Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Paupard, Marion, olja, hus i landskap, _21776a_lg.jpeg
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634, _21777a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
 Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return", _21779a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn, _21794a_lg.jpeg
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt, _21795a_lg.jpeg
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon, _21800a_8da8675306066cb_lg.jpeg
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _21801a_lg.jpeg
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn, _21803a_lg.jpeg
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran, _21802a_lg.jpeg
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen), _21804a_lg.jpeg
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980_21805a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sköld, Erik, olja, träd samt hus_21763a_8da85d12fe31df6_lg.jpeg
Sköld, Erik, olja, träd samt hus
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sköld, Erik, olja, landskap_21764a_8da85cc60d4e720_lg.jpeg
Sköld, Erik, olja, landskap
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, offset 4 st, motiv med sjöjungfrur, samramade, _21749a_8da85bc816c5cf3_lg.jpeg
Okänd konstnär, offset 4 st, motiv med sjöjungfrur, samramade,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sköld, Erik, olja, lada med höskulle_21765a_8da85d10feaa619_lg.jpeg
Sköld, Erik, olja, lada med höskulle
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lanje, Viking, olja, "Björkstammar"_21766b_8da85d0fd3b4d46_lg.jpeg
Lanje, Viking, olja, "Björkstammar"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap, _21811a_lg.jpeg
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900, _21815a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland, _21829a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden, _21833a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla, _21832a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män, _21834a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge, _21831a_lg.jpeg
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition, _21836a_lg.jpeg
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,  _21840a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948, _21876a_lg.jpeg
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor, _21877a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken, _21880a_lg.jpeg
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hjelm, Fanny, akvarell samt 2 tuschteckningar, samramade, landskap, _21881a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt, _21882a_lg.jpeg
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Wallentin, Thomas, olja, "Colourize"_21807a_8da867801570599_lg.jpeg
Wallentin, Thomas, olja, "Colourize"
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor, _21808a_8da8677dd8d5af6_lg.jpeg
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"_21810a_8da86781397fd96_lg.jpeg
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, personer på Skeppsbron, Stockholm, _21816a_8da8677741c1bc6_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, personer på Skeppsbron, Stockholm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster, _21884a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Friis, Achton, olja, landskap vid å, _21888a_lg.jpeg
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kjellander, Lars, skål med underfat, glas, _21857a_8da86919f1e104b_lg.jpeg
Kjellander, Lars, skål med underfat, glas,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man, _21905a_lg.jpeg
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"_21906a_lg.jpeg
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Falköping med dertill lydande egor.... ", _21923a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Ulricehamn med dertill lydande egor.... ", _21926a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jönsson, Bror, olja, bygata med häst och vagn_21871a_8da869f9fbb3984_lg.jpeg
Jönsson, Bror, olja, bygata med häst och vagn
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jönsson, Bror, olja, gående människor_21872a_8da869fae03bbdf_lg.jpeg
Jönsson, Bror, olja, gående människor
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor, _21931a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Axel , färgetsning, komposition med kvinnor, _21937a_8da86bb83491bbd_lg.jpeg
770
Olson, Axel , färgetsning, komposition med kvinnor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst, _21938a_8da86baba656d2a_lg.jpeg
771
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får, _21939a_8da86bb54c2c258_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa", signerad HC 10/50 och daterad -29 (!) , _21940a_8da86bb6a87b54f_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa", signerad HC 10/50 och daterad -29 (!) ,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK