Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Tebako, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _20276a_8da5dcb6031dee5_lg.jpeg
Tebako, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring förgyllt silver och jade, Kina, 1900-talets 1 hälft, _20289a_8da5f645b5fae92_lg.jpeg
Ring förgyllt silver och jade, Kina, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _20300a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Skulptur, patinerad brons, Yogambara på lotustron med eldmandorla, Tibet eller Nepal, 1900-tal, _20334a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skål, porslin, Kina, 1900-tal, _20347a_8da61a38c7f708b_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao, _20477a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft, _20537a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040, _20546a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Perukhållare, porslin, Kina, Qing, 18-1900-tal, _20573a_8da69955d61273f_lg.jpeg
Perukhållare, porslin, Kina, Qing, 18-1900-tal,
Slutpris6 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Urna, glaserat lergods, antagligen Safavid, Persein 16-1700-tal, _20609a_8da6b262814d5f9_lg.jpeg
Urna, glaserat lergods, antagligen Safavid, Persein 16-1700-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _20731a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _20732a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _20733a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm, _20745a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Såskanna, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform, _20715a_8da6e4589511537_lg.jpeg
Såskanna, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, _20792a_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge, _20820a_lg.jpeg
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken, _20857a_8da6f1d31c7c246_lg.jpeg
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okända kinesiska konstnärer, akvareller på siden, 2 st, landskap, _20858a_8da6f1d3d7fc6b4_lg.jpeg
Okända kinesiska konstnärer, akvareller på siden, 2 st, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,_20859a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Urna, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger, _20873a_8da6fbbf1c8d761_lg.jpeg
Urna, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, 900/1000 silver, så kallad bröllopsspegel, Turkiet, 1900-tal, blomformad, _20940a_8da6fde9536571c_lg.jpeg
Spegel, 900/1000 silver, så kallad bröllopsspegel, Turkiet, 1900-tal, blomformad,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti porslin, Kina och Japan, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, _20966a_8da6ff1e57cac83_lg.jpeg
Parti porslin, Kina och Japan, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor,
Slutpris38 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Terrin med lock, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av tårpil mm, _20972a_8da6ff41cabfed6_lg.jpeg
Terrin med lock, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av tårpil mm,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fiskbassäng/ytterfoder, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _20990a_8da707eaee813c2_lg.jpeg
Fiskbassäng/ytterfoder, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mask, skuret och patinerat trä, Punu, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _21001a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Figuriner, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _21004a_lg.jpeg
Figuriner, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK