Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle "Croco", _20273a_8da5f64ab8f87b1_lg.jpeg
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle "Croco",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Bretz, canapé samt pall, violett plysch och aluminium, "Gaudí", _20285a_8da5f646778ece0_lg.jpeg
Okänd designer för Bretz, canapé samt pall, violett plysch och aluminium, "Gaudí",
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vippbord, bemålat trä, Nordtyskland (?), empire, 1800-talets början, _20259a_8da5f68c700cc3b_lg.jpeg
Vippbord, bemålat trä, Nordtyskland (?), empire, 1800-talets början,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920, _20312a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, _20333a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _20349a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar, _20361a_8da68d123294d27_lg.jpeg
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"_20383a_lg.jpeg
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _20398a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil, _20460a_lg.jpeg
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, stol, vitlackerad aluminium med orange konstläderklädsel, _20480a_8da68d13d7cb589_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ, 17-1800-tal, _20496a_8da680a7e7c1a84_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ, 17-1800-tal,
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Armstol, skuret och grålackerat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816), _20497a_8da680b577c3f2b_lg.jpeg
Armstol, skuret och grålackerat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
Slutpris6 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Soffa, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ 1800-tal (?), så kallad badkarssoffa, _20498a_8da680b63623b85_lg.jpeg
Soffa, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ 1800-tal (?), så kallad badkarssoffa,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Stolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, högklassiga Stockholmsarbeten av Ephraim Ståhl (verksam 1794-1820), _20499a_8da680a8ed6d7d6_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, högklassiga Stockholmsarbeten av Ephraim Ståhl (verksam 1794-1820),
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie, _20500a_8da68cfc57fb087_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuret och lackerat trä, så kallade Gripsholmsstolar, _20506a_8da68b1e5dbdfce_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, skuret och lackerat trä, så kallade Gripsholmsstolar,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt arbete av Anders Jacob Rosendahl, Arboga (verksam 1762-1836), _20517a_8da68cfbaadca9f_lg.jpeg
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt arbete av Anders Jacob Rosendahl, Arboga (verksam 1762-1836),
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt Mälardalsarbete, sekelskiftet 1800, _20518a_8da68d0e11d8bc0_lg.jpeg
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt Mälardalsarbete, sekelskiftet 1800,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt Stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813), _20519a_8da68d0f1f889f7_lg.jpeg
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt Stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813),
Slutpris8 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt  Stockholmsarbete, 1700-talets slut, så kallad Fauteuil à la Reine, _20520a_8da68d10d54dff5_lg.jpeg
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut, så kallad Fauteuil à la Reine,
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Stol, skuret och rödlaserat trä, gustaviansk, 1700-talets slut, _20523a_8da68d192b7ab9f_lg.jpeg
Stol, skuret och rödlaserat trä, gustaviansk, 1700-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816), _20524a_8da68d19cfb946a_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Soffbänk, skuret och  bemålat trä, sengustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets 1 hälft, _20533a_8da69784c5ce735_lg.jpeg
Soffbänk, skuret och bemålat trä, sengustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska Lindomearbeten, sekelskiftet 1800, _20534a_8da6978607f01f4_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska Lindomearbeten, sekelskiftet 1800,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft, _20535a_8da697878323c48_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _20538a_8da69788adf6bfe_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _20551a_lg.jpeg
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel, _20558a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina", _20560a_8da6990cdb6c747_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",  _20561a_8da6990eaf18260_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Törneman, Algot P & Rosén, David för NK:s verkstäder, soffbord, teak med emaljerad skiva, "Triva Dura", _20562a_8da699643e87fd3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",  _20564a_lg.jpeg
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall, _20566a_lg.jpeg
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början, _20574a_8da699145ab8488_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"_20595a_8da6b1e0c90510e_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier, _20654a_lg.jpeg
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek, _20655a_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft, _20657a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _20667a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Damarbetsbord, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, _20596a_8da6b1e286dc1bd_lg.jpeg
Damarbetsbord, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva, _20748a_8da6e5427a4cdcf_lg.jpeg
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel, _20779a_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _20780a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900, _20782a_lg.jpeg
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _20799a_8da6ef7315a9738_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _20800a_8da6ef741595cd8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _20801a_8da6ef74e27cb6a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK