Laddar...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",  _20636a_lg.jpeg
308
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Svend, olja, landskap, _20642a_lg.jpeg
318
Sinding Christensen, Svend, olja, landskap,
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut, Skagenfiskare på strand, _20643a_lg.jpeg
319
Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut, Skagenfiskare på strand,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup, _20644a_lg.jpeg
320
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur, _20647a_8da6d7789d9fc94_lg.jpeg
328
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Kvinna vid grinden", _20648a_8da6d779599c8c3_lg.jpeg
329
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Kvinna vid grinden",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Book, Max Mikael, etsning, komposition, _20649a_8da6d777ed3dc7d_lg.jpeg
330
Book, Max Mikael, etsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa", _20658a_lg.jpeg
346
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", _20581a_8da6b03bd663935_lg.jpeg
351
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Portaler", ur Halmstadmappen från 1952, _20576a_8da6b0489737ec1_lg.jpeg
353
Jonson, Sven, färglito, "Portaler", ur Halmstadmappen från 1952,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68, _20582b_8da6b03826561fc_lg.jpeg
354
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza, _20577a_8da6b045b2afc42_lg.jpeg
355
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar", ur mappen 1967-68_20584a_8da6b03a6eea50c_lg.jpeg
356
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar", ur mappen 1967-68
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj", ur mappen 1967-68_20585a_8da6b0392c7cdef_lg.jpeg
357
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj", ur mappen 1967-68
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster, _20668a_lg.jpeg
359
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall, _20669a_lg.jpeg
360
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Tore, olja, landskap, _20670a_lg.jpeg
361
Nilsson, Tore, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes, _20671a_lg.jpeg
362
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes, _20672a_lg.jpeg
363
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling, _20673a_lg.jpeg
364
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Procession", _20578a_8da6b046aeb22e4_lg.jpeg
365
Olson, Erik, färglito, "Procession",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, "Vårregn i Provence", _20580a_8da6b049ad1b039_lg.jpeg
366
Mörner, Stellan, färglito, "Vårregn i Provence",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito,  Fransk hamnscen_20579a_8da6b047df48889_lg.jpeg
367
Olson, Axel, färglito, Fransk hamnscen
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte", ur mappen 1967-68, _20587a_8da6b0405ac9763_lg.jpeg
368
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte", ur mappen 1967-68,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne", ur Halmstadmappen 1968, _20586a_8da6b03e5f24eb8_lg.jpeg
369
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne", ur Halmstadmappen 1968,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rundgren, Nils "Björnjägaren", olja på papp, naivistisk komposition med lokomotiv,_20590a_8da6b147258e28b_lg.jpeg
370
Rundgren, Nils "Björnjägaren", olja på papp, naivistisk komposition med lokomotiv,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, _20583a_8da6b035f474131_lg.jpeg
371
Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bonadsmålning, gouache på papper, sannolikt Sunnerboskolan, 1800-talets 1 hälft, _20575a_8da6b041a2919ca_lg.jpeg
375
Bonadsmålning, gouache på papper, sannolikt Sunnerboskolan, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns, _20674a_lg.jpeg
377
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?), _20675a_lg.jpeg
378
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne), _20677a_lg.jpeg
380
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap, _20679a_lg.jpeg
389
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap, _20680a_lg.jpeg
390
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter, _20681a_lg.jpeg
391
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar, _20683a_lg.jpeg
393
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre", _20684a_lg.jpeg
394
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien, _20685a_lg.jpeg
395
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sunesson, Kejsar Calle, färglito, "Den annorlunda brudgummen", _20660a_8da6e286f298803_lg.jpeg
401
Sunesson, Kejsar Calle, färglito, "Den annorlunda brudgummen",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv_20661a_8da6e28a64ece50_lg.jpeg
402
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stenstad, Lars, litografi, "Rökar över Alvaret", _20665a_8da6e2991f01646_lg.jpeg
403
Stenstad, Lars, litografi, "Rökar över Alvaret",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Normann, Adelsteen, fritt efter, olja, norsk fjord, _20691a_lg.jpeg
407
Normann, Adelsteen, fritt efter, olja, norsk fjord,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, diktaren Johannes Ewald i Rungsted, _20692a_lg.jpeg
408
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, diktaren Johannes Ewald i Rungsted,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup, _20695a_lg.jpeg
412
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje_20666a_8da6e3122c26c38_lg.jpeg
413
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet_20663a_8da6e31b2db2c2a_lg.jpeg
414
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män_20664a_8da6e328aad90d9_lg.jpeg
415
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap", _20659a_8da6e37e028997e_lg.jpeg
421
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"_20662a_8da6e382a709a58_lg.jpeg
422
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.