Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Sideboard, betsat trä, modern tillverkning, _20026a_8da53888d1ee6d3_lg.jpeg
Sideboard, betsat trä, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1800-talets slut, _20027a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier, _20028a_lg.jpeg
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Salongsbord med klaffar, mahogny, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, _20031a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstol samt stol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, _20032a_lg.jpeg
Armstol samt stol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _20033a_lg.jpeg
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar, _20034a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Matbord med utdragsskivor, bok med Perstorpsplattor, dessa med dekor 'Virrvarr' design Sigvard Bernadotte 1958, _20035a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bord, mahogny på underrede i svärtat smide, _20036a_8da5388a52522b4_lg.jpeg
Bord, mahogny på underrede i svärtat smide,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå teak, _20037a_8da5388b8d5e3c4_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå teak,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _20038a_8da538c92c53ce4_lg.jpeg
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, palisander med infattade kakelplattor, _20039a_8da538d3a6055fd_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, palisander med infattade kakelplattor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, möjligen för Ansager Møbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor, ek, _20041a_8da5390a959b50f_lg.jpeg
Okänd dansk designer, möjligen för Ansager Møbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor, ek,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek, _20045a_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek, _20044a_lg.jpeg
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-tal, matbord, med 2 utdragsskivor,  teak, _20047a_8da5396c012b050_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, matbord, med 2 utdragsskivor, teak,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troeds Bjärnum, stolar, 4 st, bok, "Trim", _20048a_8da539d1144affc_lg.jpeg
Jonsson, Nils för Hugo Troeds Bjärnum, stolar, 4 st, bok, "Trim",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik, Nesto, stolar, 4 st, bonad bok med teaksits, "Oktett", _20049a_8da539845278c16_lg.jpeg
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik, Nesto, stolar, 4 st, bonad bok med teaksits, "Oktett",
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Eng, Sture & Nordin, Kjell för IKEA, fåtöljer, 3 st, bok, Irevik, _20051a_8da5399462d44f3_lg.jpeg
Eng, Sture & Nordin, Kjell för IKEA, fåtöljer, 3 st, bok, Irevik,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel, _20054a_8da539955350ff6_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, matbord med 1 iläggsskiva, fur, _20056a_8da539d27776c1c_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, matbord med 1 iläggsskiva, fur,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trädgårdsmöbel, 6 delar, lackerat metallrör och trä, 1900-talets 2 hälft, _19498a_8da538cf18f4770_lg.jpeg
Trädgårdsmöbel, 6 delar, lackerat metallrör och trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Arbetsbord, metall och trä, industridesign, _19497a_8da5390df10e864_lg.jpeg
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft, _20076a_8da542111916395_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Acking, Carl Axel för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, skrivbord med klaffar,  teak och ek, _20078a_8da55d0b7c62b10_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,_20082a_8da542333e2b32d_lg.jpeg
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, ek, _20084a_8da5423934a7ef4_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, ek,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Linneskåp, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, _20083a_8da542365519b2f_lg.jpeg
Linneskåp, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, _20085a_8da5423c60d66e1_lg.jpeg
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sängstomme, avlutad fur, sekelskiftet 1900, _20086a_8da5423e76a0f08_lg.jpeg
Sängstomme, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, fotpall, ek, _20087a_8da542420084211_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, fotpall, ek,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, pall, bonad bok med svart konstläderklädsel, _20088a_8da542453210471_lg.jpeg
Okänd designer, pall, bonad bok med svart konstläderklädsel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bänk, vitlackerat trä, _20183a_8da546a3a30b568_lg.jpeg
Okänd designer, bänk, vitlackerat trä,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matbord med 2 iläggsskivor, mahogny med intarsia, 1900-talets mitt, _20187a_8da54696870eff4_lg.jpeg
Matbord med 2 iläggsskivor, mahogny med intarsia, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mat/konferensbord, mahogny, 1900-ttalets mitt, _20189a_8da546950a2ff86_lg.jpeg
Mat/konferensbord, mahogny, 1900-ttalets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med klaff, teak, trapetsformat, _20188b_8da54695b7d5147_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med klaff, teak, trapetsformat,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, pall, alm, _20244a_8da550fc200d741_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, pall, alm,
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tidskriftsställ på hjul, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt, _20245a_8da550fcc930d63_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _20242a_8da54ff8f1cc228_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soffa, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, _20243a_8da54fffaeeb7b3_lg.jpeg
Soffa, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffbord, alm med intarsia, 1900-talets mitt, _20247a_8da5510c37f8f5e_lg.jpeg
Soffbord, alm med intarsia, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK