Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Golvskulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _22245a_lg.jpeg
Golvskulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
Slutpris15 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)_22337a_8da9a1e0fd65b11_lg.jpeg
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _22338a_8da9a1e3d0e0248_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Assietter, 2 st, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), _22339a_8da9a1e2b053620_lg.jpeg
Assietter, 2 st, porslin, Kina, Daoguang (1820-50),
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond, _22356a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao, _22413a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô, _22417a_8da9a58fdeb91c6_lg.jpeg
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vaser/perukhållare, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal, delvis genombruten form, _22444a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner, heliga föremål mm, _22450a_8da9ae1bccc7831_lg.jpeg
Skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner, heliga föremål mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900, _22451a_8da9ae19a8cd1b9_lg.jpeg
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _22566a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _22568a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal, _22575a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss, _22595a_8da9d78e4ea669a_lg.jpeg
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, _22605a_8da9bb3c836c6ae_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vaser, 1 par,  porslin, Kina, 1900-tal, _22013a_8da90042bc6298d_lg.jpeg
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken, _22611a_lg.jpeg
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti porslin och keramik, 4 + 1 delar, Japan och Kina, 1900-tal, _22645a_8da9bd224a48eb7_lg.jpeg
Parti porslin och keramik, 4 + 1 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar, _22656a_8da9bdaa1570d42_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv, _22418a_8da9a591644f1fa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sidenbroderier, 3 st, Japan och Kina, sekelskiftet 1900, _22720a_8da9c89f61ff222_lg.jpeg
Sidenbroderier, 3 st, Japan och Kina, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK