Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Stolar, 1 par. mahogny, senempire, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome, _21577a_8da84589830a7a7_lg.jpeg
Stolar, 1 par. mahogny, senempire, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Damarbetsbord, valnöt med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900, _21581a_8da8458bfe35bb0_lg.jpeg
Damarbetsbord, valnöt med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, empire, antagligen Tyskland, 1800-talets 1 hälft, _21580a_8da8458d07ce509_lg.jpeg
Byrå, mahogny med intarsia, empire, antagligen Tyskland, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spelbord, mahogny, sengustavianskt/empire, 1800-talets början, _21579a_8da8458b2cdfa46_lg.jpeg
Spelbord, mahogny, sengustavianskt/empire, 1800-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, _21642a_8da85024479d4b8_lg.jpeg
Breuer, Marcel, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,  _21643a_8da84fe6605b680_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _21644a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sekretär, pyramidmahogny, högklassigt Stockholmsarbete i empire, 1800-talets 1 hälft, etikettmärkt Johan Petter Rundström mästare i Stockholm 1833-62, _21662a_8da850f2bb03351_lg.jpeg
Sekretär, pyramidmahogny, högklassigt Stockholmsarbete i empire, 1800-talets 1 hälft, etikettmärkt Johan Petter Rundström mästare i Stockholm 1833-62,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Skåp, bonat trä, 1800-tal, underdel med 3 lådor, överdel med vitrindörrar, _21664a_8da85e088117934_lg.jpeg
Skåp, bonat trä, 1800-tal, underdel med 3 lådor, överdel med vitrindörrar,
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall, _21670a_lg.jpeg
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel, _21672a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Törneman, Algot P & Rosén, David för NK:s verkstäder, soffbord, teak med emaljerad skiva, "Triva Dura", _21682a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier, _21688a_lg.jpeg
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek, _21693a_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft, _21694a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _21700a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början, _21284a_8da7c5c71b5cf26_lg.jpeg
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _21325a_8da7f6cfcae6e48_lg.jpeg
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, ek, Herrgården, _21720a_8da85dffab5934a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matssalsstolar 8 st samt armstolar 1 par, ek, "Ulfåsa", _21721a_8da85dfed12b0b1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, ek, "Herrgården", _21722a_8da85bb165a350c_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, ek, "Herrgården",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Vitrinskåp, valnöt med bronsbeslag, Holland, 1700-talets 2 hälft, underdel med 4 lådor, överdel med dubbla vitrindörrar, _21731a_8da85b0671fbde8_lg.jpeg
Vitrinskåp, valnöt med bronsbeslag, Holland, 1700-talets 2 hälft, underdel med 4 lådor, överdel med dubbla vitrindörrar,
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, _21732a_8da85dfa34e6120_lg.jpeg
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel, _21740a_8da85bb3448b666_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans, _21741a_8da85c328118d22_lg.jpeg
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel, _21748a_8da85c34ccc1d66_lg.jpeg
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Gebra, soff/lampbord, stål med härdad glasskiva, _21755a_lg.jpeg
Okänd designer för Gebra, soff/lampbord, stål med härdad glasskiva,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, _21626a_8da84f38f9ffbb9_lg.jpeg
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil, _21762a_8da85d1428b431f_lg.jpeg
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben, _21771a_8da85d70e126c9f_lg.jpeg
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål, _21772a_8da85d6e785a2e9_lg.jpeg
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Toilettebord, mahogny, empire 1820-30-tal, svängda framben med svärtade lejontassar, låda i sarg, balustrad i metall, _21799a_8da85e6e1f14abf_lg.jpeg
Toilettebord, mahogny, empire 1820-30-tal, svängda framben med svärtade lejontassar, låda i sarg, balustrad i metall,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, _21780a_8da85d8a13f6022_lg.jpeg
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900, _21824a_8da8684fb4a0cc0_lg.jpeg
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar, _21825a_8da86882e2f468a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Salongsbord, fruktträ med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _21826a_8da86884963203c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950.-60-tal, taburetter/fotpallar, 1 par, teak, _21827a_8da86885e0e6ecb_lg.jpeg
Okänd designer, 1950.-60-tal, taburetter/fotpallar, 1 par, teak,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början, _21828a_8da8685148f7c0f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel, _21839a_lg.jpeg
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, klaffbord, ljus björk, modern tillverkning, _21845a_8da868870d7369f_lg.jpeg
Okänd designer, klaffbord, ljus björk, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _21821a_8da8677a41423c3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, _21820a_8da8677b390d007_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen, _21878a_lg.jpeg
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lamp/rökbord, svarvat och bonat trä med dubbla mässingskivor, 1910-20-tal, _21883a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm, _21885a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Soffbord med klaffar, mahogny och idegran med mässingsdetaljer, så kallat "Hunting table", _21781a_8da85d8e73ddc89_lg.jpeg
Soffbord med klaffar, mahogny och idegran med mässingsdetaljer, så kallat "Hunting table",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _21886a_8da869e9f72b406_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar, _21889a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK