Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter, _20464a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560, _20471b_8da67eed6279d40_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753, _20472a_8da67ef282e0c88_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lauremberg, Johann, karta kopparstucken och handkolorerad, "Meklenburg Ducatus", _20473a_8da67ef66fc8fd7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Martin, Johan Fredrik, akvatint, "Falu Koppargrufva", plansch nr 21 ur Svenska Vyer, _20474a_8da67ee9f853422_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fini, Leonor, etsning på japanpapper, "White cat", _20475a_8da67edf9d3b4ff_lg.jpeg
Fini, Leonor, etsning på japanpapper, "White cat",
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kistebrev 2 st, träsnitt, handkolorerade, Danmark, 17-1800-tal, _20476a_8da67ee6337920a_lg.jpeg
Kistebrev 2 st, träsnitt, handkolorerade, Danmark, 17-1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao, _20477a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt, _20481a_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Holzer, Adi, färgserigrafi, "Where are you going?", _20484a_8da67f7a38bc142_lg.jpeg
Holzer, Adi, färgserigrafi, "Where are you going?",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hammershöi, Vilhelm, efter, akvatint, "Fem porträtt", ed Alfred Jacobsens Kunstforlag 1902, _20485a_8da67f7bdd8df85_lg.jpeg
Hammershöi, Vilhelm, efter, akvatint, "Fem porträtt", ed Alfred Jacobsens Kunstforlag 1902,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Teniers, David d y, hans efterföljd, olja på pannå, värdshusinteriör, _20486a_8da67f7d00930ba_lg.jpeg
Teniers, David d y, hans efterföljd, olja på pannå, värdshusinteriör,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Zorn, Anders, fritt efter, olja, "Kuver Maja", _20487a_8da67f7e18b2416_lg.jpeg
Zorn, Anders, fritt efter, olja, "Kuver Maja",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition, _20488a_8da67f7b083d14f_lg.jpeg
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben, _20490a_lg.jpeg
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865, _20492a_lg.jpeg
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, pojke med hund, _20507a_8da68a24ccaefad_lg.jpeg
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, pojke med hund,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia, _20508a_8da68a2f2eb2124_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap, _20510a_lg.jpeg
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner, _20527a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare, _20528a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833, _20529a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833, _20530a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten, _20531a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition, _20532a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"_20539a_8da69789f0a3010_lg.jpeg
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindberg, Alf, olja, självporträtt, _20540a_8da698811ebd357_lg.jpeg
Lindberg, Alf, olja, självporträtt,
Slutpris8 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Landskap, Halland", _20541a_8da69882a85eb4b_lg.jpeg
Fredriksson, Harald, olja, "Landskap, Halland",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt, _20542a_8da698841bfb699_lg.jpeg
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989, _20543a_lg.jpeg
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988, _20544a_lg.jpeg
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner, _20545a_lg.jpeg
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040, _20546a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Agnell, Olle, gouache, komposition, _20547a_8da6988523abb71_lg.jpeg
Agnell, Olle, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II", _20548a_8da6988666ba277_lg.jpeg
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hatz, Felix, olja, komposition, _20549a_8da69887c7e341e_lg.jpeg
Hatz, Felix, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larsson, Carl, etsning, "Gunlög", _20553a_8da698c81c09a5f_lg.jpeg
Larsson, Carl, etsning, "Gunlög",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition, _20554a_8da698ca0682757_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fridell, Axel, torrnål, "Albert Embankment", _20555a_8da698cfaf88c11_lg.jpeg
Fridell, Axel, torrnål, "Albert Embankment",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Engström, Albert, tuschteckning, "En sann historia", _20556a_8da698d1512ae51_lg.jpeg
Engström, Albert, tuschteckning, "En sann historia",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sallinen, Tyko, akvarell, finskt landskap med hus, _20559a_8da698d252eb0a2_lg.jpeg
Sallinen, Tyko, akvarell, finskt landskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör, _20568a_lg.jpeg
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand, _20569a_8da6993d1c003db_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Johansson, Carl "Ägga-Calle", monotypi, figurkomposition, _20570a_8da699402a92c0b_lg.jpeg
Johansson, Carl "Ägga-Calle", monotypi, figurkomposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Legér, Fernand, näsduk, serigrafi på tyg, 'Liberté, Paix, Solidarité', dekor av makarna Ethel och Julius Rosenbergs ansikten, _20571a_8da6993ee485fb9_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer, _20572a_8da699412e352f3_lg.jpeg
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Léon, May K, olja, "En stunds Mozart", _20633a_8da6bdff7bb3a76_lg.jpeg
Léon, May K, olja, "En stunds Mozart",
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö_20635a_lg.jpeg
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK