9 Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt skogsmotiv,

21983a_8da8f1f694317ed_lg.jpeg
  • 21983a_8da8f1f694317ed_lg.jpeg
  • 21983b_8da8f1f691f927e_lg.jpeg

signerad och daterad -47, synlig storlek 55 x 45 cm, Pietilä var finsk konstprofessor och från 1950 livskamrat med Tove Jansson, Pietilä är förebild för Too-Ticki i Mumintrollet

Utropspris4 200  - 4 400 SEK
Slagavgift (inkl. moms)50 SEK
*Följerätt gäller för denna artikel