19624a_8da4f7ee9c4e9cc_med.jpeg)
142
Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Rowlandson, Thomas, hans art, akvarellerad tusch och blyerts, italienskt (?) gatuöverfall, _19625a_8da4f7f024a4d7e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19625-itemimages/19625a_8da4f7f024a4d7e_med.jpeg)
143
Rowlandson, Thomas, hans art, akvarellerad tusch och blyerts, italienskt (?) gatuöverfall,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Sinding Christensen, Svend, olja, landskap, _19626a_8da4f87861cfd0a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19626-itemimages/19626a_8da4f87861cfd0a_med.jpeg)
144
Sinding Christensen, Svend, olja, landskap,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen, _19628a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19628-itemimages/19628a_med.jpeg)
146
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Brandes, Peter, färgetsning, komposition, _19629a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19629-itemimages/19629a_med.jpeg)
147
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas, _19631a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19631-itemimages/19631a_med.jpeg)
149
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru, _19632a_8da4f879aa28708_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19632-itemimages/19632a_8da4f879aa28708_med.jpeg)
150
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Löndal, Eiler, olja, Skomagerslippen, Ribe, _19633a_8da4f87b2a13a10_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19633-itemimages/19633a_8da4f87b2a13a10_med.jpeg)
151
Löndal, Eiler, olja, Skomagerslippen, Ribe,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Sundberg, Per, olja, landskap från Lidingö, _19634a_8da4f87c42ad76a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19634-itemimages/19634a_8da4f87c42ad76a_med.jpeg)
152
Sundberg, Per, olja, landskap från Lidingö,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Nilsson, Tore, olja, landskap, _19635a_8da4f9e686af179_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19635-itemimages/19635a_8da4f9e686af179_med.jpeg)
153
Nilsson, Tore, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Hulk, Abraham junior, olja, kustparti, _19636a_8da4f9eed1a0ff6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19636-itemimages/19636a_8da4f9eed1a0ff6_med.jpeg)
154
Hulk, Abraham junior, olja, kustparti,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.