Laddar...
Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
![Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil, _19519a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19519-itemimages/19519a_med.jpeg)
17
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
![Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor, _19521a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19521-itemimages/19521a_med.jpeg)
23
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen", _19668a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19668-itemimages/19668a_med.jpeg)
61
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen", _19543a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19543-itemimages/19543a_med.jpeg)
62
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920, _19577a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19577-itemimages/19577a_med.jpeg)
95
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, _19617a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19617-itemimages/19617a_med.jpeg)
135
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _19618a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19618-itemimages/19618a_med.jpeg)
136
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm", _19642a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19642-itemimages/19642a_med.jpeg)
161
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början, _19662a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19662-itemimages/19662a_med.jpeg)
180
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _19663a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19663-itemimages/19663a_med.jpeg)
181
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968, _19686a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19686-itemimages/19686a_med.jpeg)
205
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot, _19730a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19730-itemimages/19730a_med.jpeg)
248
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur, _19731a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19731-itemimages/19731a_med.jpeg)
249
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal, _19733a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19733-itemimages/19733a_med.jpeg)
251
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva, _19770a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19770-itemimages/19770a_med.jpeg)
288
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början, _19778a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19778-itemimages/19778a_med.jpeg)
296
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel, _19796a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19796-itemimages/19796a_med.jpeg)
314
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, _19797a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19797-itemimages/19797a_med.jpeg)
315
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900, _19818a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19818-itemimages/19818a_med.jpeg)
334
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _19817a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19817-itemimages/19817a_med.jpeg)
336
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900, _19829a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19829-itemimages/19829a_med.jpeg)
347
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok, _19855a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19855-itemimages/19855a_med.jpeg)
373
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,_19914a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19914-itemimages/19914a_med.jpeg)
440
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Salongsstolar, 1 par, mahogny, antagligen Lindome, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _19487a_8da4871782f4ca8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19487-itemimages/19487a_8da4871782f4ca8_med.jpeg)
449
Salongsstolar, 1 par, mahogny, antagligen Lindome, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft, _19960a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19960-itemimages/19960a_med.jpeg)
497
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak, _19971a_8da536738eab608_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19971-itemimages/19971a_8da536738eab608_med.jpeg)
502
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak, _19973a_8da53675301c387_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19973-itemimages/19973a_8da53675301c387_med.jpeg)
504
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 400 - 2 400 SEK
![Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _19976a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19976-itemimages/19976a_med.jpeg)
507
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"_19980a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19980-itemimages/19980a_med.jpeg)
511
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel, _19986a_8da5372ae9fe051_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19986-itemimages/19986a_8da5372ae9fe051_med.jpeg)
517
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, _19992a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19992-itemimages/19992a_med.jpeg)
523
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak, _19994a_8da537bf10f3383_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19994-itemimages/19994a_8da537bf10f3383_med.jpeg)
525
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?), _19995a_8da537bd62e2616_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19995-itemimages/19995a_8da537bd62e2616_med.jpeg)
526
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?),
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall, _19996a_8da537b65c2e276_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19996-itemimages/19996a_8da537b65c2e276_med.jpeg)
527
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda, _19997a_8da537bb2025397_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19997-itemimages/19997a_8da537bb2025397_med.jpeg)
528
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF, _19998a_8da537b7b5fa513_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19998-itemimages/19998a_8da537b7b5fa513_med.jpeg)
529
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans, _20005a_8da537b907bbe55_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20005-itemimages/20005a_8da537b907bbe55_med.jpeg)
536
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Hundevad, Poul, bohylla, palisander, _20006a_8da537c055f1a59_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20006-itemimages/20006a_8da537c055f1a59_med.jpeg)
537
Hundevad, Poul, bohylla, palisander,
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander, _20007a_8da538442daa464_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20007-itemimages/20007a_8da538442daa464_med.jpeg)
538
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, teak med blå ylleklädsel, _20008a_8da537c39cef333_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20008-itemimages/20008a_8da537c39cef333_med.jpeg)
539
Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, teak med blå ylleklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, 1970-tal, nattygsbord, mahogny, _20009a_8da537c55fdd8df_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20009-itemimages/20009a_8da537c55fdd8df_med.jpeg)
540
Okänd designer, 1970-tal, nattygsbord, mahogny,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade, _20014a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20014-itemimages/20014a_med.jpeg)
545
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _20017a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20017-itemimages/20017a_med.jpeg)
548
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt, _20019a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20019-itemimages/20019a_med.jpeg)
550
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol", _20021a_8da53886329e4f5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20021-itemimages/20021a_8da53886329e4f5_med.jpeg)
552
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol", _20022a_8da538878f5f0b1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20022-itemimages/20022a_8da538878f5f0b1_med.jpeg)
553
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd designer, hallbänk/kista, teak, _20023a_8da53893063a1b6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20023-itemimages/20023a_8da53893063a1b6_med.jpeg)
554
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Bänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900, _20024a_8da538469d1fc3a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/20024-itemimages/20024a_8da538469d1fc3a_med.jpeg)
555
Bänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.