Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt, _20893a_8da6fc6e76baf6f_lg.jpeg
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt_20899a_8da6fcdcd289139_lg.jpeg
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Sömnads/provdocka, England, 1900-talets andra hälft_20901a_8da6fcde0610cd8_lg.jpeg
Sömnads/provdocka, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976_20902a_8da6fce1af98531_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973_20903a_8da6fce2fd08f1d_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 6-taggare, daterad 2004_20904a_8da6fce4a353f91_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 6-taggare, daterad 2004
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lodregulator, valnöt och bonat trä, Gustav Becker, sekelskiftet 1900, orangrepp_20907a_8da6fcd8740759f_lg.jpeg
Lodregulator, valnöt och bonat trä, Gustav Becker, sekelskiftet 1900, orangrepp
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggur, bonat trä, 1900-talets början_20909a_8da6fcd56630fb7_lg.jpeg
Väggur, bonat trä, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, röd plast 'Valentine', _20934a_8da6fde2c10559b_lg.jpeg
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, röd plast 'Valentine',
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, vit plast 'Valentine', _20935a_8da6fde5b8ebd2f_lg.jpeg
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, vit plast 'Valentine',
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, 900/1000 silver, så kallad bröllopsspegel, Turkiet, 1900-tal, blomformad, _20940a_8da6fde9536571c_lg.jpeg
Spegel, 900/1000 silver, så kallad bröllopsspegel, Turkiet, 1900-tal, blomformad,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Termoskannor, 2 st, vitmetall, Alfi, _20943a_8da6fe259ff7c29_lg.jpeg
Termoskannor, 2 st, vitmetall, Alfi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Trofe, uppstoppad tjädertupp_20914a_8da6fd600804d58_lg.jpeg
Trofe, uppstoppad tjädertupp
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, 2 st, röd respektive blåplast, "Signatur", _20944a_8da6fe855cca471_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, 2 st, röd respektive blåplast, "Signatur",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, picnicväskor, 2 st, plas, "Taffel", 1960-tal, _20945a_8da6fe28ff07248_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, picnicväskor, 2 st, plas, "Taffel", 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Breger, Carl Arne  för Termoverken Jönköping, termosar, 6 st, plast,_20953a_8da6fed2c32fe29_lg.jpeg
Breger, Carl Arne för Termoverken Jönköping, termosar, 6 st, plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Köksvågar, 2 st, orange plast, Terraillon Export 2000, _20954a_8da6fed3d7ba14e_lg.jpeg
Köksvågar, 2 st, orange plast, Terraillon Export 2000,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, Ornamin, "Zoom", _20955a_8da6fed8b0c1f43_lg.jpeg
Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, Ornamin, "Zoom",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, brickor, 6 + 3 st, _20956a_8da6fed7d356051_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, brickor, 6 + 3 st,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väckarur, 8 st, plast, 1960-70-tal; Staiger, Junghans, Goldkuhl mm, _20957a_8da6fed6be6614f_lg.jpeg
Väckarur, 8 st, plast, 1960-70-tal; Staiger, Junghans, Goldkuhl mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 4 000 SEK
Telefon, vägghängd, valnöt, 1900-talets början, _20947a_8da6fe831337ddb_lg.jpeg
Telefon, vägghängd, valnöt, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Mäkisen uvastin Oy, Finland, 1960-70-tal, väggspegel, plast, _20958a_8da6fed5da63c3a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin, Heljan mm, _20962a_8da6ff1c3d8bece_lg.jpeg
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin, Heljan mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skolplanscher, 9 st, litograferade, 1900-talets 1 hälft, _20964a_8da6ff18919b1fa_lg.jpeg
Skolplanscher, 9 st, litograferade, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd tillverkare, leksak, plysch, 1900-talets mitt, stående giraff, _20967a_8da6ff3dc0c6867_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, fur, _20975a_8da6ff7b32ea7cf_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek, _20976a_8da6ff7bd6ff30e_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kandelaber till 2 ljus, svärtat smide, så kallad Tuppastake, antagligen Dalarna, 1900-tal, _20980a_8da6ffafb8e92aa_lg.jpeg
Kandelaber till 2 ljus, svärtat smide, så kallad Tuppastake, antagligen Dalarna, 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fotografier, 3 st, 18-1900-tal; _21000a_lg.jpeg
Fotografier, 3 st, 18-1900-tal;
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret och patinerat trä, Punu, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _21001a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för B H Edlunds Silverfabrik, Stockholm, bordslampa, tenn med metallmontage, _21028a_lg.jpeg
Okänd designer för B H Edlunds Silverfabrik, Stockholm, bordslampa, tenn med metallmontage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor, _21036a_8da709464d9bcff_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _21017a_8da70abec5f81a1_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,_21068a_lg.jpeg
795
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggspegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets slut, _21072a_8da709ad80f90f9_lg.jpeg
799
Väggspegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Malmsten, Carl, ljusstakar, 1 par, bonad björk, Liljeholmens ljusstake Nr 11, _21082a_8da709bae53c1a0_lg.jpeg
813
Malmsten, Carl, ljusstakar, 1 par, bonad björk, Liljeholmens ljusstake Nr 11,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge, _21084a_lg.jpeg
815
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvfotogenlampa, förgylld metall och mässing med brokig marmorskiva, 1800-talets slut, _21108a_8da70af6d1b1645_lg.jpeg
840
Golvfotogenlampa, förgylld metall och mässing med brokig marmorskiva, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer 1960-tal, väggspegel, teak, _21119a_8da70b587e242b0_lg.jpeg
851
Okänd designer 1960-tal, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Olden, Norge, serveringsfat samt 8 st coasters_21135a_lg.jpeg
867
Okänd designer för Olden, Norge, serveringsfat samt 8 st coasters
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920, _21148a_8da7151023ee6c9_lg.jpeg
880
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Parti modellbilar, Matchbox, Corgi, Dinky mm, _21149a_8da715113501827_lg.jpeg
881
Parti modellbilar, Matchbox, Corgi, Dinky mm,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal, _21151a_8da7152d573b522_lg.jpeg
883
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dalahästar, 7 st, skuret och bemålat trä, _21153a_8da715906e74c22_lg.jpeg
885
Dalahästar, 7 st, skuret och bemålat trä,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK