Laddar...
Septemberauktion
Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
![Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor", _21996a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21996-itemimages/21996a_med.jpeg)
1
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
Slutpris44 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
![Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition, _21986a_8da8f1e444a9dd6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21986-itemimages/21986a_8da8f1e444a9dd6_med.jpeg)
5
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),_21985a_8da8f1ea8db4d05_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21985-itemimages/21985a_8da8f1ea8db4d05_med.jpeg)
6
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _22015a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22015-itemimages/22015a_med.jpeg)
7
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_22016a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22016-itemimages/22016a_med.jpeg)
8
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt skogsmotiv, _21983a_8da8f1f694317ed_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21983-itemimages/21983a_8da8f1f694317ed_med.jpeg)
9
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt skogsmotiv,
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt landskap, _21984a_8da8f1f75e07e93_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21984-itemimages/21984a_8da8f1f75e07e93_med.jpeg)
10
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt landskap,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke, _21968a_8da90045c71bf6a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21968-itemimages/21968a_8da90045c71bf6a_med.jpeg)
12
Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil, _21981a_8da8f1f46cfdc9f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21981-itemimages/21981a_8da8f1f46cfdc9f_med.jpeg)
13
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Sanson, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Estats de l'Empire des Turqs en Asie" _22047a_8da90e0eeaf9d68_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22047-itemimages/22047a_8da90e0eeaf9d68_med.jpeg)
17
Sanson, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Estats de l'Empire des Turqs en Asie"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Bleau, Willem & Joan, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Daniae Regnum", 1645, _22055a_8da90e0dffc097a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22055-itemimages/22055a_8da90e0dffc097a_med.jpeg)
18
Bleau, Willem & Joan, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Daniae Regnum", 1645,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Månsson, Mats, olja, komposition_22057a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22057-itemimages/22057a_med.jpeg)
19
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition, _22072a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22072-itemimages/22072a_med.jpeg)
26
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
![Diago, Roberto, blandteknik, komposition, ur serien "Postales", _22061a_8da91968481b69a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22061-itemimages/22061a_8da91968481b69a_med.jpeg)
29
Diago, Roberto, blandteknik, komposition, ur serien "Postales",
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![San Giovanni, Giovanni Da, tillskriven, sepiateckningar, 1 par, mans- respektive kvinnoporträtt, _22062a_8da91962c202049_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22062-itemimages/22062a_8da91962c202049_med.jpeg)
30
San Giovanni, Giovanni Da, tillskriven, sepiateckningar, 1 par, mans- respektive kvinnoporträtt,
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Salviati, Francesco, efter honom, kopparstick, La Pace, _22060a_8da919655fbbef9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22060-itemimages/22060a_8da919655fbbef9_med.jpeg)
31
Salviati, Francesco, efter honom, kopparstick, La Pace,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka_22077a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22077-itemimages/22077a_med.jpeg)
34
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love), _22063a_8da9196ae2233d0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22063-itemimages/22063a_8da9196ae2233d0_med.jpeg)
36
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love),
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn, _22064a_8da91a0955ea520_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22064-itemimages/22064a_8da91a0955ea520_med.jpeg)
37
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll, _22080a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22080-itemimages/22080a_med.jpeg)
39
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque, _22087a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22087-itemimages/22087a_med.jpeg)
46
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, akvarell, faun och nymf (fritt efter Picasso?), _22065a_8da919ff440cf11_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22065-itemimages/22065a_8da919ff440cf11_med.jpeg)
48
Okänd konstnär, akvarell, faun och nymf (fritt efter Picasso?),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Steinsapir, Sonia, olja, kvinnor i Bois de Boulogne, _22067a_8da91a034492d2d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22067-itemimages/22067a_8da91a034492d2d_med.jpeg)
50
Steinsapir, Sonia, olja, kvinnor i Bois de Boulogne,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Okänd konstnär, Sunnerbo socken, 1800-talets 1 hälft, bonad, 4-radig med bibliska motiv, _22089a_8da91a8a1d8b529_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22089-itemimages/22089a_8da91a8a1d8b529_med.jpeg)
51
Okänd konstnär, Sunnerbo socken, 1800-talets 1 hälft, bonad, 4-radig med bibliska motiv,
Slutpris20 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur, _22091a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22091-itemimages/22091a_med.jpeg)
53
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur, _22092a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22092-itemimages/22092a_med.jpeg)
54
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter, _22093a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22093-itemimages/22093a_med.jpeg)
55
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Benyaa, Farid, färglito, algeriskt par, _22068a_8da91a0764573d7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22068-itemimages/22068a_8da91a0764573d7_med.jpeg)
63
Benyaa, Farid, färglito, algeriskt par,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003, _22124a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22124-itemimages/22124a_med.jpeg)
77
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall", _22125a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22125-itemimages/22125a_med.jpeg)
78
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall", _22126a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22126-itemimages/22126a_med.jpeg)
79
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _22127a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22127-itemimages/22127a_med.jpeg)
84
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Folcker, Göran, akryl, komposition i rött_22130a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22130-itemimages/22130a_med.jpeg)
85
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Folcker, Göran, gouache, stadsbild, _22128a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22128-itemimages/22128a_med.jpeg)
86
Folcker, Göran, gouache, stadsbild,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Folcker, Göran, akryl, komposition i blått_22129a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22129-itemimages/22129a_med.jpeg)
87
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor_22131a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22131-itemimages/22131a_med.jpeg)
88
Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Storm-Pedersen, Robert (Storm P), humoristisk reklamteckning, tusch, "Straek-selen svigter aldrig...", _22132a_8da94ce4a903062_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22132-itemimages/22132a_8da94ce4a903062_med.jpeg)
89
Storm-Pedersen, Robert (Storm P), humoristisk reklamteckning, tusch, "Straek-selen svigter aldrig...",
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Storm-Pedersen, Robert (Storm P), humoristisk reklamteckning, tusch, "Ping-selen", _22133a_8da94ce57f6bf4c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22133-itemimages/22133a_8da94ce57f6bf4c_med.jpeg)
90
Storm-Pedersen, Robert (Storm P), humoristisk reklamteckning, tusch, "Ping-selen",
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Reuterswärd, Carl-Fredrik, färglito, "non Violence", _22134a_8da94ce65dce413_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22134-itemimages/22134a_8da94ce65dce413_med.jpeg)
91
Reuterswärd, Carl-Fredrik, färglito, "non Violence",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _22135a_8da94ce71f8fa56_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22135-itemimages/22135a_8da94ce71f8fa56_med.jpeg)
92
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Hatz, Felix, olja, komposition, _22139a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22139-itemimages/22139a_med.jpeg)
95
Hatz, Felix, olja, komposition,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kvinna med halmkärve, _22069a_8da91a0ab5b7d76_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22069-itemimages/22069a_8da91a0ab5b7d76_med.jpeg)
100
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kvinna med halmkärve,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Strid, Hardy, olja, "Komposition", _22145a_8da95696e945ad3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22145-itemimages/22145a_8da95696e945ad3_med.jpeg)
103
Strid, Hardy, olja, "Komposition",
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti, _22174a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22174-itemimages/22174a_med.jpeg)
106
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Persson, Stefan, olja, kustlandskap, _22175a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22175-itemimages/22175a_med.jpeg)
107
Persson, Stefan, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti, _22176a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22176-itemimages/22176a_med.jpeg)
108
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition, _22178a_8da9597f37d78b8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22178-itemimages/22178a_8da9597f37d78b8_med.jpeg)
110
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Wikström, Ulf, olja, "Slottet", _22117a_8da9490d550f9fb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22117-itemimages/22117a_8da9490d550f9fb_med.jpeg)
124
Wikström, Ulf, olja, "Slottet",
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.