Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor", _21996a_lg.jpeg
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
Slutpris44 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition, _21986a_8da8f1e444a9dd6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),_21985a_8da8f1ea8db4d05_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _22015a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_22016a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt skogsmotiv, _21983a_8da8f1f694317ed_lg.jpeg
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt skogsmotiv,
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt landskap, _21984a_8da8f1f75e07e93_lg.jpeg
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt landskap,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke, _21968a_8da90045c71bf6a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil, _21981a_8da8f1f46cfdc9f_lg.jpeg
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sanson, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Estats de l'Empire des Turqs en Asie" _22047a_8da90e0eeaf9d68_lg.jpeg
Sanson, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Estats de l'Empire des Turqs en Asie"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bleau, Willem & Joan, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Daniae Regnum", 1645, _22055a_8da90e0dffc097a_lg.jpeg
Bleau, Willem & Joan, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Daniae Regnum", 1645,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition_22057a_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition, _22072a_lg.jpeg
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Diago, Roberto, blandteknik, komposition, ur serien "Postales", _22061a_8da91968481b69a_lg.jpeg
Diago, Roberto, blandteknik, komposition, ur serien "Postales",
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
San Giovanni, Giovanni Da, tillskriven,  sepiateckningar, 1 par, mans- respektive kvinnoporträtt, _22062a_8da91962c202049_lg.jpeg
San Giovanni, Giovanni Da, tillskriven, sepiateckningar, 1 par, mans- respektive kvinnoporträtt,
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Salviati, Francesco, efter honom, kopparstick, La Pace, _22060a_8da919655fbbef9_lg.jpeg
Salviati, Francesco, efter honom, kopparstick, La Pace,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka_22077a_lg.jpeg
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love), _22063a_8da9196ae2233d0_lg.jpeg
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love),
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn, _22064a_8da91a0955ea520_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll, _22080a_lg.jpeg
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque, _22087a_lg.jpeg
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, akvarell, faun och nymf (fritt efter Picasso?), _22065a_8da919ff440cf11_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Steinsapir, Sonia, olja, kvinnor i Bois de Boulogne, _22067a_8da91a034492d2d_lg.jpeg
Steinsapir, Sonia, olja, kvinnor i Bois de Boulogne,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd konstnär, Sunnerbo socken, 1800-talets 1 hälft, bonad, 4-radig med bibliska motiv, _22089a_8da91a8a1d8b529_lg.jpeg
Okänd konstnär, Sunnerbo socken, 1800-talets 1 hälft, bonad, 4-radig med bibliska motiv,
Slutpris20 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur, _22091a_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur, _22092a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter, _22093a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Benyaa, Farid, färglito, algeriskt par, _22068a_8da91a0764573d7_lg.jpeg
Benyaa, Farid, färglito, algeriskt par,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003, _22124a_lg.jpeg
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall", _22125a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall", _22126a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _22127a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött_22130a_lg.jpeg
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Folcker, Göran, gouache, stadsbild, _22128a_lg.jpeg
Folcker, Göran, gouache, stadsbild,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått_22129a_lg.jpeg
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor_22131a_lg.jpeg
Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Storm-Pedersen, Robert (Storm P), humoristisk reklamteckning, tusch, "Straek-selen svigter aldrig...", _22132a_8da94ce4a903062_lg.jpeg
Storm-Pedersen, Robert (Storm P), humoristisk reklamteckning, tusch, "Straek-selen svigter aldrig...",
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Storm-Pedersen, Robert (Storm P), humoristisk reklamteckning, tusch, "Ping-selen", _22133a_8da94ce57f6bf4c_lg.jpeg
Storm-Pedersen, Robert (Storm P), humoristisk reklamteckning, tusch, "Ping-selen",
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Reuterswärd, Carl-Fredrik, färglito, "non Violence", _22134a_8da94ce65dce413_lg.jpeg
Reuterswärd, Carl-Fredrik, färglito, "non Violence",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _22135a_8da94ce71f8fa56_lg.jpeg
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Hatz, Felix, olja, komposition, _22139a_lg.jpeg
Hatz, Felix, olja, komposition,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kvinna med halmkärve, _22069a_8da91a0ab5b7d76_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kvinna med halmkärve,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Strid, Hardy, olja, "Komposition", _22145a_8da95696e945ad3_lg.jpeg
Strid, Hardy, olja, "Komposition",
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti, _22174a_lg.jpeg
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Stefan, olja, kustlandskap, _22175a_lg.jpeg
Persson, Stefan, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti, _22176a_lg.jpeg
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition, _22178a_8da9597f37d78b8_lg.jpeg
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wikström, Ulf, olja, "Slottet", _22117a_8da9490d550f9fb_lg.jpeg
Wikström, Ulf, olja, "Slottet",
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK