Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _20733a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _20753a_8da6e569a0fad30_lg.jpeg
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti äldre stereoskopbilder, _20758a_lg.jpeg
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal, _20759a_lg.jpeg
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Dahlström, Björn för Iittala Tools, kastruller, med lock 2 st samt sauteuse, rostfritt stål, _20713a_8da6e39eb8188fc_lg.jpeg
Dahlström, Björn för Iittala Tools, kastruller, med lock 2 st samt sauteuse, rostfritt stål,
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Oljelampa, mässing, 1700-tal, _20763a_lg.jpeg
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal, _20778a_lg.jpeg
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru, _20783a_lg.jpeg
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900, _20804a_lg.jpeg
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sätterikast, trä med metallhandtag, _20805a_lg.jpeg
Sätterikast, trä med metallhandtag,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _20809a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin, _20811a_8da6efbdf75916a_lg.jpeg
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin, _20812a_8da6efc29e70785_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin, _20813a_8da6efbf955d6f9_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay", _20822a_8da6f0397773528_lg.jpeg
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Garvat fårskinn, grått, _20823a_8da6f03b34d2a84_lg.jpeg
Garvat fårskinn, grått,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Garvat fårskinn, grått, _20824a_8da6f03c42df1bd_lg.jpeg
Garvat fårskinn, grått,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reklamskyltar, 3 st, emaljerat järn, Guiness respektive Castrol, _20827a_8da6f04085e5a80_lg.jpeg
Reklamskyltar, 3 st, emaljerat järn, Guiness respektive Castrol,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund_20830a_8da715f6fd5e7f5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft, _20839a_8da6f152ddf2bea_lg.jpeg
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, _20844a_8da6f1718e75a64_lg.jpeg
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB, _20845a_8da6f17246b2dd9_lg.jpeg
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor, _20850a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning_20861a_lg.jpeg
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, vit marmor med mässingsmontage, sekelskiftet 1900, _20866a_8da6f1bc0b999f5_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, vit marmor med mässingsmontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm, _20882a_8da6fa78a8764ec_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mycket stort parti LP-skivor mm, _20880a_8da6fb13b695d54_lg.jpeg
Mycket stort parti LP-skivor mm,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,_20883a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti koppar, 1 låda, _20886a_lg.jpeg
Parti koppar, 1 låda,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Akustisk gitarr, Roderich Paesold_20890a_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Roderich Paesold
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft, _20887a_lg.jpeg
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Akustisk gitarr, Resonata_20891a_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Resonata
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003, _20906a_8da6fc74872194f_lg.jpeg
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stekgryta med lock, emaljerat gjutjärn, Le Creuset, _20910a_8da6fc72f006f86_lg.jpeg
Stekgryta med lock, emaljerat gjutjärn, Le Creuset,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tidskriftsställ på hjul, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt, _20912a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt, _20917a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort, _20918a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti damarmbandsur_20919a_lg.jpeg
Parti damarmbandsur
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley, _20920a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Besman, svarvat trä och smide, 1700-talets 2 hälft, _20927a_8da6fcda7d212b7_lg.jpeg
Besman, svarvat trä och smide, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Signalhorn, koppar och mässing, _20928a_8da6fcd9933422c_lg.jpeg
Signalhorn, koppar och mässing,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa, _20929a_8da6fcdb70679e5_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olusen, skivspelare, Beogram TX-2 (5911), _20922a_8da6fc76d62ee9c_lg.jpeg
Jensen, Jacob för Bang & Olusen, skivspelare, Beogram TX-2 (5911),
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handsymaskin, svartlackerat och förgyllt gjutjärn, GM Pfaff, 1800-talets andra hälft_20895a_8da6fc708a51c4c_lg.jpeg
Handsymaskin, svartlackerat och förgyllt gjutjärn, GM Pfaff, 1800-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggur, valnöt och svärtat trä_20898a_8da6fcd72b3ecd9_lg.jpeg
Väggur, valnöt och svärtat trä
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal_20908a_8da6fc7192bda53_lg.jpeg
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rullhäst, skuret och bemålat trä och tagel_20900a_8da6fc6cb51eb41_lg.jpeg
Rullhäst, skuret och bemålat trä och tagel
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Värmeställ för strykjärn, Norra Hammars bruk, sekelskiftet 1900, _20894a_8da6fc6f9da8f81_lg.jpeg
Värmeställ för strykjärn, Norra Hammars bruk, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK