Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Olson, Axel, gouache, utsikt från "Nyktran" i Norre Katts park, _21219a_8da7ae3c89057da_lg.jpeg
Olson, Axel, gouache, utsikt från "Nyktran" i Norre Katts park,
Slutpris16 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Mörner, Stellan, blandteknik, surrealistisk komposition, _21213a_8da7ab542c0ab20_lg.jpeg
Mörner, Stellan, blandteknik, surrealistisk komposition,
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition_21203a_8da79fd67e577dd_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Owe Zerge, olja, stilleben, _21175a_8da79411655a2e0_lg.jpeg
Owe Zerge, olja, stilleben,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Agda Holst, olja, blomsterstilleben, _21176a_8da7941ed7c25f8_lg.jpeg
Agda Holst, olja, blomsterstilleben,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Agda Holst, olja, blomsterstilleben, _21177a_8da7941de940be2_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stoopendahl, Mosse, olja, hare i snö, _21212a_8da7ab550548f93_lg.jpeg
Stoopendahl, Mosse, olja, hare i snö,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka_21190a_8da794172a35539_lg.jpeg
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljungquist, Birger, olja, riddaren och jungfrun, _21233a_8da7b95f5dead16_lg.jpeg
Ljungquist, Birger, olja, riddaren och jungfrun,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
LeWitt, Sol, träsnitt på Kizuki Hanga papper, plate 1 ur "Five Forms Derived from a Cube" (1982)_21235a_lg.jpeg
LeWitt, Sol, träsnitt på Kizuki Hanga papper, plate 1 ur "Five Forms Derived from a Cube" (1982)
Slutpris10 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Guin'Amant, Jean-Luc, gouache, komposition, _21236a_lg.jpeg
Guin'Amant, Jean-Luc, gouache, komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, figurkomposition, _21245a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, figurkomposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll, _21246a_lg.jpeg
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque, _21247a_lg.jpeg
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vallin, Antti, emalj på plåt, havsmotiv_21270a_lg.jpeg
Vallin, Antti, emalj på plåt, havsmotiv
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, _21271a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt - sannolikt kopia efter renässansen, _21272a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt - sannolikt kopia efter renässansen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vaksberg, Ove, färgseriegrafi, "Put a tiger in your tank", _21268a_8da7c4aef93c969_lg.jpeg
Vaksberg, Ove, färgseriegrafi, "Put a tiger in your tank",
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Svanberg, Max Walter, litografi, imaginistiska kvinnor, _21265a_8da7c4b0a8b89c8_lg.jpeg
Svanberg, Max Walter, litografi, imaginistiska kvinnor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och fisk,  _21264a_8da7c4ae19eb6a2_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och fisk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av banan och flygplan, _21263a_8da7c4b16b10638_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av banan och flygplan,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur, _21262b_8da7c503d9004ac_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur, _21261a_8da7c502e490bb6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter, _21273a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII, _21275a_lg.jpeg
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII,
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _21277a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,_21280a_lg.jpeg
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden, _21281a_lg.jpeg
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor_21166a_8da754bd27a18fe_lg.jpeg
Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött_21167a_8da754bc3670fc8_lg.jpeg
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Folcker, Göran, gouache, stadsbild, _21168a_8da754bb0ea881a_lg.jpeg
Folcker, Göran, gouache, stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Folcker, Göran, akryl, komposition i bått_21169a_8da754ba46eb529_lg.jpeg
Folcker, Göran, akryl, komposition i bått
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "O som i OCEAN"_21238a_8da7c5055a2c00a_lg.jpeg
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "O som i OCEAN"
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", _21289a_8da7c6b8397db0b_lg.jpeg
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond",
Slutpris44 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor", _21290a_8da867b1117e0ac_lg.jpeg
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
SlutprisInga bud
Värdering55 000 - 60 000 SEK
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _21291a_8da7c6baff26356_lg.jpeg
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Jonson, Sven, akvarell, "Komposition med spetsbågar", _21292a_8da7c6bc3252de3_lg.jpeg
Jonson, Sven, akvarell, "Komposition med spetsbågar",
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jonson, Sven, olja, "Morgon IV", _21293a_8da7c6bd57c1b09_lg.jpeg
Jonson, Sven, olja, "Morgon IV",
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, motiv från Hasseludden, Nacka, _21295a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_21297a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Örnar över staden", ur mappen "Strändernas Svall", _21298a_8da7c73561414b4_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Örnar över staden", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall", _21299a_8da7c7360cbfbae_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall", _21300a_8da7c736bb2b665_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition, _21309a_8da7d3d0a17e0d2_lg.jpeg
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003, _21311a_lg.jpeg
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Asker, Curt, litografi, _21204a_8da7a17a01646ab_lg.jpeg
Asker, Curt, litografi,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nilsson, Bert Johnny, litografi, komposition med ansikten_21202a_8da79fd7807b91c_lg.jpeg
Nilsson, Bert Johnny, litografi, komposition med ansikten
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040, _21337a_lg.jpeg
Slutpris9 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK