Laddar...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,  _20832a_lg.jpeg
561
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nanteuil, Robert efter Duchâtel, Francois, kopparstick, porträtt av Jean-Baptiste van Steenberghen, 1668, _20833a_lg.jpeg
562
Nanteuil, Robert efter Duchâtel, Francois, kopparstick, porträtt av Jean-Baptiste van Steenberghen, 1668,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Green, Valentin efter Cosway, Maria, Självporträtt av konstnärinnan 1787, _20834a_lg.jpeg
563
Green, Valentin efter Cosway, Maria, Självporträtt av konstnärinnan 1787,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Procession", _20831a_lg.jpeg
565
Olson, Erik, färglito, "Procession",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor, _20846a_lg.jpeg
576
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor, _20850a_lg.jpeg
580
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hjelm, Fanny, akvarell samt 2 tuschteckningar, samramade, landskap, _20851a_8da6f170997525c_lg.jpeg
581
Hjelm, Fanny, akvarell samt 2 tuschteckningar, samramade, landskap,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Gullby, Folke, torrnål, "Snäckor" 1951, _20855a_8da6f1760d29780_lg.jpeg
582
Gullby, Folke, torrnål, "Snäckor" 1951,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948, _20856a_8da6f176c8a1a7b_lg.jpeg
583
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Krüger, Albert, olja, sommarlandskap från Vik med Stenshuvud i fonden, _20854a_8da6f1751d90653_lg.jpeg
584
Krüger, Albert, olja, sommarlandskap från Vik med Stenshuvud i fonden,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt, _20853a_8da6f1741b4b347_lg.jpeg
585
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Östlund, Egon, tusch, geometrisk stadsbild, _20852a_8da6f1733832002_lg.jpeg
586
Östlund, Egon, tusch, geometrisk stadsbild,
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken, _20857a_8da6f1d31c7c246_lg.jpeg
587
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okända kinesiska konstnärer, akvareller på siden, 2 st, landskap, _20858a_8da6f1d3d7fc6b4_lg.jpeg
588
Okända kinesiska konstnärer, akvareller på siden, 2 st, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Friis, Achton, olja, landskap vid å, _20862a_lg.jpeg
591
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster, _20864a_lg.jpeg
593
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipleenmäki, Jussi, färglito, "Dagar i Österlen", _20881a_8da6fb0b59a83e5_lg.jpeg
607
Taipleenmäki, Jussi, färglito, "Dagar i Österlen",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003, _20906a_8da6fc74872194f_lg.jpeg
621
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument', _20911a_lg.jpeg
625
Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument',
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition, _20915a_lg.jpeg
628
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man, _20937a_8da6fe23a790392_lg.jpeg
671
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"_20936a_8da6fe22e1126da_lg.jpeg
672
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Glemme, Dagmar, färglito, komposition, _20939a_8da6fe248e9fd9d_lg.jpeg
673
Glemme, Dagmar, färglito, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd polsk konstnär, akvarell, Marknadstorget, Gamla Staden, Warszawa, _20946a_8da6fe277729d51_lg.jpeg
677
Okänd polsk konstnär, akvarell, Marknadstorget, Gamla Staden, Warszawa,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Halmstad med dess omgifningar och alla underlydande egor.... ", _20959a_8da6fed4df58658_lg.jpeg
690
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Halmstad med dess omgifningar och alla underlydande egor.... ",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Ulricehamn med dertill lydande egor.... ", _20960a_8da6ff19d534a78_lg.jpeg
691
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Ulricehamn med dertill lydande egor.... ",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Falköping med dertill lydande egor.... ", _20961a_8da6ff1acf9fd85_lg.jpeg
692
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Falköping med dertill lydande egor.... ",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skolplanscher, 9 st, litograferade, 1900-talets 1 hälft, _20964a_8da6ff18919b1fa_lg.jpeg
695
Skolplanscher, 9 st, litograferade, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindberg, Sven R, olja, "Den övergivne, _20968a_8da6ff3e9a2e4e9_lg.jpeg
698
Lindberg, Sven R, olja, "Den övergivne,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cavefors, Cecilia, färglito, "Sagoryttaren", _20969a_8da6ff3f6171e5f_lg.jpeg
699
Cavefors, Cecilia, färglito, "Sagoryttaren",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Det stora gästabudet 2", _20998a_lg.jpeg
728
Olson, Erik, färglito, "Det stora gästabudet 2",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,_21002a_lg.jpeg
732
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor, _21003a_lg.jpeg
733
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, _21022a_8da708f08ae121c_lg.jpeg
757
Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Sven, färglito, stilleben, _21025a_8da708eee2ffa65_lg.jpeg
758
Johansson, Sven, färglito, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hudobko, VladImir, färggiclée, "The Bouquet"_21033a_8da708edfc62628_lg.jpeg
759
Hudobko, VladImir, färggiclée, "The Bouquet"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lundqvist, Mia, pastell, sittande person_21034a_8da708ed1bd436c_lg.jpeg
774
Lundqvist, Mia, pastell, sittande person
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, lito, Höstflicka_21035a_8da708ebd505e8c_lg.jpeg
775
Qvarsebo, Michael, lito, Höstflicka
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kopparstick, handkolorerat, 1900-talets 1 hälft, i Louis XVI-stil stuckram, _21063a_8da70ac205384c4_lg.jpeg
800
Okänd konstnär, kopparstick, handkolorerat, 1900-talets 1 hälft, i Louis XVI-stil stuckram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt - sannolikt kopia efter renässansen, _21062a_8da70a24b2150a4_lg.jpeg
801
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt - sannolikt kopia efter renässansen,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Boström, Eva, olja, banan och citron, _20368a_8da70a75b49df4a_lg.jpeg
820
Boström, Eva, olja, banan och citron,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, serigrafi, "Peace", _21094a_8da70a899b6a505_lg.jpeg
821
Okänd konstnär, serigrafi, "Peace",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, _21097a_8da70a850b65ba5_lg.jpeg
822
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kärrabo, Lennart, färgserigrafi, konkret komposition, _21099a_8da70ac0cf13383_lg.jpeg
824
Kärrabo, Lennart, färgserigrafi, konkret komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jansson, Elisabeth, färglito, hus med parasoller, _21100a_8da70acab7ae773_lg.jpeg
825
Jansson, Elisabeth, färglito, hus med parasoller,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Boczewska, Maria, färglito, rädisor, _21101a_8da70ac759b61d1_lg.jpeg
826
Boczewska, Maria, färglito, rädisor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jansson, Elisabeth, färglito, blommor, _21102b_8da70ac95bbaab5_lg.jpeg
827
Jansson, Elisabeth, färglito, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, figurkomposition, _21103a_8da70acbf6f49ac_lg.jpeg
828
Okänd konstnär, olja, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.