Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Tebako, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _20276a_8da5dcb6031dee5_lg.jpeg
Tebako, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Reseikon, delvis emaljerad brons, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, triptyk (12 festdagar), _20278a_8da5dd14c6aa699_lg.jpeg
Reseikon, delvis emaljerad brons, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, triptyk (12 festdagar),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Reklamskylt, emaljerad koppar(?), 1900-talets början, "Vasa-Kläder", _20290a_8da5f5d3caa8bb7_lg.jpeg
Reklamskylt, emaljerad koppar(?), 1900-talets början, "Vasa-Kläder",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Reklamskylt, emaljerat järn, Ilford "Selochrome film", 1930-tal, dubbelsidig med lös, landsanpassad undre skylt med text "Framkallning och kopiering", _20274a_8da5f68a920e328_lg.jpeg
Reklamskylt, emaljerat järn, Ilford "Selochrome film", 1930-tal, dubbelsidig med lös, landsanpassad undre skylt med text "Framkallning och kopiering",
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal, _20305a_8da6017ad2339f9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstake, mässing, renässans/barock, 15-1600-tal, balusterformad ljuspipa på klockformad fot med bred droppskiva, _20307a_8da6014bef543cb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen, _20310a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,  _20313a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa, _20308a_8da60292842ebd7_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_20316a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _20325a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _20349a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900, _20350a_8da61a42e66d049_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, _20351a_8da61a47285409a_lg.jpeg
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 17-1800-tal, _20356a_8da61a56a3cbaff_lg.jpeg
Gryta på 3 ben, mässing, 17-1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _20357b_8da61a5ccb41312_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Blunddocka, bisquitporslin och lackerad papier-maché, Armand-Marseille, 1900-talets början, _20359a_8da632e17320889_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål, _20374a_lg.jpeg
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal, _20376a_lg.jpeg
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _20479a_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal, _20483a_lg.jpeg
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
4 delar rostfritt stål, Zack, sockerströare, sockerskål, gräddkanna samt vas, _20512a_lg.jpeg
4 delar rostfritt stål, Zack, sockerströare, sockerskål, gräddkanna samt vas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft, _20537a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"_20539a_8da69789f0a3010_lg.jpeg
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _20551a_lg.jpeg
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",  _20564a_lg.jpeg
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Legér, Fernand, näsduk, serigrafi på tyg, 'Liberté, Paix, Solidarité', dekor av makarna Ethel och Julius Rosenbergs ansikten, _20571a_8da6993ee485fb9_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vattentunna, koppar med mässingsbeslag, empire, 1800-talets 1 hälft, _20588a_8da6b036dc621af_lg.jpeg
Vattentunna, koppar med mässingsbeslag, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, _20656a_lg.jpeg
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Miniatyrkrona för 6 ljus, mässing, V. Fong Grenna, _20591a_8da6b1451fa831b_lg.jpeg
Miniatyrkrona för 6 ljus, mässing, V. Fong Grenna,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets andra hälft, Nils Olsson hemslöjd AB_20593a_8da6b1433bb2862_lg.jpeg
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets andra hälft, Nils Olsson hemslöjd AB
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bonadsmålning, gouache på papper, sannolikt Sunnerboskolan, 1800-talets 1 hälft, _20575a_8da6b041a2919ca_lg.jpeg
Bonadsmålning, gouache på papper, sannolikt Sunnerboskolan, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lewis, David för B&O, högtalare, 1 par, RL 140 Red Line Typ 6501_20503a_8da68b17d855656_lg.jpeg
Lewis, David för B&O, högtalare, 1 par, RL 140 Red Line Typ 6501
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding Landskrona no 87 (1724-1805), _20676a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Solur, delvis patinerad metall, _20589a_8da6b1460513d8f_lg.jpeg
Solur, delvis patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Gryta, koppar och smide, sekelskiftet 1900, _20592a_8da6b144111c64a_lg.jpeg
Gryta, koppar och smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Savo Tinn, brännvinstunna, tenn, _20594a_8da6b141761b59b_lg.jpeg
Okänd designer för Savo Tinn, brännvinstunna, tenn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900, _20682a_lg.jpeg
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Magnussen, Erik för Stelton, skepps/fotogenlampa, rostfritt stål, _20686a_8da6e31e60b892e_lg.jpeg
Magnussen, Erik för Stelton, skepps/fotogenlampa, rostfritt stål,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 600 SEK
Fruktkorg, rostfritt stål, Citrus, Ufficio Tecnico Alessi, _20696a_8da6e3221ff59b7_lg.jpeg
Fruktkorg, rostfritt stål, Citrus, Ufficio Tecnico Alessi,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _20697a_8da6e324b7fd4b3_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk, _20699a_8da6e32f309a826_lg.jpeg
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900, _20711a_lg.jpeg
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, ett par, tenn, senempire, 1800-talets mitt, _20612a_8da6b26ed66a38f_lg.jpeg
Ljusstakar, ett par, tenn, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, tenn, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, godronnerad på kvadratisk fotplatta, _20613a_8da6b270a4e20fb_lg.jpeg
Ljusstake, tenn, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, godronnerad på kvadratisk fotplatta,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900, _20729a_lg.jpeg
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _20731a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _20732a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK