Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil, _19519a_lg.jpeg
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor, _19521a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",  _19668a_lg.jpeg
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen", _19543a_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920, _19577a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, _19617a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _19618a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm", _19642a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början, _19662a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _19663a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968, _19686a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot, _19730a_lg.jpeg
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur, _19731a_lg.jpeg
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal, _19733a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva, _19770a_lg.jpeg
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början, _19778a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel, _19796a_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, _19797a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900, _19818a_lg.jpeg
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _19817a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900, _19829a_lg.jpeg
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok, _19855a_lg.jpeg
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,_19914a_lg.jpeg
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsstolar, 1 par, mahogny, antagligen Lindome, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _19487a_8da4871782f4ca8_lg.jpeg
Salongsstolar, 1 par, mahogny, antagligen Lindome, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft, _19960a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak, _19971a_8da536738eab608_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak, _19973a_8da53675301c387_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 400 - 2 400 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _19976a_lg.jpeg
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"_19980a_lg.jpeg
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel, _19986a_8da5372ae9fe051_lg.jpeg
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, _19992a_lg.jpeg
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak, _19994a_8da537bf10f3383_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?), _19995a_8da537bd62e2616_lg.jpeg
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?),
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall, _19996a_8da537b65c2e276_lg.jpeg
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda, _19997a_8da537bb2025397_lg.jpeg
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF, _19998a_8da537b7b5fa513_lg.jpeg
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans, _20005a_8da537b907bbe55_lg.jpeg
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hundevad, Poul, bohylla, palisander, _20006a_8da537c055f1a59_lg.jpeg
Hundevad, Poul, bohylla, palisander,
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander, _20007a_8da538442daa464_lg.jpeg
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, teak med blå ylleklädsel, _20008a_8da537c39cef333_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, teak med blå ylleklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1970-tal, nattygsbord, mahogny, _20009a_8da537c55fdd8df_lg.jpeg
Okänd designer, 1970-tal, nattygsbord, mahogny,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade, _20014a_lg.jpeg
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _20017a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt, _20019a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol", _20021a_8da53886329e4f5_lg.jpeg
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",  _20022a_8da538878f5f0b1_lg.jpeg
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, hallbänk/kista, teak, _20023a_8da53893063a1b6_lg.jpeg
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900, _20024a_8da538469d1fc3a_lg.jpeg
Bänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK