Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _21193a_8da7945f8e5d43b_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _21192a_8da7945dc594345_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordslampa, metall och keramik, 1900-talets början, polykrom dekor av keruber och instrument_21173a_8da75f848be44c1_lg.jpeg
Bordslampa, metall och keramik, 1900-talets början, polykrom dekor av keruber och instrument
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordslampa, vit alabaster med förgyllt bronsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft,  dekor av sittande putti med marina attribut, _21170a_8da75f8176ee95f_lg.jpeg
Bordslampa, vit alabaster med förgyllt bronsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, dekor av sittande putti med marina attribut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln", _21279a_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa", _21307a_8da7c7522df1599_lg.jpeg
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis förgyllt porslin, sittande Buddha, _21174a_8da75f85748cc68_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, delvis förgyllt porslin, sittande Buddha,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900, _21428a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm, _21462a_8da81ea1838b3e4_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot", _21480a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot", _21481a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal, _21489a_lg.jpeg
Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona, _21506a_lg.jpeg
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona till 3 ljus, mässing med prismor, empirestil, _21533a_8da843053e9feee_lg.jpeg
Takkrona till 3 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klint, Esben för Le Klint/Kastrup-Holmegaard, bordslampa, vit glasmassa med mässingesmontage, Le Klint 311, _21535a_lg.jpeg
Klint, Esben för Le Klint/Kastrup-Holmegaard, bordslampa, vit glasmassa med mässingesmontage, Le Klint 311,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer i Verner Pantons art, blomsterampel med belysning, orange plast, _21539a_lg.jpeg
Okänd designer i Verner Pantons art, blomsterampel med belysning, orange plast,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, bordslampa, glas med mässingsmontage, _21628a_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, glas med mässingsmontage,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404, _21288a_8da8501c533f9d3_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska, _21171a_8da75f827a2676f_lg.jpeg
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordlampa, oxblodsfärgad keramik_21172a_8da75f83492dc85_lg.jpeg
Okänd designer, bordlampa, oxblodsfärgad keramik
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, metall och blått porslin, 1900-tal, _21182a_8da7929f2dac5ab_lg.jpeg
Bordslampa, metall och blått porslin, 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium, _21676a_lg.jpeg
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Fagerhult, golvlampa, modell 63301, _21677a_lg.jpeg
Okänd designer för Fagerhult, golvlampa, modell 63301,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Fagerhults, bordslampa, metall och plast, 2 ljuspunkter, modell 63180_21680a_lg.jpeg
Okänd designer för Fagerhults, bordslampa, metall och plast, 2 ljuspunkter, modell 63180
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lampa, guldfärgad aluminium, modell BN-26, _21691a_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lampa, guldfärgad aluminium, modell BN-26,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Golvlampa, svärtat smide med flätad rottingskärm, 1900-talets 2 hälft, _21287a_8da7c643bc03404_lg.jpeg
Golvlampa, svärtat smide med flätad rottingskärm, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing med 2 justerbara armar, _21468a_8da81f06a2880e2_lg.jpeg
Okänd designer, golvlampa, mässing med 2 justerbara armar,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _21714a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor, _21716a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142, _21723a_8da85dfd20b3dff_lg.jpeg
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142, _21724a_8da85dfdc6c1ac4_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Lyktan, Åhus, vägglampa, lackerad mässing med brun plastskärm, "Mars", _21613a_8da84e3261aee2b_lg.jpeg
Sundstedt, Per för Atelje Lyktan, Åhus, vägglampa, lackerad mässing med brun plastskärm, "Mars",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Levante, Giovanni för Foscarini, vägglampa, glas, "Cuadro Parete", _21614a_8da85e76e164925_lg.jpeg
Levante, Giovanni för Foscarini, vägglampa, glas, "Cuadro Parete",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, mässing, _21770a_8da85d71f030c47_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft, _21823a_8da868814fcff6f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal, _21835a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt, _21838a_8da867f1b8a7feb_lg.jpeg
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Teleskoplampor, 3 st, krom och plast, Stella, _21907a_lg.jpeg
Teleskoplampor, 3 st, krom och plast, Stella,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods, _21911a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft, _21912a_lg.jpeg
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, taklampa, rostfritt stål med 40 (!) glaskupor, Big, _21943a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, rostfritt stål med 40 (!) glaskupor, Big,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal, _21971a_8da8834c88fca10_lg.jpeg
805
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK