Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

13h 49 m
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter, _19520a_lg.jpeg
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
13h 49 m
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen, _19522a_lg.jpeg
Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
13h 49 m
Lorentzon, Waldemar, olja, mansporträtt (konstnärens far?), _19523a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, mansporträtt (konstnärens far?),
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
13h 49 m
Lorentzon, Waldemar, olja, landskap, _19524a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, landskap,
Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
13h 49 m
Lorentzon, Waldemar, olja, figurkomposition, _19525a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, figurkomposition,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
13h 49 m
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud", _19526a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud",
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
13h 49 m
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman, _19527a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
13h 49 m
Utgår
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
13h 49 m
Lorentzon, Waldemar, olja, komposition, _19530a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, komposition,
Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 49 m
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud", _19529a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
13h 49 m
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden, _19552a_lg.jpeg
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
13h 49 m
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_19569a_lg.jpeg
Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
13h 49 m
Jernberg, Olof, olja, skördearbete, _19578a_lg.jpeg
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
13h 49 m
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,_19579a_lg.jpeg
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
13h 49 m
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft,  olja, pastoralt landskap med staffagepersoner, _19584a_8da4e0e77e180c8_lg.jpeg
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
13h 49 m
Haage, Sixten, akvatint, husfasad, _19586a_lg.jpeg
Haage, Sixten, akvatint, husfasad,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 49 m
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder, _19587a_lg.jpeg
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 49 m
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn", _19595a_lg.jpeg
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris2 800  - 3 000 SEK
13h 49 m
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder, _19599a_lg.jpeg
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
13h 49 m
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden, _19596a_lg.jpeg
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
Startbud500 SEK
Utropspris800  - 900 SEK
13h 49 m
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar, _19597a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar,
Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris2 800  - 3 000 SEK
13h 49 m
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor, _19598a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor,
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 49 m
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911, _19603a_8da4e1a57f8ad04_lg.jpeg
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
13h 49 m
Bjerke Petersen, Vilhelm, olja, landskap från Särdal, _19604a_8da4e1ab7ee4176_lg.jpeg
Bjerke Petersen, Vilhelm, olja, landskap från Särdal,
Aktuellt bud16 000 SEK
Utropspris9 000  - 10 000 SEK
13h 49 m
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia, _19605a_8da4e1aaa0e1c05_lg.jpeg
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
13h 49 m
Cano, Juan, färgserigrafi, järnvägsstation,_19606a_8da4e1a91217518_lg.jpeg
Cano, Juan, färgserigrafi, järnvägsstation,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 49 m
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, Kristus driver ut månglarna ur templet, 1635, _19608a_8da4e1ad0dfb303_lg.jpeg
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, Kristus driver ut månglarna ur templet, 1635,
Aktuellt bud16 000 SEK
Utropspris11 000  - 12 000 SEK
13h 49 m
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, "Bust of a Man Wearing a High Cap, Three-quarters Right ( The Artist's Father?) "1630, _19609a_8da4e1b00ac67c3_lg.jpeg
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, "Bust of a Man Wearing a High Cap, Three-quarters Right ( The Artist's Father?) "1630,
Aktuellt bud7 500 SEK
Utropspris5 500  - 6 000 SEK
13h 49 m
Okänd kinesisks konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao, _19610a_8da4f78974d2225_lg.jpeg
Okänd kinesisks konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 49 m
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _19611a_8da52067eba6386_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 49 m
Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand, _19614a_lg.jpeg
Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand,
Aktuellt bud600 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 49 m
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973, _19615a_lg.jpeg
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973,
Aktuellt bud900 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 49 m
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blyerts med täckvitt, kvinna vid grind, _19619a_8da4f7e770a8b35_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blyerts med täckvitt, kvinna vid grind,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 49 m
Friis, Achton, olja, skymningslandskap, _19620a_8da4f7e8e62ecf6_lg.jpeg
Friis, Achton, olja, skymningslandskap,
Aktuellt bud250 SEK
Utropspris0 SEK
13h 49 m
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt, _19621a_8da4f7ea5aeb69b_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 49 m
Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut, Skagenfiskare på strand, _19622a_8da4f7ebc290647_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut, Skagenfiskare på strand,
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
13h 49 m
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup, _19623a_8da4f7ed54056c0_lg.jpeg
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 49 m
Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal, _19624a_8da4f7ee9c4e9cc_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal,
Aktuellt bud350 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 49 m
Rowlandson, Thomas, hans art, akvarellerad tusch och blyerts, italienskt (?) gatuöverfall, _19625a_8da4f7f024a4d7e_lg.jpeg
Rowlandson, Thomas, hans art, akvarellerad tusch och blyerts, italienskt (?) gatuöverfall,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 49 m
Sinding Christensen, Svend, olja, landskap, _19626a_8da4f87861cfd0a_lg.jpeg
Sinding Christensen, Svend, olja, landskap,
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 49 m
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen, _19628a_lg.jpeg
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 49 m
Brandes, Peter, färgetsning, komposition, _19629a_lg.jpeg
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 49 m
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas, _19631a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
13h 49 m
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru, _19632a_8da4f879aa28708_lg.jpeg
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 49 m
Löndal, Eiler, olja, Skomagerslippen, Ribe, _19633a_8da4f87b2a13a10_lg.jpeg
Löndal, Eiler, olja, Skomagerslippen, Ribe,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 49 m
Sundberg, Per, olja, landskap från Lidingö, _19634a_8da4f87c42ad76a_lg.jpeg
Sundberg, Per, olja, landskap från Lidingö,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 49 m
Nilsson, Tore, olja, landskap, _19635a_8da4f9e686af179_lg.jpeg
Nilsson, Tore, olja, landskap,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 49 m
Hulk, Abraham junior, olja, kustparti, _19636a_8da4f9eed1a0ff6_lg.jpeg
Hulk, Abraham junior, olja, kustparti,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK