Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Olson, Axel, akvarell med täckvitt, utsikt över Nissan i Halmstad, _20270a_8da5daf727fa1fc_lg.jpeg
Olson, Axel, akvarell med täckvitt, utsikt över Nissan i Halmstad,
Slutpris26 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Liljefors, Lindorm, olja, disigt insjölandskap, _20271a_8da5dad26553a2c_lg.jpeg
Liljefors, Lindorm, olja, disigt insjölandskap,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap, _20275a_8da5dcb45b9a8c1_lg.jpeg
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kåks, Olle, olja, "Fräck krasse", _20291a_8da5f60a7845ac9_lg.jpeg
Kåks, Olle, olja, "Fräck krasse",
Slutpris50 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Kåks, Olle, olja, blommande grenar, _20292a_8da5f60c0c5569a_lg.jpeg
Kåks, Olle, olja, blommande grenar,
Slutpris36 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition, _20293a_8da5f60db111f05_lg.jpeg
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter, _20303a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII, _20304a_8da60159028890d_lg.jpeg
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen, _20310a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman, _20309a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud", _20311a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud",
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, motiv från Hasseludden, Nacka, _20314a_8da602e18a11346_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia, _20315a_lg.jpeg
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_20316a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap, _20318a_8da60f32ae5350f_lg.jpeg
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Granfelt, Bertel, olja, komposition, _20319a_8da60f5355acaa2_lg.jpeg
Granfelt, Bertel, olja, komposition,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Granfelt, Bertel, olja, _20320a_8da60f3ecde5b2e_lg.jpeg
Granfelt, Bertel, olja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud", _20321a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911, _20324a_lg.jpeg
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jernberg, Olof, olja, skördearbete, _20328a_lg.jpeg
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,_20329a_lg.jpeg
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _20332a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder, _20335a_lg.jpeg
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
BILDFOBI, akvatint, komposition, _20337a_8da60f44fec83c8_lg.jpeg
BILDFOBI, akvatint, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell, _20341a_lg.jpeg
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden, _20343a_lg.jpeg
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden, _20344a_lg.jpeg
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru, _20345a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt, _20353a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård, _20352a_lg.jpeg
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen, _20354a_lg.jpeg
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Adrian-Nilsson, Gösta (GAN), akvarellerad blyertsteckning, stavhoppare, _20358a_8da6329faf7c385_lg.jpeg
Adrian-Nilsson, Gösta (GAN), akvarellerad blyertsteckning, stavhoppare,
Slutpris36 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Hoffmann, Gaston, färgetsning, "Evacuez la Salle (Evacuate the Room)", _20360a_8da632e02458e35_lg.jpeg
Hoffmann, Gaston, färgetsning, "Evacuez la Salle (Evacuate the Room)",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales), _20362a_lg.jpeg
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _20364a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bleuler, Johann Ludwig (Louis) efter Deroy, Isidore Laurent, litografi, handkolorerad, "Vud de Stockholm", cirka 1835, _20365a_8da6337699be4a6_lg.jpeg
Bleuler, Johann Ludwig (Louis) efter Deroy, Isidore Laurent, litografi, handkolorerad, "Vud de Stockholm", cirka 1835,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Diorre, Hyram", ur mappen Jalons 1986, _20366a_lg.jpeg
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Diorre, Hyram", ur mappen Jalons 1986,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Wiberg, Arne, gouache, kvinnor i djungel, _20367a_8da633745f09bc7_lg.jpeg
Wiberg, Arne, gouache, kvinnor i djungel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ottar, Leif, olja, "Indre fasthed giver ydre mildhed", _20377a_lg.jpeg
Ottar, Leif, olja, "Indre fasthed giver ydre mildhed",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, akvarell, utsikt över Durham Cathedral, _20378a_lg.jpeg
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, akvarell, utsikt över Durham Cathedral,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglito, Grötviks hamn, _20380a_8da6419c4e09716_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, Grötviks hamn,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse, _20401a_lg.jpeg
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Johansen, Finn, olja, "Relief", _20409a_8da65a4ab917670_lg.jpeg
Johansen, Finn, olja, "Relief",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindberg, Stig, färglito, "Törnrosa", _20444a_8da6669aba63509_lg.jpeg
Lindberg, Stig, färglito, "Törnrosa",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lindberg, Stig, färglito, "Snövit", _20449a_8da6672c870088d_lg.jpeg
Lindberg, Stig, färglito, "Snövit",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lindberg, Stig, färglito, "Askungen", _20450a_8da6672fd8eb2b2_lg.jpeg
Lindberg, Stig, färglito, "Askungen",
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lindberg, Stig, färglito, "Skönheten och odjuret", _20451a_8da66733a7d42c9_lg.jpeg
Lindberg, Stig, färglito, "Skönheten och odjuret",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Högardh, Gösta, olja, "Vita båten," (Från Stadsgården, Stockholm), _20462a_8da673a21658c3e_lg.jpeg
Högardh, Gösta, olja, "Vita båten," (Från Stadsgården, Stockholm),
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK