Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng, _20706a_lg.jpeg
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör, _20707a_lg.jpeg
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens, _20708a_lg.jpeg
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman", _20709a_lg.jpeg
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn, _20710a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679, _20718a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866, _20719a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur, _20720a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?), _20721a_lg.jpeg
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm, _20728a_lg.jpeg
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka, _20730a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hoefnagel, Joris & Jacob, kopparstick, "Ens, Austriae Civitas...", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum", _20739a_8da6e4eb9bd10a6_lg.jpeg
Hoefnagel, Joris & Jacob, kopparstick, "Ens, Austriae Civitas...", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hoefnagel, Joris efter van der Rye, Egidius, kopparstick, "Clavdiopolis, Coloswar vulgo Clavsenbvrg.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",  _20740a_8da6e4fa2f56a98_lg.jpeg
Hoefnagel, Joris efter van der Rye, Egidius, kopparstick, "Clavdiopolis, Coloswar vulgo Clavsenbvrg.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hoefnagel, Joris efter Van Valckenborch, Lucas, kopparstick, "Gmunden.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",  _20741a_8da6e51803b6a9e_lg.jpeg
Hoefnagel, Joris efter Van Valckenborch, Lucas, kopparstick, "Gmunden.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hoefnagel, Joris, kopparstick, "Palacios, Alcanerilla, Cabecas", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",  _20742a_8da6e521b18c29d_lg.jpeg
Hoefnagel, Joris, kopparstick, "Palacios, Alcanerilla, Cabecas", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Claesson, Stig "Slas", färglito, Narvavägen, Stockholm, _20743a_8da6e58a8f237ed_lg.jpeg
Claesson, Stig "Slas", färglito, Narvavägen, Stockholm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen, _20744a_lg.jpeg
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm, _20745a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition, _20746a_lg.jpeg
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
 Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return", _20754a_8da6e57a95bcda7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Skottorp", ur "Suecia Antiqua et Hodierna",_20755a_8da6e582a2defa0_lg.jpeg
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Skottorp", ur "Suecia Antiqua et Hodierna",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen), _20757a_lg.jpeg
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634, _20756a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn, _20761a_lg.jpeg
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Paupard, Marion, olja, hus i landskap, _20762a_lg.jpeg
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _20764a_lg.jpeg
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _20765a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran, _20766a_lg.jpeg
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt, _20768a_lg.jpeg
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn, _20769a_lg.jpeg
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition, _20770a_lg.jpeg
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980_20781a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får, _20784a_lg.jpeg
Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Erik, kassett med bok samt 3 färglitografier, "En sökares vandring", _20791a_8da6efb3b2fc30c_lg.jpeg
Olson, Erik, kassett med bok samt 3 färglitografier, "En sökares vandring",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft,  olja, pastoralt landskap med staffagepersoner, _20793a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956, _20794a_lg.jpeg
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap, _20795a_lg.jpeg
Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud, _20797a_lg.jpeg
Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"_20798a_lg.jpeg
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap, _20796a_lg.jpeg
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900, _20806a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla, _20807a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden, _20815a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män, _20817a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ouvrier, Jean efter Vernet,  Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins", _20818a_lg.jpeg
Ouvrier, Jean efter Vernet, Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge, _20820a_lg.jpeg
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition, _20819a_lg.jpeg
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland, _20821a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK