Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med sadelgjord, Eva hög, _20810a_8da6efb6ec42853_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med sadelgjord, Eva hög,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, _20814a_8da6efbc083fcc4_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay", _20822a_8da6f0397773528_lg.jpeg
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Favagrossa, Francesco för FIAM, vilstol, aluminium med svart PVC-flätning, "Spaghetti", _20825a_8da6f03d80733f2_lg.jpeg
Favagrossa, Francesco för FIAM, vilstol, aluminium med svart PVC-flätning, "Spaghetti",
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Favagrossa, Francesco för FIAM, solsäng, aluminium med svart PVC-flätning, "Amigo", _20826a_8da6f03fbb4a75c_lg.jpeg
Favagrossa, Francesco för FIAM, solsäng, aluminium med svart PVC-flätning, "Amigo",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel, _20828a_8da6f0d032ff9a2_lg.jpeg
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag och infattade porslinsplaketter, _20829a_8da6f14d49fe820_lg.jpeg
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag och infattade porslinsplaketter,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen, _20843a_8da6f16f26fdd48_lg.jpeg
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, _20844a_8da6f1718e75a64_lg.jpeg
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB, _20845a_8da6f17246b2dd9_lg.jpeg
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt, _20860a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Arkivskåp, ådringsmålat trä med metallhandtag, _20865a_8da6f1d48c740f2_lg.jpeg
Arkivskåp, ådringsmålat trä med metallhandtag,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, skuren björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _20867a_8da6f1d50ffc692_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuren björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm, _20882a_8da6fa78a8764ec_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar, _20884a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Utemöbel, 5 delar, lackerat stålrör och trä, _20892a_8da6fb3db4fe298_lg.jpeg
Utemöbel, 5 delar, lackerat stålrör och trä,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lamp/rökbord, svarvat och bonat trä med dubbla mässingskivor, 1910-20-tal, _20872a_8da6fb605029f2d_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tidskriftsställ på hjul, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt, _20912a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal, _20941a_8da6fe8c85decf3_lg.jpeg
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nattkommod, ådringsmålat trä, oscariansk_20905a_8da6fd5ed0a26f3_lg.jpeg
Nattkommod, ådringsmålat trä, oscariansk
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matsalsmöbel, 10 delar bord, 8 stolar samt sideboard, skuret trä_20921a_8da6fde1876701d_lg.jpeg
Matsalsmöbel, 10 delar bord, 8 stolar samt sideboard, skuret trä
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil, _20949a_8da6fe89409aa2d_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge', _20951a_8da6fe8a19ae603_lg.jpeg
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge',
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak med svärtade ben, _20973a_8da6ff79cd5f9e8_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak med svärtade ben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor, _20974a_8da6ff7a793c95c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Caféstolar, 4 st, bonat trä, Fischel, Niemes, Böhmen, 1800-talets slut, _20977a_8da6ff7cb11dd29_lg.jpeg
Caféstolar, 4 st, bonat trä, Fischel, Niemes, Böhmen, 1800-talets slut,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, mahogny med mässingsbeslag, _20978a_8da6ffac6bcdb2f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft, _20981a_8da6ffb06e7035c_lg.jpeg
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, alm med svärtade kolonner, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _20989a_8da708f1e2ea26e_lg.jpeg
Byrå, alm med svärtade kolonner, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Konsolbord, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft, _20991a_8da7080a4cccd50_lg.jpeg
Konsolbord, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil, _20992a_8da709a5ca4ad20_lg.jpeg
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella", _21005a_8da70a76f8b1a59_lg.jpeg
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _21010a_8da707f35bafa2b_lg.jpeg
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _21011a_8da707f3ffde217_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _21012a_8da707f4f51f9fd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Chadwick, Don & Stumpf, Bill för Heman Miller, snurrstol, svart, formgjuten plast och metall, "Aeron", _21013a_8da70806f723c00_lg.jpeg
Chadwick, Don & Stumpf, Bill för Heman Miller, snurrstol, svart, formgjuten plast och metall, "Aeron",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, vitrinskåp, grålackerat trä, _21014a_8da707f205b45c7_lg.jpeg
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, vitrinskåp, grålackerat trä,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä, _21015a_8da708062ea7cda_lg.jpeg
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, matgrupp 7 delar, grålackerat trä, _21016a_8da7080588c17b9_lg.jpeg
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, matgrupp 7 delar, grålackerat trä,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor, _21021a_8da709a93bdb61a_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Strinning, Nils, hylla,  teak och svartlackerad metall, String, _21018a_8da70af5a37fd32_lg.jpeg
Strinning, Nils, hylla, teak och svartlackerad metall, String,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor, _21036a_8da709464d9bcff_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffgrupp, 3 delar, vinrött konstläder, Chesterfieldmodell, _21043a_8da708eae82ee27_lg.jpeg
Soffgrupp, 3 delar, vinrött konstläder, Chesterfieldmodell,
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matgrupp, 7 delar, lackerat trä, rokokostil, LM-möbler, Tibro, _21048a_8da71603435860e_lg.jpeg
Matgrupp, 7 delar, lackerat trä, rokokostil, LM-möbler, Tibro,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Byrå, mahogny med skiva i Kolmårdsmarmor, 1900-talets mitt, _21051a_8da709ab93698d7_lg.jpeg
Byrå, mahogny med skiva i Kolmårdsmarmor, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _21054a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek, _21056a_lg.jpeg
781
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel, _21052a_8da709407826935_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK