Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Silow, Ingegerd, egen ateljé, matta, rölakan, _20272a_8da5dad35452113_lg.jpeg
Silow, Ingegerd, egen ateljé, matta, rölakan,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer för Milford, matta, handtuftad ull, _20322a_lg.jpeg
Okänd designer för Milford, matta, handtuftad ull,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bänkalängd/bordslöpare, svart filt med broderad dekor, allmogearbete, 18-1900-tal, _20342a_8da60f5571c964f_lg.jpeg
Bänkalängd/bordslöpare, svart filt med broderad dekor, allmogearbete, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal, _20375a_lg.jpeg
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, antik Kazak (?), stiliserade blomstermotiv, _20385a_lg.jpeg
Matta, antik Kazak (?), stiliserade blomstermotiv,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Signerad matta, semiantik/antik Täbriz, _20470a_8da6800c35a5a6c_lg.jpeg
Signerad matta, semiantik/antik Täbriz,
Slutpris55 000 SEK
Värdering10 000 - 11 000 SEK
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm, _20536a_lg.jpeg
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft, _20537a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Matta, semiantik antik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter, _20557a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Legér, Fernand, näsduk, serigrafi på tyg, 'Liberté, Paix, Solidarité', dekor av makarna Ethel och Julius Rosenbergs ansikten, _20571a_8da6993ee485fb9_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Hamadan galleri, _20651a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan galleri,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Matta, old Persisk, _20652a_lg.jpeg
Matta, old Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik persisk, _20653a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik persisk,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, antik Bidjar, dekor av stiliserade lejon mm, _20628a_8da6bdaf1c6d8bc_lg.jpeg
Matta, antik Bidjar, dekor av stiliserade lejon mm,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, semiantik/antik persisk, _20629a_8da6bdb000c7dd6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, antik persisk, _20630a_8da6bdb3597f446_lg.jpeg
Matta, antik persisk,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"_20798a_lg.jpeg
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin, _20811a_8da6efbdf75916a_lg.jpeg
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin, _20812a_8da6efc29e70785_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin, _20813a_8da6efbf955d6f9_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, brudklänning, 1950-60-tal, _20842a_8da6f16dfb94659_lg.jpeg
Okänd designer, brudklänning, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor, _20850a_lg.jpeg
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Matta, old persisk_20896a_8da6fd5dab6eabb_lg.jpeg
Matta, old persisk
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Pakistan, galleri_20924a_8da6fd62fb66f89_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, galleri
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, galleri_20925a_8da6fd640660a95_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, galleri
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Persisk_20923a_8da6fd6175ae5fc_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Persisk
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, antik Kazak (?), _20994a_8da707cab595dc1_lg.jpeg
Matta, antik Kazak (?),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, antik Teke, _20995a_8da707ce58ae869_lg.jpeg
Matta, antik Teke,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, antik Persisk galleri, _20997a_8da707d036fd5a6_lg.jpeg
Matta, antik Persisk galleri,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, ull, petits-points-broderi, 1800-talets 2 hälft, _21053a_8da70a29bf19631_lg.jpeg
789
Matta, ull, petits-points-broderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues",  storlek M, oanvänd_21085a_lg.jpeg
816
T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues", storlek M, oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Herrkavaj, Gianni Versace, 1970-80-tal, _21120a_8da70b6c02a3012_lg.jpeg
852
Herrkavaj, Gianni Versace, 1970-80-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old/semiantik persisk, galleri_21154a_8da716125a46150_lg.jpeg
886
Matta, old/semiantik persisk, galleri
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK