Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667, _19840a_8da5201cdff0231_lg.jpeg
Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru, _19856a_lg.jpeg
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, bärbar FM-radio, röd plast och metall, Beolit 500, _19873a_8da52a7359e8037_lg.jpeg
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, bärbar FM-radio, röd plast och metall, Beolit 500,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Relief, skuren ek, renässans, 1500-tal, dekor av manshuvud, akantus samt oxhuvud (Mecklenburg?), _19882a_8da52a7b772e864_lg.jpeg
Relief, skuren ek, renässans, 1500-tal, dekor av manshuvud, akantus samt oxhuvud (Mecklenburg?),
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900, _19886a_lg.jpeg
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _19887a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sätterikast, trä med metallhandtag, _19891a_8da52c53bcbe7b2_lg.jpeg
Sätterikast, trä med metallhandtag,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900, _19899a_lg.jpeg
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, klar plast med orange lock, "Signatur", _19930a_8da52d446cfe183_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, klar plast med orange lock, "Signatur",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor, _19944a_8da52da51910bc3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fotografier, 3 st, 18-1900-tal; _19946a_8da52da78729858_lg.jpeg
Fotografier, 3 st, 18-1900-tal;
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret och patinerat trä, Punu, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _19954a_8da52dc0909d22b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Back, fur, 1900-talets 2 hälft, _19957a_8da52dc2c062bfd_lg.jpeg
Back, fur, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd, _19972a_8da53674628793d_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _19976a_lg.jpeg
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF, _19998a_8da537b7b5fa513_lg.jpeg
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol", _20021a_8da53886329e4f5_lg.jpeg
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",  _20022a_8da538878f5f0b1_lg.jpeg
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, hallbänk/kista, teak, _20023a_8da53893063a1b6_lg.jpeg
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning_20025a_8da53849c5dfafb_lg.jpeg
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft, _20029a_lg.jpeg
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, _20040a_8da538fddb97525_lg.jpeg
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe", _20042a_lg.jpeg
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Akustisk gitarr, Roderich Paesold_20050a_8da53989a069ef7_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Roderich Paesold
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Akustisk gitarr, Resonata_20052a_8da5398c7e98832_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Resonata
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Akustisk gitarr, Clifton_20053a_8da5398f460df82_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Clifton
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Akustisk gitarr, Star Sound, i fodral_20055a_8da53996a28b363_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Star Sound, i fodral
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti koppar, 1 låda, _20060a_lg.jpeg
Parti koppar, 1 låda,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stort parti delvis äldre leksaker, _20063a_lg.jpeg
Stort parti delvis äldre leksaker,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt, _20072a_8da53a73c207663_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort, _20073a_8da53a74c7a5b4d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft, _20074a_8da53a7603550a4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley, _20075a_8da53a76fdf07d9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Arbetsbord, metall och trä, industridesign, _19497a_8da5390df10e864_lg.jpeg
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, väggspegel, _20077a_8da5421b1ae5679_lg.jpeg
Okänd designer, väggspegel,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti damarmbandsur_20079a_8da542276504234_lg.jpeg
Parti damarmbandsur
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,_20109a_lg.jpeg
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti modellbilar, Schuco; Piccolo-set 2001, Charly 2005 samt 1042 Midget, _20126a_8da543d3c05a437_lg.jpeg
Parti modellbilar, Schuco; Piccolo-set 2001, Charly 2005 samt 1042 Midget,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för ABSA/Kronen, ljusstakar, 2 par, nysilver, _20127a_8da543d53663b60_lg.jpeg
Okänd designer för ABSA/Kronen, ljusstakar, 2 par, nysilver,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge, _20152a_lg.jpeg
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)_20153a_lg.jpeg
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)
Slutpris1 500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,_19967a_8da535e9b55afcc_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spann, koppar, _19969a_8da535ed1a37bfc_lg.jpeg
Spann, koppar,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Franck, Kaj för FINEL, skål, emaljerad metall, 1960-tal, _20161a_8da544fc379a191_lg.jpeg
Franck, Kaj för FINEL, skål, emaljerad metall, 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cigarettautomat, masurbjörk, 1900-talets början, _20164a_8da54530d31ef3b_lg.jpeg
Cigarettautomat, masurbjörk, 1900-talets början,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
McGugan, Steve för Georg Jensen/Royal Copenhagen, parti skrivbordstillbehör, rostfritt stål och plast, Wave, _20175a_8da54600f9a0600_lg.jpeg
McGugan, Steve för Georg Jensen/Royal Copenhagen, parti skrivbordstillbehör, rostfritt stål och plast, Wave,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Akterlanterna, koppar och glas, Joseph Crowther Newcastle-on-Tyne, sekelskiftet 1900_20177a_8da54602e66cc1b_lg.jpeg
Akterlanterna, koppar och glas, Joseph Crowther Newcastle-on-Tyne, sekelskiftet 1900
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Toilettegarnityr, 4 delar. bakelit, metall och nylon, 1900-talets 1 hälft, _20181a_8da54626da82979_lg.jpeg
Toilettegarnityr, 4 delar. bakelit, metall och nylon, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK