Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen, _19522a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt  Stockholmsarbete, _19532a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal, _19544a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering30 000 - 32 000 SEK
Bälgkamera med utrustning, "Rietzschel Clack" Rietzschel, München, sekelskiftet 1900, _19546a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _19547a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn_19553a_lg.jpeg
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900, _19555a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Strykjärnställ till så kallat buttesnude, svärtat smide, 1700-tal, _19556a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland, _19557a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska, _19558a_8da4a0f8bcba684_lg.jpeg
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska,
Slutpris9 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _19565a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _19567a_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_19569a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal, _19571a_lg.jpeg
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal, _19570a_lg.jpeg
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II", _19568a_lg.jpeg
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Oblatskrin, tenn, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, lock med graverat krucifix, _19574a_8da4a2a9a9ee091_lg.jpeg
Oblatskrin, tenn, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, lock med graverat krucifix,
Slutpris18 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _19580a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna, _19585a_lg.jpeg
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,  _19612a_8da4f78be38ba58_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal, _19624a_8da4f7ee9c4e9cc_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7", _19630a_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort, _19639a_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _19643a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', _19645a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding Landskrona no 87 (1724-1805), _19661a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _19663a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen, _19664a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal, _19687a_lg.jpeg
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900, _19690a_8da504979da6945_lg.jpeg
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål, _19704a_8da50755293b4aa_lg.jpeg
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900, _19716a_lg.jpeg
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19743a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19742a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19741a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19744a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19745a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Dataspelmaskin, Classic Arcade Mini, innehåller 60 spel från 1980-talet som Pacman, Space Invaders, Donkey Kong och 1942,_19748a_8da512a42108ca4_lg.jpeg
Dataspelmaskin, Classic Arcade Mini, innehåller 60 spel från 1980-talet som Pacman, Space Invaders, Donkey Kong och 1942,
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900, _19749a_8da512fc3a293d3_lg.jpeg
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft, _19750a_8da512ffbe2d41d_lg.jpeg
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av oidentifierad vapensköld, _19751a_8da513047179b98_lg.jpeg
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av oidentifierad vapensköld,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565, _19759a_8da513080ee4db9_lg.jpeg
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal, _19768a_lg.jpeg
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal, _19776a_lg.jpeg
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti äldre stereoskopbilder, _19775a_lg.jpeg
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal, _19780a_lg.jpeg
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oljelampa, mässing, 1700-tal, _19809a_lg.jpeg
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för B H Edlunds Silverfabrik, Stockholm, bordslampa, tenn med metallmontage, _19825a_8da51f80c86645c_lg.jpeg
Okänd designer för B H Edlunds Silverfabrik, Stockholm, bordslampa, tenn med metallmontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK